S predlogom zakona se popravlja napačen prenos 17. člena evropske direktive o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov energije v primeru samooskrbovalcev, je na današnji izredni seji pojasnil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič.
"Z novim zakonom bodo imeli vsi končni odjemalci pravico do enostavnejšega priključevanja naprav za samooskrbo ne glede na to, ali se odločajo za investicijo po tako imenovanem starem modelu netiranja prevzetih in oddanih količin v omrežje ali po novem, kjer se bo omrežnina obračunala od celotne količine, prevzete iz omrežja, odjemalci pa bodo upravičeni do drugih ugodnosti," je pojasnil.
S spremembo se po besedah Miheliča omogoča distribucijskim operaterjem, da odločbe, izdane v postopku pridobitve soglasja za priključitev naprav za samooskrbo, katerih priključna moč ne presega 50 kilovatov, vročati z navadno vročitvijo ali v elektronski predal naslovnika.

Zakon prav tako ureja možnost, da center za podpore izvaja naloge s področja spodbujanja energetske učinkovitosti, alternativnih goriv in zmanjševanja emisij v prometu, ki se izvaja izven gospodarske javne službe.
Zakon so podprle vse koalicijske poslanske skupine ter poslanski skupini nepovezanih poslancev (NeP) in DeSUS. Kot je dejal Branislav Rajić (NeP), so prepričani, da tovrstni zakoni peljejo v smer prehoda na čistejšo energijo in posledično v bolj kakovostno ter zdravo bivalno okolje. S tovrstnimi ukrepi bo obenem prej dosežen cilj ozelenitve slovenskega gospodarstva in družbe, je še dejal.
V opozicijskih poslanskih skupinah so opozorili, da je DZ zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije sprejel julija letos. Poslanka Meira Hot (SD) je izrazila začudenje, da snovalci zakona do nekaterih ugotovitev niso prišli že v času pisanja in sprejemanja trenutno veljavnega zakona. Vendar razumejo, da se nekatere težave in pomanjkljivosti pojavijo šele, ko se začne zakon izvajati v praksi. Zato noveli zakona niso nasprotovali. Zakonu prav tako niso nasprotovali v poslanski skupini SAB.
Poslanca Levice Boštjana Koražijo je zmotil hiter postopek, po katerem se je sprejemalo ta zakon. "V bistvu gre za zelo tehničen zakon in za resno obravnavo bi tudi potrebovali več časa in tudi več tehnične podpore od strokovnjakov," je poudaril. Zato so se v poslanski skupini Levica na glasovanju vzdržali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV