
Slovenski energetski velikan Petrol je na Hrvaškem odprl drugo vetrno elektrarno, imenovano Ljubač. Na polju v bližini Knina bo devet vetrnic z zmogljivostjo 30 megavatov proizvedlo okoli 96 gigavatnih ur električne energije letno, kar zadošča za oskrbo 30.000 povprečnih gospodinjskih odjemalcev, so sporočili iz Petrola.
Projekt je še en prispevek k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. "Globalni energetski sistem je priča naglemu razvoju, na kar vplivajo tako povečane potrebe po energiji kot okoljevarstvene zahteve zaradi podnebnih sprememb. Tem ciljem sledimo tudi s proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov – vetra, vode in sonca," pravi Jože Bajuk, član uprave Petrola, odgovoren za poslovni steber Energija in rešitve.
V Petrolu vidijo velik potencial predvsem v vetrni energiji, saj bo veter do leta 2030 postal glavni vir električne energije v Evropi. Zato Petrol načrtuje, gradi in upravlja vetrne parke na lokacijah, kjer je možno ekonomsko učinkovito in okolju neškodljivo izkoristiti potencial vetra.
Petrol večino projektov proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije izvaja predvsem na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter v Srbiji, kjer je velik naravni potencial vetra, sonca in vode. "Z gradnjo lastnih proizvodnih zmogljivosti sledimo strateški usmeritvi postati prepoznaven regionalni ponudnik celovitih energetskih in okoljskih rešitev ter partner v razvoju krožnega gospodarstva za prehod v nizkoogljično družbo," je izpostavil direktor področja za proizvodnjo obnovljivih virov energije v Petrolu Borut Bizjak.

Z zagonom vetrne elektrarne Ljubač, za katero je vetrne turbine dobavila družba Nordex, ima Petrol zdaj na Hrvaškem že svoj drugi vetrni park.
Posebnost tega vetrnega parka je tudi v tem, da gre za prvi Petrolov projekt, ki je bil v celoti izveden brez finančne podpore ali subvencij. Tako bo trajnostna in čista električna energija na voljo odjemalcem, ne da bi obremenili državni proračun in nenazadnje same končne odjemalce električne energije. "V Petrolu bomo proizvedeno električno energijo s tega vetrnega polja dobavljali na trg pod tržnimi pogoji s svojo infrastrukturo," je dejal Bizjak.
Petrol je sicer že leta 2017 v bližini Šibenika zagnal vetrno elektrarno Glunča, ki je sestavljena iz devetih turbin. Vsaka ima 2,3 megavata nazivne moči in proizvede toliko električne energije, da pokrije potrebe 15.000 povprečnih gospodinjstev. Obe vetrni elektrarni skupaj zdaj zagotavljata energijo za kar 45.000 povprečnih gospodinjstev.
Cilj: do leta 2025 preseči 160 megavatov inštalirane moči

Petrol želi kot največja slovenska energetska družba prispevati svoj delež pri doseganju zavezujočih ciljev Slovenije na področju uvajanja obnovljivih virov, zato intenzivno vlaga v proizvodnjo elektrike iz vetrnih in sončnih elektrarn ter hidroelektrarn. Ob koncu leta 2020 je iz obnovljivih virov energije dosegel inštalirano moč v višini 33,5 megavata.
Ker pa je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov ena strateških aktivnosti za prihodnji razvoj skupine Petrol, želijo do leta 2025 z razvojem in izvajanjem projektov na področju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije tako za lastne potrebe kot za vire pri prodaji električne energije preseči 160 megavatov inštalirane moči.
Petrol bo svojim gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem do septembra zagotovil kar 241 milijonov kilovatnih ur električne energije, ki v celoti izhaja iz okolju prijaznih obnovljivih virov (energija vetra, sonca in vode). S tem bodo izpuste ogljikovega dioksida zmanjšali za kar 142 tisoč ton.
Z energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov, se napaja tudi njihova celotna mreža polnilnic za električne avtomobile. S kombinacijo e-mobilnosti s proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter prožnim upravljanjem polnilne infrastrukture lahko bistveno zmanjšamo onesnaževanje v prometu, znižamo stroške voznega parka in obenem optimalno obremenimo električno omrežje. "Na to se navezujejo tudi celovite energetske rešitve prenove poslovnih in javnih stavb, pa tudi rešitve za novogradnje, ki vključujejo lastno sončno elektrarno, ki poleg ostalih električnih porabnikov v objektu napaja tudi električne polnilnice, ki so čedalje pogosteje vključene v projekte energetskih rešitev za prenove ali novogradnje," so zapisali v Petrolu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV