Časzazemljo.si

Ekologija

Strupena voda in grozljiv smrad: prašičereja povzroča 'glavobol' španskemu mestu

A.K./29. 03. 2025 14.58

Španci na območju Galicije imajo dovolj smradu in onesnaževanja okolice. Prebivalci na območju A Limnia se namreč bojijo piti onesnaženo vodo iz lokalnih vodnjakov ali odpirati okna, saj njihove domove preplavi smrad iz bližnjih živinorejskih obratov. Zaradi intenzivne prašičereje so zdaj sprožili sodni postopek proti oblastem. Trdijo, da je, zaradi onesnaženja, ki je posledica desetletij industrijske prašičereje, življenje v njihovi skupnosti postalo nemogoče in da je celo ogroženo njihovo zdravje. To je prvič, da bo sodišče v Evropi obravnavalo primer vpliva intenzivne živinoreje na vodne vire in na človekove pravice.

V regiji A Limia v Galiciji obratuje na stotine intenzivnih prašičerejskih in perutninskih farm. Te za svoje delovanje potrebujejo dovoljenja lokalnih oblasti, a prebivalci so prepričani, da jih oblasti izdajajo neupravičeno. Nacionalna in evropska zakonodaja zahtevata, da oblasti poskrbijo za varovanje zdravja in dobrega počutja lokalnih prebivalcev. 

Prašičjereja
PrašičjerejaFOTO: Shutterstock

Sprehodi postali nemogoči, bojijo se odpreti okna 

Vendar pa so življenjski pogoji na tem območju daleč od tega.  Postali so tako grozljivi, da se prebivalci bojijo piti vodo iz lokalnih vodnjakov ali odpirati okna zaradi neznosnega smradu, ki se širi z bližnjih živinorejskih obratov, poroča Euronews.  Še posebej hudo je poleti, pripovedujejo. "V najtoplejših mesecih v letu se preveč bojimo odpreti okna, da bi ohladili hišo, saj je takrat vonj iz obratov najhujši," opisuje Mercedes Álvarez de León, ena izmed tožnic.

"Tako smo zaskrbljeni zaradi onesnaženosti okolja, da so sprehodi na območju postali nemogoči," za Euronews pripoveduje Pablo Álvarez Veloso, predsednik lokalnega sosedskega združenja in predstavnik tožnikov. "Lokalne oblasti, namesto da bi našo skupnost opozorile na resnični obseg onesnaženosti na tem območju, trdijo, da je voda v dobrem stanju. Vsa leta zatrjujejo, da lahko otroci plavajo in se igrajo brez opozorila  o strupenosti vode," opozarja. 

Pravico in boljše življenjske razmere bodo iskali na sodišču 

Ker številni poskusi, da bi pristojni učinkovito in ustrezno obravnavali onesnaženje, ki pesti to območje zaradi intenzivne prašičereje, niso uspeli, so se prebivalci zdaj obrnili na hram pravice. Mesto je namreč postalo prava 'gnojnica', opozarjajo tožeči.  

Prebivalci pa so zaskrbljeni tudi zaradi vpliva na zdravje. Močan vonj iz teh intenzivnih objektov je posledica drobnih delcev v zraku, ki lahko povzročijo težave z dihali in astmo, zlasti pri mladih in starejših, so tožniki navedli v prijavi. "Poleti se glavoboli, ki jih imam že od leta 2012, samo še stopnjujejo in so pogostejši. Vedno znova sem šel k zdravniku, da bi ugotovil, kaj jih povzroča, vendar se zdi, da tega ne morejo ugotoviti. Prepričan sem, da je to posledica onesnaževanja. Stanje je tako resno, da nekatere dni sploh ne zapuščam doma," pravi Álvarez de León. 

Prašičereja
PrašičerejaFOTO: Shutterstock

Kljub jasnim tveganjem za javno zdravje, ki so navedena v tožbi, in težavam, s katerimi se vsakodnevno soočajo prebivalci, lokalne oblasti še naprej dovoljujejo obratovanje tovrstnih farm. In ne le to. Oblasti še vedno izdajajo dovoljenja za nove kmetije. "Prepričani smo, da oblasti tem prebivalcem škodijo, saj kljub temu, da vedo in vidijo, kakšen vpliv ima industrijska živinoreja na tem območju, vedno znova dovoljujejo odprtje novih obratov," je za Euronews še opozorila odvetnica organizacije ClientEarth Nieves Noval.

Pojemo preveč mesa

Svetovni sistem oskrbe s hrano v trenutni obliki povzroči skoraj tretjino vseh antropogenih izpustov toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. Sedanji način proizvodnje hrane poleg tega vodi v pospešeno izginjanje biotske raznovrstnosti, kar ogroža obstoj človeške civilizacije, opozarjajo v Slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera. Tudi z manjšimi prilagoditvami lahko pomembno vplivamo na izboljšanje stanja našega planeta. Manjkrat se odločimo za meso, kupujmo sezonske jedi in raje kot po 'eksotičnih živilih' posegajmo po lokalno pridelanih zelenjavi in sadju. Namesto v najbližji supermarket po nakupih raje zavijmo k ekološkim pridelovalcem v okolici, naštevajo nekaj načinov, kako lahko s tem, kaj položimo na svoj krožnik, vplivamo na našo prihodnost. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 847