Prelomen ukrep je začel veljati v soboto in je del kampanje proti uporabi plastike za enkratno uporabo, poroča AP. Prepoved uporabe plastičnih vrečk za sveže izdelke so v tej državi uvedli prvi na svetu. So pa številne države že prepovedale uporabo nosilnih plastičnih vrečk. Popolne prepovedi uporabe plastičnih vrečk že poznajo po vsej Afriki in Aziji. Te države namreč uvažajo večino odpadkov razvitega sveta in se tako še bolj soočajo s posledicami slabega ravnanja s plastiko. Bangladeš je leta 2002 tako postal prva država, ki je v celoti prepovedala plastične vrečke. Globe in kazni za kršitelje so različne. V Keniji vas lahko proizvodnja vrečk, ki mašijo infrastrukturo in tako povzročajo poplave – pripelje do štirih let zapora ali globe v višini 36.000 evrov, smo poročali.

Poleg plastičnih vrečk številne države prepovedujejo druge vrste plastike za enkratno uporabo tako kot v EU, ki je na prepovedano listo uvrstila še jedilni pribor za enkratno uporabo, slamice, palčke za balone in žličke za mešanje kave. Evropska unija je sicer napovedala še strožje ukrepe, kot je prepoved mini stekleničk za šampone in vrečk za zelenjavo in sadje v trgovinah.
A EU je pri tem prehitela Nova Zelandija. Prepoved nosilnih plastičnih vrečk so tam uvedli leta 2019, zdaj pa so temu pridružili še plastične vrečke za sveže izdelke v trgovinah. Kot so izračunali, naj bi v povprečju vsak prebivalec Nove Zelandije vsako leto proizvedel več kot tri četrt tone odpadkov.

Tako novozelandski potrošniki odslej v trgovinah ne bodo več dobili plastičnih vrečk za sadje, zelenjavo in ostale sveže prehranske izdelke. Kot poroča AP, se bo prepoved razširila tudi na prepoved slamic in plastičnega pribora. Dandanes se sicer večina novozelandskih kupcev po nakupih že odpravi s svojimi vrečkami za večkratno uporabo. Kot je na novinarski konferenci ob predstavitvi novega ukrepa povedala Rachel Brooking iz novozelandskega ministrstva za okolje, država proizvede preveč plastičnih odpadkov. Kot je ocenila, je prepoved plastičnih vrečk leta 2019 preprečila uporabo milijarde plastičnih vrečk v državi, nov ukrep pa naj bi k temu prispeval še 150 milijonov vrečk na leto. "Želimo, da državljani v trgovine prinesejo svoje vrečke, trgovci pa lahko prodajajo vrečke za večkratno uporabo," je povedala.
V EU vsako leto v oceanih konča od 150.000 do 500.000 ton plastičnih odpadkov. K vse večji količini plastičnih odpadkov pripomore velika potrošnja plastike za enkratno uporabo, opozarjajo v Bruslju. Ocena stanja kaže, da 80 odstotkov plastičnih odpadkov v morjih izhaja iz kopnega kot posledica slabega ravnanja oziroma gospodarjenja s plastiko na kopnem.
Kot smo poročali, so plastične nosilne vrečke ena izmed 10 najbolj pogostih smeti na plažah EU. Po podatkih Eurostata povprečen Evropejec na leto porabi 87 plastičnih nosilnih vrečk. Med letoma 2018 in 2020 se je potrošnja lahkih plastičnih nosilnih vrečk (nakupovalnih vrečk) med državami članicami EU zmanjšala za 7,6 odstotka. V Evropi je 18 držav prepovedalo plastične vrečke, 23 držav pa je uvedlo plačilo plastičnih vrečk.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV