Časzazemljo.si

Trajnostno

Knjižnica, ki izposoja tudi doma pridelana semena

Anja Kralj/21. 05. 2024 07.00

Različna semena zelenjave, rož in zelišč si lahko poleg knjig izposodite v goriški knjižnici Franceta Bevka. V zbirko so vključena doma vzgojena semena, ki so jih v knjižnico darovali uporabniki. Ni nujno, da so semena avtohtona, pomembno je le, da so domača in pridelana na čim bolj naraven način. V nobenem primeru pa v Knjižnico semen ni dovoljeno vnašanje kupljenih semen.

Knjižnice že dolgo ne le izposojajo gradiva, ampak so prostor s kulturno, izobraževalno, informacijsko in socialno funkcijo, kjer se uporabniki učijo novih spretnosti. Goriška knjižnica Franceta Bevka je leta 2020 prva v Sloveniji uvedla Knjižnico semen. Knjižnica semen je zbirka domačih rastlinskih semen, ki si jih uporabniki lahko izposodijo, iz njih vzgojijo rastline, pridelajo semena in del teh semen vrnejo v knjižnico. Tako lahko knjižnica, poleg semen, uporabnikom ponudi tudi izobraževanja in delavnice o vrtnarjenju, možnost povezovanja z drugimi vrtnarji ter seveda veliko gradiva na to temo. 

Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica se je s projektom Knjižnica semen uvrstila tudi v ožji izbor za nagrado IFLA Green Library Award 2024. Nagrado je že deveto leto zapored razpisala sekcija za okolje, trajnostni razvoj in knjižnice Mednarodne zveze knjižničnih združenj in institucij IFLA ENSULIB, Med prijavljenimi projekti je odbor za ocenjevanje izbral osem finalistov, v dveh kategorijah. V kategoriji Projekt zelene knjižnice se je med pet najboljših uvrstila tudi Goriška knjižnica s projektom, ki so ga poimenovali Varuhi semen: ohranjanje naše dediščine, ki temelji na Knjižnici semen, so sporočili s knjižnice.  

Knjižnica semen v goriški knjižnici Franceta Bevka
Knjižnica semen v goriški knjižnici Franceta BevkaFOTO: Goriška knjižnica Franceta Bevka

Zakaj Knjižnica semen spada v splošno knjižnico, zelo lepo predstavi naslednji odstavek, pripoveduje Ana Kosič iz Goriške knjižnice Franceta Bevka: "Z umeščenostjo knjižnic semen v splošno knjižnico želimo knjižničarji izpostaviti izobraževalno funkcijo knjižnic, posameznika vzpodbuditi k aktivnemu delovanju v svoji skupnosti in k ohranitvi svoje kulturne in naravne dediščine (in semena to so!), pa tudi k ustvarjanju vezi med člani skupnosti. To se sklada z našo tradicionalno vlogo in s proaktivnim pristopom, ki ga sodobne knjižnice poudarjamo. S svojim delovanjem želimo podpreti Agendo 2030 za trajnostni razvoj, ki je bila sprejeta na vrhu OZN septembra 2015."  

Največ semen fižola, paprike, paradižnika ... 

Uporabniki si lahko v goriški knjižnici na dan izposodijo največ tri vrečke semen, skupno pa imajo lahko izposojenih deset vrečk, opisuje Ana Kosič iz knjižnice. Ko semena vrnejo, si lahko izposodijo nova. Na voljo so različna semena zelenjave, rož in zelišč. Trenutno je v Knjižnici semen največ semen fižola, paprike, paradižnika, solate in buč, našteva. V zbirko so vključena domača (doma vzgojena) semena, ki so jih v knjižnico darovali uporabniki knjižnice, pojasni. Ni nujno, da so semena avtohtona, pomembno je le, da so domača in pridelana na čim bolj naraven način. S Knjižnico semen lokalno skupnost ozaveščamo o biotski raznovrstnosti, ohranjanju domačih in avtohtonih sort ter pomenu samooskrbe in naravnega vrtnarjenja, izpostavlja Kosičeva. 

Knjižnica semen v knjižnici Franceta Bevka
Knjižnica semen v knjižnici Franceta BevkaFOTO: Goriška knjižnica Franceta Bevka

Kakšna so pravila uporabe? 

Pogoj za sodelovanje v Knjižnici semen je članstvo v goriški knjižnici. Za izposojo semen smo razvili posebno aplikacijo, ki omogoča pregled nad kroženjem semen in je namenjena samostojni uporabi. Uporabnik si lahko izposodi tri vrečke (različnih) semen na dan, skupno pa ima lahko izposojenih 10 vrečk. Ko izposojena semena vrne, si lahko izposodi nova.

Kako poteka 'vračilo' semen? 

Ko uporabniki iz izposojenih semen vzgojijo rastlino in pridelajo nova semena, del teh semen vrnejo v knjižnico. Semena zapakirajo v za to pripravljene vrečke ter vnesejo v sistem. Večinoma so uporabniki skrbni in izposojena semena vestno vračajo. Zavedamo se, da včasih seme ne obrodi ali da vračilo semena ni mogoče zaradi suše, toče ipd. V tem primeru v aplikaciji označimo, da gojenje rastline ni bilo uspešno in navedemo razlog. V nobenem primeru pa v Knjižnico semen ni dovoljeno vnašanje kupljenih semen, poudarja Kosičeva. 

Knjižnica semen v knjižnici Franceta Bevka
Knjižnica semen v knjižnici Franceta BevkaFOTO: Goriška knjižnica Franceta Bevka

Uporabniki so Knjižnico semen zelo dobro sprejeli, kar opažajo po vedno večji uporabi (izposoji) in prepoznavnosti v lokalni skupnosti. Seveda je povpraševanje največje v pomladnih mesecih, ko se začne sezona vrtnarjenja, poleti in jeseni pa se semena vračajo v knjižnico, sklene Kosičeva: "Zelo nas veseli, da je pomen knjižnice semen prepoznalo že več kot petnajst slovenskih splošnih knjižnic, ki so po našem vzoru vzpostavile Knjižnico semen. Načrtujemo, da bi Knjižnico semen prenesli tudi v tujino. Dogovarjamo se s knjižnicami v Gorici, Chemnitzu, Gdansku in na Reki." 

Prva knjižnica semen v Sloveniji je zaživela leta 2020 v Goriški knjižnici. V njej si uporabniki izposojajo doma pridelana semena, iz katerih vzgojijo rastline, pridelajo nova semena in del teh semen nato vrnejo v knjižnico. Projekt se je bliskovito razširil po Sloveniji. Knjižnico semen je prevzelo dvajset slovenskih splošnih knjižnic, ki uporabnike spodbujajo k aktivnemu delovanju v svoji skupnosti in ohranjanju kulturne dediščine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857