Časzazemljo.si

Trajnostno

Spoznajte 'podnebno' Shakiro, ki ji grozi deportacija iz Avstrije

A.K./22. 04. 2023 12.29

V Nemčiji rojeni podnebni aktivistki, ki uporabnike družbenih omrežij po videzu spominja na pevko Shakiro, grozi deportacija iz Avstrije. Tam je namreč vidnejša pripadnica gibanja podnebnih aktivistov The Last Generation, ki se v vedno številnejših akcijah 'prilepijo' na ceste, da bi opozorili na posledice podnebnih sprememb. Proti deportaciji se je želela boriti z ljubeznijo. Da bi lahko ostala v Avstriji, je iskala ženina in dobila 200 ponudb. A seveda ni mislila resno, šlo je le za provokacijo, je pojasnila.

V Nemčiji rojena aktivistka Anja Windl je pritegnila pozornost celega sveta, ko je na družbenih omrežjih pospešeno iskala moža, da bi se izognila deportaciji iz Avstrije, piše Euronews. Avstrijske oblasti namreč postajajo vedno bolj stroge do tako imenovanih 'podnebnih nalepkarjev', kot je Windlova. Gre za podnebne protestnike, ki se fizično nalepijo na ceste in letalske steze, da bi opozorili na posledice podnebnih sprememb, pri tem pa povzročijo kaos in zastoje v prometu. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V zadnjih mesecih je namreč vzniknilo pravo gibanje tovrstnih aktivistov pod imenom The Last Generation. Za mesec maj so tako napovedali vsaj tri tedne cestnih zapor na glavnih prometnih križiščih na Dunaju. In kako se počutijo protestniki, ki se prilepijo na ceste? "Včasih je to zelo boleče. Še posebej, ko se večkrat zapored prilepiš, so kožna vnetja in iritacije vedno hujše," za Euronews opisuje Windlova.

Zaradi pogostosti tovrstnih dogodkov se krepijo pozivi k uvedbi strožjih kazni za protestnike. Del avstrijske vlade že zahteva zaporne kazni za protestnike, ki ustavljajo promet tako, da se prilepijo na cesto. Windlova je ena najbolj znanih in vodilnih obrazov podnebnega gibanja Last Generation v Avstriji. Kot opozarja na svojih družbenih omrežjih, ji zaradi vpletenosti v protestne akcije grozi izgon iz Avstrije. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Grozi ji deportacija iz Avstrije: 'Predvidevam, da se me bodo skušali znebiti'

Podnebna aktivistka je znana tudi kot 'podnebna Shakira', saj naj bi bila podobna znani pevki. Kot pripoveduje, so jo zaradi vpletenosti v proteste in akcije že poklicali na avstrijski urad za tujce. "Ali me bodo deportirali iz Avstrije, je le vprašanje časa," je povedala za Euronews. "Zdaj čakam, ali bom dobila obvestilo o deportaciji. Predvidevam, da se me bodo skušali znebiti," je dodala. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Aktivistka je na svojem TikTok računu že pridobila številne sledilce. Tam objavlja videoposnetke, na katerih se prilepi na avstrijske ceste. Z iskanjem avstrijskega moža na družbenih omrežjih, da bi se "izognila deportaciji", pa je zdaj pritegnila pozornost po vsem svetu. Kot je povedala za Bild, ni mislila resno, ampak je bilo dejanje mišljeno kot provokacija: "Vem, da je poroka iz koristoljubja kaznivo dejanje. To je bilo mišljeno bolj kot provokacija za oblasti, ki me želijo izgnati," je povedala. Objavo, na katero je prejela 200 'prijav', pa je tudi izbrisala in se opravičila. Povedala je še, da jo zdaj obžaluje in da to "ni bila njena najbolj pametna domislica". 

Kaj zahteva podnebno gibanje, ki se 'prilepi' na ceste? 

Gibanje The Last Generation v Avstriji poziva k "učinkovitemu zakonu o varstvu podnebja". Tam so se namreč politiki več kot 800 dni pogajali o novem zakonu, ki bi urejal omejitve CO2 v državi. Prejšnji zakon je namreč potekel leta 2020. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Takšne akcije so še posebej pogoste tudi v Nemčiji. Podnebna aktivistična skupina Last Generation, ki je v lanskem letu tudi v Nemčiji izvedla več protestnih akcij s pozivom h korenitejšim spremembam na področju boja proti podnebnim spremembam, je napovedala, da bo te letos še okrepila, je poročala STA. Pred letom dni je skupina prvič blokirala ulico v Berlinu, od tedaj pa so v večjih mestih po državi izvedli številne blokade na avtocestah, letališčih, pred poslopji državnih organov in v muzejih ter se pogosto prilepili na zgradbe in ulice. Še poseben odmevne so bile tovrstne januarske akcije na zahodu Nemčije po izpraznitvi vasi Lützerath. Med drugim so se v približno 40 kilometrov oddaljenem Kölnu aktivisti prilepili na cesto in tako ustavili promet v jutranji prometni konici.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857