Časzazemljo.si

Trajnostno

Zelene obljube za OI v Parizu: športna vas brez klimatskih naprav, podnebju prijazni meniji ...

A.K./25. 03. 2023 17.43

Organizatorji prihajajočih olimpijskih iger v Parizu zagotavljajo, da bodo prepolovili emisije in tako z bolj zeleno organizacijo celo pozitivno vplivali na okolje. A okoljevarstvene skupine so takšne trditve že označile za zavajajoče. Okoljski odtis tako velike športne prireditve, kot so olimpijske igre, namreč od nekdaj meče temno senco na težko pričakovani športni dogodek vseh dogodkov. Izvedba takšnega tekmovanja namreč ni možna brez ogromno infrastrukture, pritiska na naravne vire, predvsem pa zahteva ogromno mednarodnih prevozov z letalskimi povezavami, ki so največje breme za okolje.

Bodo OI v Parizu leta 2024 torej resnično lahko trajnostne?  "Želimo dokazati, da lahko igre izvedemo s polovico manjšimi emisijami," za EuroNews poudarja Georgina Grenon, zadolžena za trajnostni razvoj OI. Organizatorji trdijo, da bodo na dogodku v zrak izpustili približno 1,6 milijona ton CO2 v primerjavi s povprečjem 3,5 milijona ton iz Londona 2012 in Ria 2016. Kot je pojasnila, so emisije razdelili na transport, gradnjo in ostale dejavnosti, vključno z nastanitvijo, varnostjo in gostinstvom na dogodku.

OI v Parizu 2024 brez klimatskih naprav
OI v Parizu 2024 brez klimatskih napravFOTO: AP

Med julijem in septembrom 2024 bo športna vas severno od Pariza gostila 15.600 športnikov in športnih funkcionarjev ter 9.000 športnikov in njihovih spremljevalnih ekip med paraolimpijskimi igrami. Po igrah bo 50 hektarjev velika lokacija ob reki Seni v priljubljenem okrožju Seine-Saint-Denis postala brezogljična, okolju prijazna stanovanjska in poslovna soseska s 6000 novimi prebivalci – prvi se bodo tja preselili že leta 2025, ambiciozne načrte organizatorjev povzema AP. 

Olimpijske vasi brez klimatskih naprav

Organizatorji obljubljajo tudi, da športne vasi ne bodo hladile klimatske naprave. Pod vasjo namreč nameravajo postaviti podzemni sistem za vodno hlajenje, podoben tistemu, ki je med lanskimi poletnimi vročinskimi valovi pomagal ohladiti znameniti Louvre, piše AP. 

 V pričakovanju vročega vremena  med olimpijskimi igrami so organizatorji v športni vasi  preučevali možnost vročinskih valov, tako da so simulirali razmere v delih bivalnih prostorov, ki so najbolj izpostavljeni soncu, in preizkusili učinkovitost hladilnega sistema. Njihov cilj pa je vzdrževati notranjo temperaturo med 23 in 26 stopinjami Celzija. Kot obljubljajo, temperatura ponoči ne bo presegla 26 stopinj Celzija. 

Stavijo tudi na dobre povezave javnega prevoza, za katere organizatorji upajo, da bodo zmanjšale emisije iz prometa.  Elektriko bodo, če bo to le  možno, pridobivali iz obnovljivih virov. Gledalci se bodo lahko okrepčali s ponudbo nizkoogljičnih menijev z manj mesa, našteva Grenonova. 

Izravnava ogljika – je to res trajnostni način? 

A strategija organizatorjev se še posebej zanaša tudi na izravnavo ogljika, problematično rešitev, za katero okoljski aktivisti pravijo, da ne naslavlja srži problema.  Organizatorji  OI Pariz 2024 pa poudarjajo, da bo ravno ogljična izravnava poskrbela, da bodo prihajajoče olimpijske igre vodilne na svetu na področju trajnosti: "Z izravnavo več emisij CO2, kot jih bomo v resnici izpustili, bomo postali prvi večji športni dogodek, ki bo imel na podnebje pozitiven prispevek."

Emisije CO2
Emisije CO2FOTO: Shutterstock

Ogljična izravnava pomeni naložbe v zelene projekte, kot je pogozdovanje, ki so zasnovani za enakovredno zmanjšanje CO2 v ozračju, kot ga izpustijo. Vendar pa je vplive teh projektov težko opredeliti, občutljivi so na spremembe skozi čas in odvračajo pozornost od bolj trajnostnih možnosti, poudarja organizacija Carbon Market Watch. Prav tako lahko takšne naložbe negativno vplivajo na lokalno prebivalstvo, kjer se takšni projekti izvajajo. Kot smo že pisali, je težava tudi v tem, da imajo takšni projekti večinoma omejen rok trajanja, ni pa določeno, kaj se zgodi po tem časovnem obdobju.  Včasih je težava tudi v upravljanju takšnih projektov, velikokrat namreč ni jasno, kakšen učinek je imel projekt oziroma ali so dosegli zastavljene cilje. 

Organizatorji olimpijskih iger sicer zatrjujejo, da bodo pri izbiri partnerjev za ogljično izravnavo veljali strogi kriteriji in da bo ta možnost uporabljena zgolj pri emisijah, ki jih ne morejo zmanjšati ali se jim izogniti. 

Strokovnjakinja za športno ekologijo Madeleine Orr,  profesorica na britanski univerzi Loughborough, sicer za EuroNews pove, da je ogljična izravnava "sprejemljiva možnost", vendar poudari, da se OI potem ne morejo imenovati trajnostne: "Tudi če vse naredijo pravilno, velik mednarodni dogodek takšnih razsežnosti nikoli ne more biti popolnoma trajnosten," pravi in dodaja: "Najbolj trajnosten dogodek je tisti, ki se ne zgodi." S tem se strinja tudi Lindsay Otis Nilles iz organizacije Carbon Market Watch. "Trditi, da dogodek pozitivno vpliva na podnebje, je zavajajoče," izpostavlja. Pod črto namreč dogodek ustvarja toplogredne pline, ki so škodljivi za podnebje, je pojasnila. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857