
Kot so za medije pojasnili v družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM), je gradnja 50 kW elektrarne na obstoječi neproduktivni plinsko-naftni vrtini Pg-8 predvidena med aprilom letos in majem 2023, poskusno obratovanje pa od maja 2023 do marca 2024. Ker je projekt pilotne narave in s tem tudi ekonomsko tvegan, poskušajo pridobiti dodatna finančna sredstva.
Uporaba patentirane geotermične gravitacijske toplotne cevi predstavlja povsem nov način proizvodnje električne energije. Posebnost je v zaprtem tokokrogu hladiva, kjer je za delovanje potrebna le ena suha vrtina.
Elektrarna bo sestavljena iz geotermične gravitacijske cevi, hladilnega sistema in strojnice. Globina vrtine je 3012 metrov, s temperaturo na dnu 155 stopinj Celzija. Strojnica bo v zabojniku, ki bo postavljen tik ob vrtini. V strojnici bo nameščena Eulerjeva turbina in 50 kW asinhronski generator.
Partnerji so z Geološkim zavodom Slovenije in Univerzo v Mariboru projekt prijavili na javni razpis za sofinanciranje projektov v okviru programa Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. Projekt zajema celovito obravnavo izkoriščanja geotermične/geotermalne energije v Sloveniji.
Kot so v DEM pojasnili ob predstavitvi projekta februarja lani, gre za tržno nišo v svetovnem merilu, koncept izrabe geotermalne energije pa je patentiran in dan v izključno uporabo njihovi družbi.
Po pričakovanjih DEM bo uspešna izvedba pilotne elektrarne temelj za prihodnjo gradnjo več novih tovrstnih elektrarn v Sloveniji, pa tudi po svetu. Projekt bi lahko tako bil pomemben mejnik za razvoj geotermalne energije in prispevek k zmanjševanju onesnaževanja iz opuščenih vrtin po svetu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV