Časzazemljo.si

Trajnostno

Evropejci bomo dobili pravico do popravila: zamujena priložnost?

Anja Kralj/15. 04. 2023 19.02

Marca je Evropska komisija sprejela nov predlog o uvedbi skupnih pravil za spodbujanje popravil blaga. Obetajo si, kot so zapisali v izjavi za javnost, prihranke za potrošnike, hkrati pa bo EU tako podprla cilje evropskega zelenega dogovora. Kot računajo, bo namreč posledica novih pravil tudi zmanjšanje količine odpadkov. Kot so poudarili, je imela doslej, če so se izdelki pokvarili, zamenjava z novim izdelkom pogosto prednost pred popravilom. Ekologi brez meja ocenjujejo, da je nekaj korakov narejenih v pravo smer, a komisija potrošnikom še vedno ne zagotovi pravičnega dostopa do popravil, ocenjujejo. Kot izpostavljajo, bo tako še naprej zapravljala dragocene vire v naraščajoči gori nevarnih e-odpadkov: "V trenutnem geopolitičnem kontekstu je to tudi zamujena priložnost za zmanjšanje naše odvisnosti od kritičnih surovin in komponent, uvoženih iz tujine."

Potrošnike se je premalo spodbujalo k popravilom blaga tudi po poteku garancije, so izpostavili na Evropski komisiji. Nov predlog naj bi potrošnikom tako olajšal odločitev za popravilo. Poleg tega bo večje zanimanje za popravila dalo spodbudo sektorju popravil, hkrati pa bo proizvajalce in prodajalce spodbudilo k razvoju bolj trajnostnih poslovnih modelov, napovedujejo v Evropski komisiji.  Predlog naj bi tako zagotovil, da bo v okviru trajanja garancije popravljenih več izdelkov in da bodo imeli potrošniki lažje in cenejše možnosti za popravilo izdelkov. Za primer navajajo široko paleto izdelkov od sesalnikov in tabličnih računalnikov do pametnih telefonov, tudi ko garancija že poteče ali ko blago ni več funkcionalno zaradi obrabe. 

Kakšni bodo novi ukrepi? 

Predlog uvaja pravico do popravila za potrošnike, ne glede na trajanje ali pretek garancije. V času trajanja garancije bodo morali prodajalci kupcem ponuditi popravilo, razen če je to dražje od zamenjave, so sporočili s komisije. Poleg garancije bo potrošnikom na voljo nov nabor pravic in orodij, da bo popravilo preprostejše in dostopnejše, zagotavljajo. 

Potrošniki bodo lahko pri proizvajalcih zahtevali popravilo za izdelke, ki jih je v skladu z zakonodajo EU tehnično še mogoče popraviti, na primer pralni stroj ali televizija. To bo zagotovilo, da se bodo imeli potrošniki vedno na koga obrniti, ko se bodo odločili za popravilo svojih izdelkov, proizvajalce pa bo spodbudilo k razvoju bolj trajnostnih poslovnih modelov. 

"Predlog popolnoma spregleda potencial krožnega gospodarstva neodvisnih ponudnikov popravil. V gibanju Right to Repair se zavzemamo za univerzalno pravico do popravila: potrošniki bi morali imeti pravico, da poiščejo popravilo pri katerem koli ponudniku, tudi med garancijskim obdobjem. Zopet so na slabšem neodvisni serviserji, saj imajo proizvajalci originalne opreme še vedno velik nadzor nad opremo, kar pa tudi ne pripomore k znižanju cen popravil."

Proizvajalci bodo morali odslej obvestiti potrošnike o izdelkih, ki so jih dolžni popraviti. Razvit bo tudi evropski standard kakovosti za popravila, ki bo potrošnikom pomagal prepoznati serviserje, ki so zavezani k višji kakovosti. Ta standard preprostega popravila bo na voljo vsem serviserjem po vsej EU, ki se želijo zavezati minimalnim standardom kakovosti.

Nekaj korakov v pravo smer, a izstopa pomanjkanje interesa, da bi popravljivost postala cenovno dostopna 

Ekologi brez meja pa so ob tej priložnosti sporočili, da ta korak naprej pozdravljajo, a opažajo pomanjkanje interesa EU pri tem, da bi popravljivost postala cenovno dostopna in univerzalna: "Še vedno smo daleč od univerzalne pravice do popravila. Predlog komisije se osredotoča predvsem na neposredno vlogo proizvajalcev in prodajalcev ter zajema malo primerov popravil. Vendar pa je opolnomočenje neodvisnih mrež za popravila bistvenega pomena, da postanejo popravila bolj razširjena in zagotovijo cenovno dostopnost. Zdi se nam problematično, da so bile naše zahteve po univerzalni pravici do popravila v predlogu prezrte, vključno s cenovno dostopnimi rezervnimi deli, priročniki za popravila in orodji za diagnostiko. Predlagane konkretne obveznosti za popravila so preozke, da bi sprožile revolucijo popravil, ki jo nujno potrebujemo." 

Kot ugotavljajo, predlog ne obravnava perečih vprašanj cenovne dostopnosti, se pa osredotoča na zmanjšanje zamenjave izdelkov, ko so ti še v obdobju garancije, tako da od prodajalcev zahteva popravilo, če so stroški nižji ali enaki, kot če bi izdelek zamenjali. Kot še izpostavljajo, prav tako od proizvajalcev zahteva, da zagotovijo možnost popravila izdelkov, ko so ti že izven garancije, vendar le za zelo omejen nabor izdelkov, kot so npr. gospodinjski pralni stroji, sušilni stroji, sesalniki, pomivalni stroji ter v bližnji prihodnosti pametni telefoni in tablice. 

A kot opozarjajo, se predlog ne dotika stroškov popravila – od proizvajalcev zahteva, da zagotovijo storitev popravila, ker pa ne pomeni, da bo ta tudi cenovno dostopna. Prav tako predlagana zakonodaja ne pokriva stroškov nadomestnih delov: "Cenovna dostopnost je ključnega pomena, če želimo v prihodnosti doseči, da bi se uporabniki bolj pogosto odločali za možnost popravila." 

A vseeno je, kot izpostavljajo Ekologi brez meja, narejenih nekaj korakov v pravo smer. Prvi korak v pravo smer je, da predlog uvaja obveznost za države članice, da ustvarijo spletne platforme za registracijo serviserjev, obnoviteljev in kupcev blaga z napako za namen obnove, kar vodi k podpori državljanom in sodelovanju tovrstnih podjetij s posamezniki, ocenjujejo. Hkrati pa predlog predstavlja tudi pomemben korak k verodostojni vlogi neodvisnih serviserjev pri zagotavljanju pravnih sredstev v primeru okvare izdelka (npr. dostop do rezervnih delov in informacij). Druga izboljšava pa je ta, da serviserji na zahtevo potrošnika predložijo usklajeno ponudbo oziroma oceno popravila, imenovano 'evropski obrazec s podatki o popravilu', z obveznimi informacijami, kot so predlagana vrsta popravila in njegova cena: "A ker komisija potrošnikom ne zagotovi pravičnega dostopa do popravil, bo še naprej zapravljala dragocene vire v naraščajoči gori nevarnih e-odpadkov. V trenutnem geopolitičnem kontekstu je to tudi zamujena priložnost za zmanjšanje naše odvisnosti od kritičnih surovin in komponent, uvoženih iz tujine."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857