Francoska nogometna zveza je nove 'zelene' ukrepe objavila prejšnji teden. Predsednik zveze Philippe Diallo se je zavezal k okolju bolj prijaznim reprezentančnim potovanjem. "Naše reprezentance se bodo z vlakom odslej odpeljale na vsa potovanja, ki so krajša od treh ur. To bo veljalo tudi za prvo ekipo," je sporočil Diallo.

Ukrep je že v veljavi za žensko ekipo in mlajše od 21 let. Uvedba pravil za moško reprezentanco pa je nekoliko zapletena, saj morajo prej odgovoriti še na vprašanje logistike in varnosti javnega prevoza za največje svetovne zvezde nogometa, kot je Kylian Mbappe.
S selektorjem Didierjem Deschampsom tako, kot so sporočili iz zveze, preučujejo možnost, da bi francoska moška reprezentanca marca z vlakom odpotovala na tekme v Lyonu. "Tako bi zagotovili, da bo naša ekipa dober zgled, ki podpira politiko zelenega prehoda," je poudaril Diallo.
Letenje ima lahko 80-krat višji vpliv na podnebje
Kot so ugotovili pri Greenpeaceu, je lahko skupni vpliv letenja na podnebje celo več kot 80-krat višji kot vožnja z vlakom. Letala namreč po podatkih Evropske agencije za okolje proizvedejo v povprečju 4,84-krat več emisij toplogrednih plinov kot vlaki, smo že poročali.
Kot dodajo pri Greenpeaceu Slovenija, je letalska industrija ena podnebju najbolj škodljivih in nepoštenih industrij na svetu: "V zadnjih desetletjih je bilo letalstvo najhitreje rastoči vir emisij toplogrednih plinov (GHG) v Evropi (+29 odstotkov med letoma 2009 in 2019 v EU)." Za primerjavo, let iz Ljubljane v Hamburg preko Beograda povzroči 505 kg izpustov škodljivih toplogrednih plinov na potnika: "Vožnja z vlakom bi te izpuste lahko zmanjšala za 92 odstotkov. Glede na mešanico virov električne energije v Sloveniji je ta prihranek enak porabi 1800 kWh električne energije, kar zadostuje za skoraj celoletno oskrbo enega gospodinjstva," so izračunali pri organizaciji Greenpeace Slovenija.
V Franciji prepoved notranjih letov na kratke razdalje v veljavi od maja
V Franciji je maja, kot smo poročali, uradno začela veljati prepoved notranjih letov na kratke razdalje. V skladu z vladnim odlokom potovanja, ki jih je možno v manj kot dveh urah in pol opraviti z vlakom, tako ne smejo biti več opravljena z letalom. Francija je prav tako omejila uporabo zasebnih letal za kratka potovanja, s ciljem, da bi naredila promet bolj zelen, trajnosten in pravičen za prebivalstvo.
V Franciji tako tudi uradno niso več dovoljeni notranji leti, če lahko z vlakom potniki pot opravijo v manj kot dveh urah in pol. Zakon bo tako večinoma izključil letalska potovanja med pariškim letališčem Orly in mesti Nantes, Lyon in Bordeaux, smo pisali.
Francoski minister za promet Clément Beaune je ob tej priložnosti poudaril, da država ne more več tolerirati, da bi superbogati uporabljali zasebna letala, medtem ko javnost zmanjšuje stroške, da bi se soočila z energetsko krizo in podnebnimi spremembami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV