
"Sodnica ni pustila prostora dvomom: Shell povzroča nevarne podnebne spremembe in mora prenehati s svojim uničujočim ravnanjem zdaj," je današnjo odločitev nizozemskega sodišča pokomentiral Donald Pols, direktor okoljevarstvene organizacije "Friends of the Earth Netherlands" (FOE NL), ki je koordinirala primer.
V okoljski organizaciji so sodbo označili za zgodovinsko in "monumentalno zmago" ter "velik skok" proti bolj prijazni prihodnosti za vse, je poročal britanski Sky News.
Okrožno sodišče v Haagu je namreč nizozemsko-britanski naftno-plinski družbi Royal Dutch Shell (RDS) naložilo, da mora do leta 2030 svoje emisije CO2 zmanjšati za 45 odstotkov v primerjavi z emisijami iz leta 2019.
Tožbo je na sodišču sprožilo sedem okoljevarstvenih in človekoljubnih organizacij skupaj s 1700 nizozemskimi državljani. Njihovi odvetniki so na sodišču dokazovali, da je multinacionalka kršila svoje zakonske obveznosti in tudi človekove pravice.

Sodba bi lahko imela dolgoročne posledice za globalno industrijo fosilnih goriv in bi lahko tlakovala pot za nadaljnje sodne spore v zvezi s podnebnimi spremembami.
Naftna družba se bo najverjetneje pritožila, a sodbo mora začeti spoštovati takoj
Iz družbe RDS so razočarani in so sporočili, da se bodo najverjetneje pritožili na današnjo sodbo. Priznavajo sicer, da je za zajezitev podnebnih sprememb nujna takojšnja akcija in dodajajo, da želijo razvijati in trgu ponuditi več nizkoogljičnih produktov.
Toda tudi, če se bodo na sodbo pritožili, je sodnica Larisa Alwin ob izreku sodbe poudarila, da mora družba takoj začeti upoštevati sodbo.
Družba RDS si je sicer za cilj zadala, da bo do leta 2050 100-odstotno zmanjšala "ogljično intenzivnost" svojih produktov. Vendar pa je sodnica dejala, da ta cilj ni dovolj konkreten, da ima veliko pomanjkljivosti in da temelji na spremljanju družbenega razvoja namesto na sami odgovornosti podjetja, da zmanjša svoj doprinos k CO2 emisijam.
"Ogljična intenzivnost" odraža skupno količino toplogrednih plinov, ki so izpuščeni v ozračje na enoto prodane energije. To pa omogoča naftnemu velikanu, da se pri doseganju svojih ciljev zanaša na izravnavo emisij CO2, namesto da bi dejansko zmanjšal emisije. To pomeni, da bi lahko celo povečal proizvodnjo fosilnih goriv, če bo hkrati vlagal v izravnavo emisij.
Po podatkih podatkovne baze Carbon Majors, je bil Shell med leti 1988 in 2015 deveti največji globalni onesnaževalec. Britanski časnik The Guardian pa je pred časom Shell uvrstil med 20 največjih onesnaževalcev s toplogrednimi plini na svetu. Izračunali so, da je med leti 1965 in 2019 podjetje prispevalo za okoli 31,95 milijarde ton izpustov CO2.
Sicer pa je nizozemsko-britanska družba ena izmed velikih šest naftnih podjetij na svetu. Po svetu ima več kot 44.000 bencinskih črpalk, na dan pa proizvede okoli 3,1 milijona ekvivalentnih sodčkov nafte. Ustanovljeno je bilo leta 1907, po združitvi nizozemskega podjetja Royal Dutch Petroleum Company in angleškega podjetja Shell Transport and Trading Company Ltd.

KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV