Časzazemljo.si

Trajnostno

Prehranska svetovalka za živali: tudi pri živalih postaja velik problem izbirčnost

Anja Kralj/21. 10. 2021 06.09

Daša Korže, prehranska svetovalka za živali, ugotavlja, da imajo hišni ljubljenčki vedno več zdravstvenih težav, ki so posledica neuravnotežene, predelane in nezdravo predpripravljene prehrane. Kot poudarja, lahko hrana igra dve vlogi – lahko je razlog za težave, lahko pa je 'zdravilo', ki uspešno dopolnjuje veterinarsko terapijo. Izkušnje so jo spodbudile, da je ustvarila lastno blagovno znamko pasje hrane, ki je brez konzervansov, umetnih barvil in ojačevalcev okusa, saj je te zaznala kot pogost vzrok za težave živali. Oddajo o Dašini poslovni zgodbi lahko spremljate v nedeljo v oddaji Štartaj Slovenija na POP TV.

Ste prehranska svetovalka za živali. Medtem ko je poklic prehranskega svetovalca za ljudi v Sloveniji že uveljavljen, je svetovalec za živali novost. Kako poznan je ta poklic v Sloveniji in kakšno je zanimanje potrošnikov?

Poklic prehranskega svetovalca vsak najprej poveže z ljudmi, strokovno prehransko svetovanje za živali pa je v Sloveniji nekoliko manj poznano. V tujini je tovrstna storitev bistveno bolj razširjena in poznana, pri nas pa se počasi uveljavlja. Sama se s strokovnim prehranskim svetovanjem aktivno ukvarjam četrto leto in opažam, da trend zanimanja s časom narašča.

Daša Korže, prehranska svetovalka za živali, opaža, da se je povečala ozaveščenost o pomenu prehrane za ljubljenčke.
Daša Korže, prehranska svetovalka za živali, opaža, da se je povečala ozaveščenost o pomenu prehrane za ljubljenčke.FOTO: Aljoša Rebolj

Zakaj bi lastniki sploh potrebovali prehranskega svetovalca za svoje živali? 

Potrebe živali so različne in lastniki jih vse bolj prepoznavajo. Razlogi za posvet in sodelovanje s prehranskim svetovalcem so povezani predvsem z zdravjem in dobrim počutjem živali. Nekatere stranke potrebujejo pomoč pri spopadanju z boleznijo psa ali mačke, pri čemer so lahko z ustrezno prehrano zelo uspešni, saj se da marsikatero bolezensko stanje odpraviti ali vsaj omiliti. Razlog za obisk se pokaže tudi takrat, ko veterinar predpiše veterinarsko dieto in sta istočasno določeni dve diagnozi, za kateri ni na voljo komercialne diete, denimo ko je žival preobčutljiva na določeno sestavino, hkrati pa potrebuje dieto za podporo ledvicam. 

Lastnikom psov svetuje, naj v prehrano, če ni pripravljena doma, dvakrat tedensko vključijo vsaj eno svežo sestavino – to je lahko kuhano ali pečeno neslano meso, jabolko, kuhana buča ali ostanek navadnega jogurta, kefirja. Pri mačkah pa se osredotočimo na dodajanje mesa in drobovine. 

Potem je tu še želja po menjavi hrane, želja po pripravi ustrezne hrane doma ali pa želja, da bi svojemu pasjemu mladičku zagotovili vse, kar potrebuje, saj prehrana v mladosti vpliva na zdravstveno stanje psa v odraslem življenju. Z ustrezno prehrano, ki jo svetujem, lahko lastniki svojim starejšim psom obogatijo prehrano na jesen njihovega življenja, po drugi strani pa lahko s prilagojeno individualno prehrano aktivnemu psu zagotovijo vsa potrebna hranila in dopolnila.

Kaj opažate, ali imajo naši hišni ljubljenčki dandanes več težav, povezanih s prehranjevanjem, kot nekdaj? 

Ker je trg zelo nasičen z raznovrstnimi izdelki, se lastniki znajdejo v dilemi, kaj izbrati. Ko pa se nepričakovano pojavijo težave, se pogosto soočijo z izzivom, kaj in zakaj izbrati, kateri izdelek potrebuje njihov hišni ljubljenček. Za nakup številnih, morda neprimernih ali neustreznih pripravkov lahko namenijo veliko denarja, vendar na koncu ni želenega učinka.

Vsekakor se živalim namenja vedno več pozornosti, so del naših življenj, postale so družinski člani. S tem pa je povezana tudi skrb zanje. Opažam, da pri prehranjevanju velik problem izbirčnost, ki je v preteklosti ni bilo mogoče zaznati. Takrat je bilo ponujeno, kar je bilo na voljo, in to je bilo to, niso imeli izbire. Če pa pes dandanes ne je, takoj skočimo po drugo hrano in iščemo alternative. Ker pa so tudi psi živa bitja, ki znajo uravnati svoje potrebe, take hitre menjave niso priporočljive. Treba je izbrati ustrezno hrano in spremembe uvajati postopoma. Včasih pa je tudi tako, da pes hrano zavrne z razlogom in je naša prekomerna skrb odveč. V tem primeru je treba psa opazovati in po potrebi ukrepati .

Izbirčnosti v preteklosti ni bilo mogoče zaznati. Takrat je bilo ponujeno, kar je bilo na voljo, in to je bilo to, niso imeli izbire. Če pa pes dandanes ne je, takoj skočimo po drugo hrano in iščemo alternative. 

Na splošno pri psih dandanes opažam predvsem težave z izbirčnostjo, prebavne težave (drisko zaradi menjave hrane) in pogoste alergije zaradi predelane hrane. Mačke pa pogosto zavračajo novo hrano ter se soočajo z debelostjo zaradi manjše aktivnosti in hranjenja z nemesno hrano. 

Naj izpostavim, da je obema vrstama skupno, da lahko tako psi kot mačke doživljajo stresna obdobja, zadnje leto še posebej pogosto, posledica pa so bolezenska stanja, na katera zelo vpliva tudi ustrezna hrana, še posebej pa način hranjena in življenja. 

"Predvsem želim, da bi se začelo s preventivo, in ne s kurativo."
"Predvsem želim, da bi se začelo s preventivo, in ne s kurativo." FOTO: Aljoša Rebolj

Ali se je naša ozaveščenost o pomenu prehrane tudi za naše ljubljenčke že povečala? 

Vsekakor opažam, da se je povečala ozaveščenost o pomenu prehrane za ljubljenčke. To povezujem tudi s tem, da se na splošno veča ozaveščenost pri prehranjevanju ljudi, izbiri hrane in sestavin ter pripravi obrokov. Ker pa živali, tako psi kot mačke, v družini zavzemajo vedno večjo vlogo, se vedno več lastnikov začne spraševati, ali je predelana ali vsak dan enaka hrana res tisto, zaradi česar bo žival živela kakovostno, dolgo in zdravo. Prav tako spoznavajo, kako pomembna je pestrost jedilnika njihovega psa ali mačke in kako prehrana živali vpliva ne njeno dobro počutje. To jih spodbudi, da se začnejo izobraževati, iščejo rešitve, odgovore na vprašanja. In kmalu ugotovijo, da se ni slabo vrniti v preteklost, k naravni, nepredelani hrani. Prisluhnejo svoji živali, njen jedilnik bogatijo z dodatki in izbirajo kakovostne sestavine.

Katere zdravstvene težave oziroma nevšečnosti največkrat opažate pri hišnih ljubljenčkih?  

Pri svojem delu s psi največkrat opažam predvsem debelost ali podhranjenost, gastrointestinalne bolezni, ledvična in jetrna obolenja, sečne kamne, vnetje trebušne slinavke in preobčutljivost na hrano (alergije). Hrana igra pri tem dve različni vlogi. Lahko je razlog za težave. Preveč hrane tako vodi v debelost, premastna hrana povzroča vnetje trebušne slinavke in diarejo. Lahko pa hrano uporabimo kot »zdravilo«, ki lahko uspešno dopolnjuje veterinarsko terapijo.

Predvsem želim, da bi se začelo s preventivo, in ne s kurativo. To je še posebej izrazito pri mačkah, saj imamo pogosto težave, ko se pojavi bolezen in je sprememba hrane nujna, mačka pa nove hrane ne želi jesti. Tu imajo zelo velik vpliv ojačevalci okusa. Bolezni mačk, s katerima se pri prehranskem svetovanju najpogosteje srečujem, sta kronična ledvična odpoved in prekomerna teža oziroma debelost. 

Ponudba na trgu je neskončna – od poceni briketov pa do skorajda luksuznih dodatkov k prehrani za naše hišne ljubljenčke. Kaj vse je lahko dodano tem produktom, kaj povzroča težave? 

Nikoli ne želim biti prestroga do ponudbe na trgu. Dejstvo je, da tako kot na ostalih trgih obstajajo boljši in slabši, cenejši in dražji izdelki. Zavedati se moramo, da cena izdelkov ni vedno jamstvo za njihovo kakovost. Vsak proizvajalec se mora načeloma držati predpisov o navajanju podatkov na embalaži. Ni pa nujno, da potrošniki vedno vse razumemo. Tukaj bi se dotaknila prav ojačevalcev okusa, konzervansov, kot sta sladkor in sol, barvil in tudi sestavin, ki za psa po stroki sploh niso primerne. To so sestavine, ki na dolgi rok zagotovo ne prispevajo k dolgemu in kakovostnemu življenju ter dobremu počutju živali. Zato je po eni strani pomembno, da lastniki preberejo etikete in se pozanimajo o sestavi hrane oziroma priboljška, po drugi pa, da poznajo potrebe svojega hišnega ljubljenčka.

Ustvarili ste tudi hrano za pse Feedko, vaša zgodba je zdaj tudi projekta Štartaj Slovenija. Kaj bi svetovali tistim, ki ljubljenčke morda hranijo s 'hrano za ljudi', se pravi, da jim posebej pripravljajo obroke itd.?

Blagovna znamka Feedko je velik zagovornik sveže hrane in spodbuja tudi pripravo hrane doma, zato tovrstne aktivnosti zelo pozdravljam. Pomembno pa je, da lastniki poznajo potrebe svojega psa ali mačke, da ponudijo hrano, prilagojeno njihovemu ljubljenčku, da prilagodijo tudi način hranjenja in poskrbijo za redne obiske pri veterinarju (kar velja tudi na splošno). Priprava hrane doma zahteva le malce več organizacije in osnovno kuharsko znanje. To je sicer odvisno od samega obroka, ampak priprava običajno ni časovno zamudna. Prav tako lahko lastniki psov in mačk pripravijo večje količine hrane in jo potem shranijo v hladilniku ali zamrzovalniku. Če pa vseeno ne najdejo časa za kuhanje ali preprosto niso ljubitelji kuhanja, istočasno pa vedo, da predelana hrana za živali ni najboljša izbira, lahko izberejo tudi našo dehidrirano hrano. Ta je namreč  alternativa kuhanemu obroku ali menjava predelane hrane za zdravo.

Imate morda kakšen nasvet ali trik za lastnike hišnih ljubljenčkov? 

Lastnikom psov svetujem, naj v prehrano, če ni pripravljena doma, dvakrat tedensko vključijo vsaj eno svežo sestavino – to je lahko kuhano ali pečeno neslano meso, jabolko, kuhana buča ali ostanek navadnega jogurta, kefirja. Pri mačkah pa se osredotočimo na dodajanje mesa in drobovine. Obojim lahko občasno spečejo kakšne priboljške. Vsak manjši dodatek sveže hrane je dobrodošel, seveda upoštevajoč potrebe živali. Na ta način se krepi črevesna flora, od koder izvira največji del imunskega sistema. Močan imunski sistem pa je ključ do zdravega, dolgega in kakovostnega življenja.

Pasica Štartaj Slovenija
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857