Seznam 100 najboljših trajnostnih destinacijskih zgodb (Top 100 Destination Sustainability Stories) so objavili v okviru spletne konference Global Green Destinations Days, ki tudi letos združuje vodilne mednarodne strokovnjake s področja trajnostnega turizma ter destinacijske in nacionalne turistične organizacije ter omogoča platformo za izmenjavo mnenj, primerov dobrih praks in novih inovativnih orodij za bolj vzdržno upravljanje destinacij, so sporočili iz Slovenske turistične organizacije (STO).

Med kandidatkami za uvrstitev na seznam je bilo sicer deset slovenskih destinacij, z dobrimi primeri uvajanja trajnostnih praks pa so bile uspešne naslednje slovenske destinacije:
– Bohinj s spodbujanjem trajnostne mobilnosti,
– Logarska dolina – Solčavsko s prizadevanjem za krajše nabavne verige in promocijo lokalne hrane,
– Rogla-Pohorje s strateškim vodenjem združene destinacije štirih občin,
– Ljubljana s projektom združevanja kulinarike in kulture KulKul trenutek,
– Miren Kras s projektom promocije kulinarične dediščine špargljev,
– dolina Soče z s strategijo okrevanja turizma po epidemiji covida-19 in
– Ajdovščina s spletno tržnico lokalnih proizvodov Tržnica na borjaču.
Destinacije, ki so bile uvrščene na seznam, s svojim delom in pristopi ustvarjajo kakovostno okolje za lokalne prebivalce in hkrati atraktivno izkušnjo za obiskovalce. Njihove zgodbe lahko služijo kot navdih drugim destinacijam, organizacija Green Destinations pa jih z izborom Top 100 od leta 2014 s ponosom promovira v mednarodnem turističnem prostoru, so dodali na STO.

Sicer bo konferenca Global Green Destinations Days 2021, ki poteka med 4. in 7. oktobrom, obarvana tudi slovensko, saj bo STO v sredo vodila njen tretji dan, posvečen zmanjševanju vpliva turizma na planet. S tem bo Slovenija poleg drugih treh destinacij gostiteljic (mest Atene in Niseko ter Azorov) v mednarodni skupnosti znova izpostavljena kot ena vodilnih destinacij na področju razvoja odgovornega turizma.
STO bo med drugim izpostavila nadgradnjo Zelene sheme slovenskega turizma z orodji, ki bodo prispevala k zmanjševanju vpliva turizma na okolje. Med prvimi bo projekt za zmanjšanje količine plastike za enkratno uporabo v turistični dejavnosti, ki bo zaživel v prihodnjih tednih.
Zelena shema sicer tudi letos pridobiva nove člane. V njej je 59 slovenskih destinacij, znak Slovenia Green pa nosi tudi 88 ponudnikov nastanitev, štirje parki, osem turističnih agencij, šest turističnih znamenitosti, eno naravno kopališče in 30 restavracij oziroma gostinskih ponudnikov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV