Zdaj ko vemo, kaj delamo, pa se dodatno omejimo le na zelene, varčne, obnovljive, pametne in na koncu dolgoročno poceni načine ogrevanja, prezračevanja in upravljanja le tega.
Že kar nekaj časa to pomeni kombinacija ogrevanja hiše s toplotno črpalko, kjer je energent sonce in elektrika. Torej bomo elektriko ustvarjali s sočnimi celicami. Toploto bomo razporejali po prostoru preko nizkoenergijskega talnega gretja, prostore zračili s prezračevanjem z rekuperacijo ter vse skupaj kontrolirali s pomočjo pametnih inštalacij.
Vmes vam bomo postregli tudi z uporabnimi povezavami do seznama preverjenih izvajalcev za posamezna področja in inštalacijo (dobava / montaža). Več pa ni.
Torej, celoten ogrevalno-prezračevalni sistem bomo preklopili na ogrevanje z obnovljivimi viri energije, ki bo povsem zelen in pameten, poln subvencij in ugodnih eko kreditov EKO sklada ter dolgoročnih prihrankov, sploh če si boste omislili še električna vozila kot so avto, skiro in kolo (in slej kot prej si jih gotovo boste).
Pa začnimo…

Energetska sanacija hiše
Če govorimo o prenovi ali o novogradnji, moramo najprej zagotoviti energetsko učinkovito hišo. Pa to ne pomeni, da mora biti hiša pasivna, vsekakor pa mora biti varčna.
Zagotoviti moramo torej nizke toplotne izgube, za kar bo prvi korak vgradnja toplotne izolacije na vse površine, začenši s stropovi, ki mejijo na neogrevano podstrešje oziroma dodatna stenska izolacija bivalne mansarde.
Potem poskrbimo za energetsko učinkovita okna in vrata. Brez skrbi, ni treba vsega opraviti takoj ali hkrati, le načrt morate imeti jasen.
Sledi zatesnjevanje, s čimer povečamo koristi toplotne izolacije. Hiter test tega lahko opravite z dimno palčko, ko zunaj zelo piha. Skoraj gotovo boste našli nesorazmerja pri kakšni vtičnici ali stiku sten.
To je zelo pomembno, saj neposredno vpliva na nastanek vlage in posledično plesni in posledično na vaše zdravje. Zato denimo pasivne hiše nimajo neposrednega prehoda iz bivalnega dela na podstrešje ali v klet, temveč se do njih dostopa od zunaj. Povsem tesnih vrat še namreč nismo izumili.
Na koncu razmislite tudi o novi, energetsko varčni fasadi.
Seveda pa svetujemo, da za takšno analizo najemete strokovnjake, ki bodo s termokamero in ventilatorji velo bolj natančno pogledali v kakšnem stanju je vaša nepremičnina in kaj je pametno postoriti.
V primeru novogradnje pa z izvajalci vnaprej skomunicirajte, v katero smer želite zasledovati celoten projekt.
In že je tukaj prvi seznam preverjenih mojstrov za gradnjo in obnovo.
Toplotna črpalka: Zeleno ogrevanje s sončno energijo in…
Zdaj ko je hiša energetsko varčna, se lotimo ogrevalnega sistema. Ne pozabimo, načrtujemo okolju prijazen ogrevalni sistem, ki je hkrati varčen in pameten. Zadnja stvar, ki si jo želite je to, da bi se z ogrevalno-prezračevalnim sistemom morali ukvarjati. Ne želite nositi drv in kuriti ognja, odpirati oken, spremljati in upravljati termostatov, itd. Vse to že dolgo časa delajo pametne inštalacije namesto vas, a o tem malce kasneje…
Tukaj bomo predvidevali, da ste okoljsko dovolj izobraženi, da poleg prihrankov delamo tudi v smer brezogljičnega sveta, saj smo Zemljo zaradi industrijske revolucije, povečevanju kmetijstva in infrastrukture in izkoriščanja zemljinih virov prignali na rob preživetja. Zatorej moramo znižati toplogredne izpuste in zmanjšati naš ogljični odtis oziroma negativen vpliv na naravo.
Torej, ne bomo se ogrevali na fosilna goriva, kot sta olje in plin, saj so ti odgovorni za večino toplogrednih plinov. Po drugi strani pa izpuste trdnih delcev v zrak povzročajo kurilne naprave na trdna goriva, kot sta les in premog.
No, k alternativnim virom energije in energetski samozadostnosti nas silijo tudi nove geopolitične razmere na stari celini (mislim, da vsi vemo, o čem govorimo).
Kaj nam torej ostane? Toplotna črpalka! Te proizvajajo mnogo manj CO2 izpustov kot fosilna goriva in grelni kotli in ne proizvajajo trdih delcev. Dve muhi na en mah. Zato so toplotne črpalke najbolj prijazen način ogrevanja za okolje.
Če govorimo o energijskem razredu, najvišjega dosegajo prav toplotne črpalke.
Toplotna črpalka kot energent izrablja toploto v vodi, zraku ali zemlji, torej povsem obnovljive vire energije. Vseeno pa porablja tudi 30% električne energije. Bolj kot je toplotna črpalka kakovostna, nižji je ta odstotek.
Toplotno črpalko uporabljamo tako za ogrevanje prostorov, sanitarne vode kot tudi za hlajenje. Četudi bi za učinkovito hlajenje svetovali dodatno lokalno klimatsko napravo, v najbolj problematičnem delu hiše.
Kje so še prihranki?
Ker ni toplogrednih emisij, tudi ne potrebujete klasičnega dimnika in dimnikarskih storitev, ki lahko kar nanesejo.
Veliko toplotnih črpalk je tudi zgrajenih iz reciklabilnih materialov, torej je ogljični odtis še manjši. V 15 letih lahko prihranite tudi 500 dreves!
Talno gretje: Najboljša kombinacija, ko toploto za ogrevanje zagotavlja toplotna črpalka
V kombinaciji s toplotno črpalko je najprimernejše nizkoenergijsko talno gretje, saj je primerno tudi za prenovo starejše hiše.
Zaradi nizkotemperaturnega ogrevanja, ki ga omogoča toplotna črpalka, so toplotne izgube manjše.
Možna je talna izvedba, stenska ali celo stropna.
Ob novogradnji cevi za talno gretja položimo v estrih, s čimer zagotovimo toplotno vztrajnost, ki dodatno poveča ugodje bivanja.
Pri talnem gretju gre za idealno temperaturno slojenje med tlemi in stropom prostora. Noge tople in hladnejše pri glavi. Pri takem sistemu je temperatura tal vedno nižja od temperatura kože, torej je to zdravstveno ugodno. Tla niso topla, le hladna niso.
S tem torej celotna tla spremenimo v mlačen radiator, ki celoten prostor ne ogreva s kroženjem zraka, temveč s sevanjem, torej je tudi prahu dosti manj.
Zrak v prostoru je tako lahko do 3°C hladnejši od klasičnega ogrevanja, kar pomeni ogromen energetski prihranek, tudi do 12%.
Okvar in vzdrževanja praktično ni, torej talno ogrevanje pravzaprav nima slabosti.
Tukaj preverite seznam preverjenih ponudnikov za ogrevanje (toplotne črpalke, talno gretje).

Sončna elektrarna: Ko ogrevanje ter elektrika postaneta brezplačni
Rekli smo, da cca 30% energije toplotna črpalka črpa iz električne energije. Potem je tukaj še klimatska naprava, prezračevanje in drugi električni porabniki. Tudi električen avto, kolo ali skiro, če že imate kaj od tega.
Torej si bomo omislili še sončno elektrarno, oziroma izrabo sončne toplote s pomočjo solarnih sončnih celic.
Da, to so tisti črni paneli na strehah mnogih hiš. No, nekateri so sončni kolektorji, ki ogrevajo vodo, tukaj pa govorimo o proizvajanju električne energije. Kemijska reakcija namreč ustvarja električni tok v sončnih panelih.
Hitra kalkulacija vam bo pokazala, da boste investicijo vrnili v cca. 7-ih letih, od tod pa boste elektriko in posledično ogrevanje zagotavljali povsem brezplačno. No, natančneje, 7 let boste plačevali enako ali minimalno več za elektriko na mesec, kot zdaj, saj boste izkoristili tudi ugoden EKO kredit.
S tem je vredno pohiteti, saj se govori, da bodo obstoječe EKO sklad subvencije obstajale še 1-2 leti.
Torej, v tem primeru postane zaradi kombiniranja s sončno energijo oziroma sončnimi paneli za pridobivanje električne energije, toplotna črpalka 100 % okolju prijazna.
In le še hišna baterija vas loči do popolne energetske samozadostnosti, kjer niste več odvisni od nikakršnega omrežja ali morebitnih izpadov ter podražitev, katerih se vsi bojimo.
Tukaj je seznam preverjenih ponudnikov sončnih elektrarn.
Kaj pa prezračevanje?
Ker je vaša hiša zdaj varčna, bo smotrno poskrbeti še za prisilno prezračevanje s prezračevalnim sistemom z rekuperacijo, da preprečite potencialne energetske izgube ob prezračevanju.
To pomeni vračanje toplote z zajemanjem toplote, ki jo oddajajo stanovalci, razsvetljava in druge hišne naprave. Poleg tega pa lahko s to toploto dodatno ogrevamo sanitarno vodo.
Glavna posledica prezračevanje je vedno svež, čist in zdrav zrak. Potem je tu še hitro sušenje perila, ravno pravšnja vlažnost, brez kapljic na steklenih površinah pozimi ter brez nenehnega odpiranja in zapiranja oken in vrat. In tudi po hrani ne bo smrdelo v hiši.
Pripravili smo vam tudi seznam preverjenih ponudnikov za prezračevanje.

Pametne inštalacije naredijo ogrevanje in prezračevanje pametno in samodejno
Če želimo biti zares brezskrbni, varčni in povsem zeleni, potem si definitivno omislimo še pametne inštalacije.
Ob konkretni prenovi boste tako ali tako morali skoraj gotovo prenoviti tudi elektro inštalacije, ob novogradnji pa vam to praktično vsak inštalater danes že svetuje. Zakaj?
Pametni sistem bo uravnaval temperaturo hiše, glede na zunanje pogoje, uravnaval senčenje in sončenje s samodejnim pomikom žaluzij, pospravil tendo ko bo preveč pihalo, reguliral talno gretje in klimatizacijo ter prezračevanje, …
Vse skupaj na način, da bodo vsi pogoji v hiši optimalni, bivanje prijetno in da bodo zeleni potencial vaše pametne in varčne nepremičnine 100% izkoriščen.
In tukaj je še zadnji seznam preverjenih ponudnikov za pametne inštalacije.
Pa veselo načrtovanje!
Naročnik oglasa je Omisli.si d.o.o.