Časzazemljo.si

Trajnostno

Mesto, ki plača, če se v službo odpravite s kolesom

A.K./27. 07. 2024 17.00

Italijanske Firence so se odločile, da bodo kolesarjenje v službo spodbujale na privlačen način. Vsem, ki se na delo odpravijo s poganjanjem pedal, bodo plačali. Vzpostavili so tudi sistem, s katerim bi odkrivali morebitne goljufe.

Firence namenjajo  1,2 milijona evrov za spodbujanje voznikov, da bi ti za vsakodnevno pot v službo ali šolo svoja motorna vozila zamenjali za kolesa. Program, ki so ga imenovali Firence nagradijo pedala, so začeli izvajati s 3. junijem in bo trajala eno leto z namenom spodbujanja trajnostne in bolj zdrave mobilnosti, poroča themayor.eu. Udeleženci na pedalih lahko 'zaslužijo' do 30 evrov na mesec. Nagradili bodo tako tise, ki že uporabljajo kolo na vsakodnevnih vožnjah, še nekoliko več pa bodo dobili tisti, ki se bodo odločili zamenjati avto in raje uporabljati kolo. Ti bodo prejeli 20 centov na vsak kilometer. Kolesarji, ki so že uporabljali kolo, pa bodo dobili do 15 centov na kilometer.

Kolesarjenje v službo
Kolesarjenje v služboFOTO: Shutterstock

Prijave so odprli že 13. maja, registracija pa je potekala prek aplikacije Pin Bike. Pri registraciji pa so prejeli tudi napravo proti goljufijam. Gre za poseben patentiran sistem proti goljufijam za spremljanje poti, s katero bodo potrdili dejansko uporabo kolesa. Poleg tega bodo uporabniki prejeli držalo za pametni telefon na krmilu in signalne lučke. Razdelili bodo 2000 takih kompletov. Italijanska vlada pa kolesarjem ponuja tudi bone za nakup novega kolesa. Firence bodo poleg kilometrine vsak mesec podelilo bonus v višini 100 evrov 200 uporabnikom, ki zberejo največ točk v aplikaciji s številom prekolesarjenih kilometrov ter udeležbo na dogodkih. 

Tudi drugod po Italiji so kolesarji deležni spodbud.  V Bariju vozniki s kolesom denimo prejmejo 0,21 evra za vsak kilometer, ki ga prekolesarijo v službo (do zgornje meje 25 evrov na mesec).

Kaj pa programi ostalih evropskih držav? 

Kot poroča Euronews, po številu spodbud za kolesarje še posebej  izstopa Nizozemska. Nizozemci v povprečju prekolesarijo 2,6 km na dan. Če bi jih posnemali po vsem svetu, bi se letne svetovne emisije ogljika zmanjšale za 686 milijonov ton – več kot je celoten ogljični odtis Združenega kraljestva. Tudi tam pa vlada spodbuja to zdravo navado tako, da voznikom s kolesom ponuja dodatek za kilometrino. Od leta 2006 podjetja kolesarje nagrajujejo z 0,19 evra na kilometer. Dodatek za kilometrino je bil prej na voljo samo voznikom avtomobilov, ki so ga lahko zahtevali za kritje stroškov goriva. Leta 2007 je bila kilometrina razširjena tudi na kolesarje. 

Tudi Belgija ponuja podobno shemo kot Nizozemska, pri čemer lahko vozniki zahtevajo 0,24 evra na prevožen kilometer. V prvi polovici leta 2022 je vsak peti zaposleni v malih in srednje velikih belgijskih podjetjih prejel ta dodatek za kolesarjenje, še poroča Euronews. 

Poskrbimo za okolje, telo in prezračimo možgane

Zakaj je za kratke vsakodnevne poti torej bolj izbrati pedala kot vožnjo z avtomobilom? Slovenci smo odvisni od avtomobila, saj ga uporabljamo v veliki meri za poti, ki bi jih lahko sicer prekolesarili ali celo prehodili. Kar polovica dnevnih poti, ki jih opravimo z avtomobilom, je krajših od dveh kilometrov, je za naš portal že poudarila Nela Halilović, vodja projektov na Inštitutu za politike prostora: "Osebni cestni promet je v Sloveniji največji vir izpustov CO2, priča smo vse večjim zastojem na cesti in vsaka pot, ki jo moramo opraviti, je stresna," je poudarila.

Če izberemo pedala za krajše poti, je lahko vsakodnevna vožnja v službo prijetna izkušnja, izpostavlja sogovornica: "Uporaba kolesa zjutraj telo zbudi in ga napolni z energijo za celoten dan, hkrati pa blaži stres. Kolesarji so tako zadovoljnejši, učinkovitejši, samozavestnejši in bolje razpoloženi v primerjavi z ljudmi, ki uporabljajo druge načine prevoza. Poleg tega nam kolesarjenje po opravljenih obveznostih omogoča, da na aktiven način sprostimo telo, si prezračimo možgane in se tako pripravimo na prijeten preostanek dneva."

Kolesarka
KolesarkaFOTO: Shutterstock

Ali ste vedeli, da Slovenci porabimo kar 17 odstotkov letnega prihodka za vzdrževanje avtomobila? Kolesarjenje kot alternativa vožnji z avtomobilom ima več prednosti. Kot našteva, ta ne povzroča izpustov CO2, je izjemno učinkovito v mestnih središčih, saj se lahko kolesarji izognejo prometnim zamaškom in iskanju parkirnih mest, poleg tega pa lahko kolesarji prihranijo denar za gorivo in parkiranje ter se neposredno odpeljejo do cilja, ob tem pa tudi skrbijo za svoje zdravje z redno telesno aktivnostjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857