Novinarka Juliet Kinsman je v svojem članku, ki so ga objavili v priznanem britanskem časniku The Times, izpostavila temo trajnosti in predstavila 12 svetovnih destinacij, ki sledijo načelom trajnosti.
Gre za destinacije, mestne in podeželske, ki so zavezane k ohranjanju narave, zmanjšanju emisij in preprostemu bivanju in počasnejšemu tempu življenja. To počnejo s tem, da skrbijo za dragocene naravne rezervate, razvijajo modele turizma s poudarkom na spodbujanje lokalne skupnosti ali promovirajo načine za raziskovanje okolja, ki ne posega preveč v naravo.
Kot je zapisala v uvodu, gre za skupnosti, rezervate in države, ki izstopajo po tem, da so čiste, zelene ter okolju in ljudem prijazne. Slovenija se je na seznam trajnostnih destinacij uvrstila na peto mesto.
1. Skandinavija
To regijo na Severu Evrope so na seznam uvrstili, ker tukaj živijo na trajnosten način "par excellence". Kot so zapisali v članku, tukaj že desetletja prednjačijo glede trajnostnega načina življenja. Pa naj gre za dosledno in učinkovito recikliranje, ali pa naložbe v obnovljive vire. Izpostavili so dansko prestolnico Kopenhagen, ki je na poti, da do leta 2025 doseže ogljično nevtralnost. Na Norveškem že 95 odstotkov energije pridobivajo s pomočjo hidroelektrarn. Med drugim so izpostavili tudi Finsko, kjer po njihovih ocenah dihajo najbolj čist zrak na svetu.

2. Otok Fogo, Kanada
Majhen otoček v provinci Nova Funlandija ob severovzhodni obali Severne Amerike se je na seznam uvrstil zato, ker tam tlakujejo pot do boljšega in bolj trajnostnega turizma. Na otoku živi le nekaj tisoč ljudi, vendar pa se njihovi gostinci zavedajo odgovornosti do lokalne skupnosti in okolja. Tako v enem najbolj znanih hotelov na otoku svoj profit vlagajo v lokalno skupnost, poleg tega pa so zelo transparentni. Na svoji strani so namreč razčlenili, kaj vse je všteto v ceno in za kaj gre denar, ki ga gostje plačajo za sobo. Med drugim gre 12 odstotkov vrednosti, ki jo plačajo gostje, za naložbe v lokalno gospodarstvo.

3. Dolina Phobjikha, Butan
Na seznam so dolino na vzhodu Himalaje uvrstili med drugim zaradi bogate populacije ptic. Tukaj denimo med oktobrom in marcem gnezdi žerjav s črnim vratom, ki je ogrožena vrsta. Turizem je igral veliko vlogo pri zaščiti zimskega domovanja te vrste, poleg tega pa verjamejo, da ta ptica prinaša srečo. Prav tako so lokalne oblasti sprejele številne ukrepe, da bi zaščitile ledenik Gangtey, ki je ena od stvari, ki pritegne popotnike. Denar za zaščito ekosistemov v tej dolini pridobivajo tudi s pomočjo mreže ekoloških kmetij, ki temeljijo na spoštovanju skupnosti.

4. Narodni park Volcanoes, Ruanda
Med trajnostne destinacije so uvrstili tudi narodni park, na severozhodu Ruande, kjer skrbijo za preživetje ogroženih gorskih goril. Manj kot 700 primerkov jih še živi v tem njihovem naravnem habitatu. Safari koče, ki jih lahko najamejo turisti, so eden glavnih virov prihodkov, s katerimi financirajo rezervat in lokalne skupnosti.

5. Julijske Alpe, Slovenija
Uvrstitev med top trajnostne destinacije si je Slovenija prislužila zaradi svojih številnih poti. Kot so zapisali v članku, pokrajina na jugu Alp že sama po sebi privlači ljubitelje ekološkega turizma. Nove trajnostne poti za pohodnike in smučarje pa imajo dologorčne pozitivne učinke na naravo, kulturo in lokalne skupnosti. Izpostavili so tudi priljubljena letovišča Blejsko in Bohinjsko jezero, pa tudi našo najvišjo goro Triglav. "Slovenija je lepa, ne glede na to, v katero smer se odpravite, toda zdaj nas zahvaljujoč posodobljenem kartiranju, preusmerjajo v manj obljudena območja, s čimer bodo prav tako podprli več lokalnih ponudnikov. Raziščite krožno pešpot Julijana Trail, njihovo digitalizirano turnosmučarsko potovanje Juliana Ski Tour, ali pa se podajte na krožno turno kolesarsko pot Juliana Bike," so zapisali.

6. Nijmegen, Nizozemska
Kot pozitiven primer urbanega življenja so izpostavili najstarejše nizozemsko mesto Nijmegen. Mesto je bilo leta 2018 razglašeno za Zeleno prestolnico Evrope zaradi tega, kako skrbi za svoje okolje in prebivalce. V mestu imajo tudi restavracijo, ki si je med prvimi prislužila zeleno Michelinovo zvezdico zaradi svoje ponudbe na rastlinski osnovi in lokalno pridelanih sestavin. Poleg tega pa se trajnosni način življenja opazi tudi drugje, denimo pri tem, kako starim objektom dajejo nove vsebine.

7. Monteverde, Kostarika
To območje si je uvrstitev med top trajnostne destinacije prislužilo zaradi svojih prizadevanj za ohranitev območnega gozdnega rezervata Monteverde, ki je bil ustanovljen leta 1972. Ekoturizem je pomemben vir financiranja zasebnega rezervata Bosque Eterno de Los Niños (Otroški večni deženi gozd), ki velja za enega najbogatejših naravnih območij na Zemlji. Na približno 54.000 hektarjev velikem območju je doma približno 17 odstotkov vseh svetovnih vrst. Hidroelektrični projekti, ki se napajajo na tem območju, pa zagotavljajo tretjino potreb po električni energiji v državi.

8. Škotska, Združeno kraljestvo
Škotska turistična organizacija Visit Scotland je bila prva nacionalna turistična organizacija, ki se je pridružila globalni pobudi Tourism Declares a Climate Emergency (Turizem je razglasil podnebno krizo), namenjeni sodelovanju s turistično industrijo pri iskanju rešitev za podnebno krizo. Škotska se je tako zavezala k odgovornem turizmu in ohranjanju svoje narave. V naravnem rezervatu Alladale v Škotskem višavju so zasadili skoraj milijon dreves in grmičevja (rdeči bor, vrba, jelša, hrast, lešnik, brin ...), prav tako so s pomočjo Evropskega sklada za naravo pred izginotjem rešili škotsko divjo mačko.

9. Soseska North End v Detroitu, ZDA
Pobuda urbanega kmetovanja v Michiganu vključuje tri hektarje okrožja North End v Detroitu. Sosesko, v katerem lokalni prebivalci pridelujejo hrano, so začeli razvijati leta 2002. Ta neprofitni projekt temelji na prostovoljstvu, na njem pa sredi mesta pridelujejo sadje, zelenjavo in začimbe oziroma zelišča. Ne le, da s tem prispevajo k samooskrbi prebivalstva, pač pa so na tak način skupnost med seboj povezali, ljudi pa vrnili k naravi. Soseska je odprta tudi za turiste, ki si lahko projekt ogledajo in okusijo, kako se da živeti tudi na bolj trajnosten način.

10. Gozd Raukumara, Nova Zelandija
Nova Zelandija se redno uvršča med zelene in trajnostne destinacije, kar niti ne preseneča, saj je tretjina države pod zaščito, imajo pa kar 13 nacionalnih parkov. Gozd Raukumara na vzhodni obali novozelandskega Severnega otoka si zasluži posebno pozornost zaradi svojega spoštljivega odnosa do staroselcev in njihove povezanosti z naravo. V prihodnjih letih bodo vložili 34 milijonov novozelandskih dolarjev (20,4 milijona evrov) za obnovo dragocenih dreves in zaščito redkih vrst, ki živijo na območju.

11. Panauti, Nepal
V vasi Panauti od leta 2012 razvijajo projekt skupnostnih prenočišč, s katerim odgovarjajo na številna družbena, gospodarska in okoljska vprašanja. Podeželske ženske so namreč usposobili za zagotavljanje nastanitev turistom, s čimer želijo razbremeniti množični turizem v Katmanduju, hkrati pa zagotavljajo lokalni skupnosti vir preživetja. Trenutno v projektu sodeluje 19 gostiteljic, ki turistom ponujajo posteljo z ročno stkanimi odejami. Ti pa imajo edinstveno priložnost, da pobliže spoznajo njihov način življenja. Z gostitelji se odpravijo tudi na tržnico, kjer izberejo sestavine iz katerih nato skupaj pripravijo tradicionalne jedi. Trajnostno zasnovan turizem je v skupnost prinesel drastične spremembe, vezi znotraj same skupnosti so se še okrepile, prav tako pa so ljudje postali bolj skrbni do lastnega okolja, kulture in tradicije.

12. Cabo Polonio, Urugvaj
Cabo Polonio je zaselek na vzhodni obali Urugvaja, do kraja ne vodijo ceste, od glavne avtoceste pa je oddaljen približno sedem kilometrov. Kraj je dostopen le s hojo po sipinah, s konji, ali s terenskimi vozili s štirikolesnim pogonom. Napajajo se zgolj s sončno energijo in majhnimi generatorji, brez ulične razsvetljave, tudi v domovih si svetijo s svečami. Tukaj ni velikih trgovin, televizije in avtomobilov, zato je destinacija primerna za vse, ki si želijo popolnega odklopa. Tukaj narava in ljudje sobivajo v pravem pomenu besede.

KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV