Časzazemljo.si

Zeleni svet

Na Kitajskem deluje največji čistilnik zraka na svetu

N.P. / STA/23. 04. 2018 10.30

Na Kitajskem, kjer imajo hude probleme z onesnaženostjo s smogom, so v prestolnici province Shaanxi Xianu postavili sto metrov visok stolp, trenutno največji čistilnik zraka na svetu.

Dan po svetovnem dnevu Zemlje svet nas lahko razveseli novica, da so v eni izmed najbolj onesnaženih držav na svetu postavili največji čistilnik zraka, ki je že pokazal pozitivne rezultate.

Čistilnik, ki po svojem izgledu spominja bolj na tovarniški dimnik, v okolico izpušča prečiščen zrak namesto črnega dima. Dnevno lahko očisti pet do osemnajst milijonov kubičnih metrov zraka, odvisno od vremena, letnega časa in stopnje onesnaženosti. Strokovnjaki trdijo, da se lahko s to napravo iz zraka, onesnaženega s smogom, izloči tudi najbolj škodljive, majhne delce.

Stolp in deli potrebni za njegovo delovanje zasedajo kar 2580 kvadratnih metrov v mestu Xi’an na severozahodu Kitajske. Sistem deluje tako, da stolp s pomočjo sončne energije vsesa onesnažen zrak, ga prečisti skozi filtre in nato v okolico izpusti čist zrak.

Umazan zrak, ki ga stolp vsesa, gre najprej v posebne tople grede s steklenim stropom, nameščene ob vznožju stolpa. Topel zrak se nato v stolpu dviguje in pri tem potuje skozi več čistilnih filtrov.

Čistilni stolp je prototip, ki je bil postavljen v letu 2016, deluje pa od lani. Na kitajskem Inštitutu za okolje so zelo zadovoljni z rezultati, saj se naj bi kakovost zraka občutno izboljšala. Izboljšanje je vidno v radiu okoli desetih kvadratnih kilometrov okoli stolpa. Mesto Xi’an se razprostira na površini tisoč kvadratnih kilometrov, zato bi potrebovali okoli sto takšnih stolpov, da očistijo celotno mesto. Cao Junji, vodja raziskave na omenjenem inštitutu, pojasnjuje, da stolpu v dnevih, ko je smoga v zraku še posebej veliko, uspe znižati njegovo količino na skoraj zmerno raven. Če bo se v poskusni dobi izkazal za uspešnega, bodo stolpe namestili še drugje po državi.

Kitajska vlada je sicer močno spremenila okoljsko politiko in napovedala vojno onesnaževanju. Leta 2014 so vpeljali stroge ukrepe, najmanj trije milijoni domov, ki so se greli na premog, pa so tako prešli na električno gretje. Lani je bila že vidna manjša izboljšava kakovosti zraka, saj je delec nevarnih trdih delcev PM padel za 6,5 odstotka.

Kljub temu se morajo ljudje v večini mest še vedno zavarovati z nošenjem mask.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857