Kot pojasnjujejo Ekologi brez meja, na pobudo britanske organizacije City to sea 16. junija pozivajo k ponovni uporabi in nakupovanju z lastno embalažo, na rinfuzo. In geslo tega dne je: Zmanjšaj, ponovno uporabi, napolni, ponovi.

"Najlažje boste začeli, če izdelke za enkratno uporabo (plastenke, vrečke itd.) nadomestite s trajnimi alternativami. Po nakupe na tržnico ali h kmetu se odpravite z lastno embalažo, ki vam bo prav prišla tudi v nekaterih običajnih trgovinah, kjer omogočajo nakup na rinfuzo na oddelkih delikatese, mesnice, ribarnice itd. Z nakupom pa lahko podprete tudi manjše trgovce, ki delno ali v celoti poosebljajo 'zero waste' filozofijo," svetujejo.
Organizacija City to sea pa je na svoji spletni strani ob tej priložnosti pripravila nekaj nasvetov, kako živeti bolj trajnostno življenje z manj plastike za enkratno uporabo. "Zmanjšanje našega plastičnega odtisa je odličen način za ukrepanje, svetovni dan rinfuze pa je odličen čas, da začnete z majhnimi spremembami. Potrebujemo namreč milijone ljudi, da vsi skupaj naredimo majhne spremembe, ki bodo imele velik učinek," izpostavljajo.

Kot poudarjajo, pa zlato pravilo ostaja: Ni vam treba zavreči plastičnih predmetov, ki jih že imate. Raje jih čim dlje uporabljajte, preden se odločite za menjavo.
Nikamor brez plastenke za večkratno uporabo
Odličen način, da začnete z zmanjševanjem plastike za enkratno uporabo, je investicija v plastenko ali steklenico za večkratno uporabo. Na dolgi rok boste tako tudi prihranili, hkrati pa naredili pomemben korak za okolje. Namig: Ekologi brez meja so pripravili karto pitnikov, kjer se lahko odžejate ali napolnite svojo plastenko na javnih površinah.
Imejte svojo skodelico za 'tople napitke s seboj'
Letno na svetovni ravni porabimo približno 500 milijard skodelic kave za s seboj. To je dovolj, da bi z njimi 1360-krat obkrožili Zemljo, so izračunali. Reciklira se jih manj kot odstotek. Preostale zažgejo ali pa po le eni uporabi končajo na odlagališčih, svarijo.

Skuhajte trajnostno kosilo
Industrija hrane za s seboj je velik onesnaževalec okolja. Takšna embalaža se največkrat pojavi v morjih in obalah. Zato poskusite omejiti število dni, ko naročate dostavo, poskusite s pripravo svojih obrokov. Pripravili smo vam številne nasvete, kako do bolj trajnostnega krožnika.
Sadje in zelenjava (in ostala pakirana hrana)
Izogibajte se sadju in zelenjavi, ki je oblečena v več slojev plastike. Kupujte v manjših trgovinah, kjer so na voljo papirnate vrečke ali še bolje – imejte svoje tekstilne vrečke za sadje in zelenjavo.
Počistite čistila, ki ne omogočajo ponovnega polnjenja
Na voljo je že veliko čistil z embalažo, ki jo je mogoče ponovno napolniti. Vaš dom bo tako čist, hkrati pa boste poskrbeli za čistejše okolje. Lahko pa se pozabavate tudi z naravnimi sredstvi za čiščenje, ki jih pripravite sami. Za začetek potrebujete le sodo bikarbono, limono in kis.
Shrambo napolnite v trgovinah brez odpadkov
Začimbe, sladkor, stročnice, testenine, oreščki ... Seznam živil, ki jih lahko nabavite v trgovini brez odpadkov, je dolg. Ne pozabite svoje embalaže, ki jo vedno znova napolnite. Uporabite lahko tudi steklene kozarce od marmelad, kompotov in podobno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV