Da bi v avstrijski prestolnici lahko izkoristili vso razpoložljivo zeleno energijo in zagotovili stabilnost električnega omrežja, so se odločili za gradnjo sodobne elektrarne, imenovane Power-to-Heat, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani. Ta bo sestavljena iz dveh ogromnih pretočnih grelnikov vode s po petimi megavati, ki ju je mogoče upravljati neodvisno drug od drugega. Ob močnem vetru vetrne turbine pogosto proizvedejo presežek električne energije. Ker te ni mogoče shraniti, lahko predstavlja breme za električna omrežja. Ta elektrarna pa s pritiskom na gumb odvečno električno energijo pretvori v toplo vodo s temperaturo okoli 155 stopinj Celzija, ki se nato uporabi za daljinsko ogrevanje okoliških gospodinjstev, so pojasnili.
Streha bo prekrita z zelenjem in zasnovana kot prostor za sprostitev in gojenje zelenjave
Nova elektrarna bo zgrajena ob sežigalnici odpadkov Spittelau, kjer sta do lanskega poletja še stali naftni cisterni. "Fosilna goriva so preteklost, nadomeščajo jih inovativne energetske rešitve. To bi bilo všeč tudi arhitektu in okoljskemu aktivistu Friedensreichu Hundertwasserju, ki ga zelo spoštujemo," je povedal Michael Strebl, predsednik uprave Wien Energie. Dunajsko energetsko podjetje je v sodelovanju s Hundertwasserjevo fundacijo zasnovalo arhitekturni načrt novega sistema za ogrevanje "Power-to-Heat". Tako kot sežigalnica, ki je že od leta 1992 zaščitni znak Dunaja, bo tudi ta stavba zgrajena v Hundertwasserjevem slogu, okrašena z barvitimi mozaiki in okroglimi oblikami. Pri gradnji stavbe med drugim uporabljajo reciklirane gradbene ostanke, ki nastanejo pri rušenju starih zgradb.
Za Hundertwasserjev slog sta bila značilna tudi neposredno vključevanje narave in poudarek na skupnosti. Zato bo streha sistema za ogrevanje prekrita z zelenjem in zasnovana kot prostor za sprostitev, zaposleni v podjetju Wien Energie pa bodo na njej gojili paradižnik, papriko in zelišča.
Dunaj bo za ogljično nevtralno prihodnost namenil 100 milijonov evrov
Mesto Dunaj bo v prihodnjih petih letih sicer svojim okrožjem namenilo 100 milijonov evrov za subvencioniranje različnih okoljskih projektov, kot so ozelenjevanje, hlajenje, senčenje ter urejanje vodnih in zelenih površin. Mesto želi preprečiti toplotne otoke, do leta 2040 pa postati ogljično nevtralno.
Dunaj velja za eno izmed evropskih prestolnic, ki jih klimatske spremembe najbolj ogrožajo. Do leta 2050 bi se lahko temperatura v mestu zvišala za kar 7,6 stopinje, so izpostavili na predstavništvu mesta Dunaj v Ljubljani.

V boju proti klimatskim spremembam bo avstrijska prestolnica svojim okrožjem do leta 2025 vsako leto namenila 20 milijonov evrov za subvencije različnih projektov. Gre za doslej najobsežnejši program subvencij za okoljske rešitve v zgodovini Dunaja, so dodali v sporočilu za javnost.
"Da bi ustvarili podnebno zgledno mesto, subvencioniramo investicije v ozelenjevanje in hlajenje mesta, za kar namenjamo dvakrat več denarja kot doslej," je dejal mestni minister za podnebje Jürgen Czernohorszky. Kot je dodal, želijo skupaj z dunajskimi okrožji zagotoviti boljšo kakovost življenja na javnih površinah, preživljanje časa v parkih in na drugih zelenih površinah pa z več drevesi, vodnimi elementi, pitniki in senčili narediti še privlačnejše.
Za preprečevanje toplotnih otokov na Dunaju skrbijo s številnimi ukrepi. Stalno povečujejo število parkov in po mestu vsako leto posadijo 4500 novih dreves, s subvencijami do 5000 evrov na projekt pa spodbujajo ozelenitve fasad, streh in notranjih vrtov, so še zapisali pri predstavništvu mesta Dunaj v Ljubljani.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV