Časzazemljo.si

Trajnostno

Bi zamenjali goveje za 'gobje' meso in tako pripomogli k rešitvi gozdov?

Anja Kralj/14. 05. 2022 10.32

Raziskovalci Potsdamskega inštituta za raziskave vpliva na podnebje so izračunali, da bi lahko z zamenjavo 20 odstotkov zaužite govedine na svetu z beljakovinsko alternativo iz gliv do leta 2050 prepolovili stopnjo svetovne deforestacije.

Kot smo že poročali, se na področju živilske industrije pospešeno razvijajo različni nadomestke mesa in beljakovin, s katerimi bi lahko zmanjšali naš vpliv na planet in posledično omilili podnebne spremembe. Naravni viri hrane so namreč omejeni in vse bolj ogroženi zaradi pomanjkanja vode in drugih okoljskih vplivov. Po drugi strani pa se pospešuje razvoj biotehnologije in laboratorijsko pridelane hrane, ki jo mnogi vidijo kot možno rešitev za prihodnost.

Da bo na svetu treba znižati proizvodnjo in uživanje mesa, predvsem govedine, znanstveniki sicer opozarjajo že dlje časa. 'Gobje meso', nadomestek mesa oziroma beljakovine iz gliv, narejene po posebnem biotehnološkem postopku, se lahko približajo okusu in teksturi prave govedine, hkrati pa za pridelavo zahtevajo občutno manj obdelovalnih površin in naravnih virov, ugotavljajo raziskovalci. Njihova proizvodnja ustvari tudi precej manj emisij, v eni izmed novih študij ugotavljajo raziskovalci. Tako bi lahko, če bi le 20 odstotkov potrošnje mesa na globalni ravni nadomestili s to alternativno beljakovino, prepolovilo svetovno deforestacijo, so izračuni v raziskavi.

Vodja raziskave, ki je bila objavljena v znanstveni revije Nature, Florian Humpenoder je v sporočilu za javnost pojasnil, da so trenutni sistemi oskrbe s hrano odgovorni za približno tretjino izpustov na globalni ravni. Zaradi kmetijskih površin za gojenje goveda in gojenje hrane za govedo pa pospešeno izsekavajo gozdove: "Toda obstoječa biotehnologija bi nam lahko omogočila gojenje gliv in drugih mikrobov s fermentacijo, te mikrobe pa je mogoče pretvoriti v beljakovine z majhnim okoljskim vplivom, ki so po okusu in teksturi presenetljivo podobni pravemu mesu. Te mesne alternative pa lahko vsebujejo celo podobne hranilne snovi kot goveje meso." 

Krave
KraveFOTO: Dreamstime

 "Nadomeščanje rdečega mesa s takšnimi t. i. mikrobnimi beljakovinami v prihodnosti bi lahko znatno zmanjšalo odtis toplogrednih plinov v prehranjevalnem sistemu," je dejal Humpenoder, ki je izpostavil še, da je dobra novica, da se ljudem ni treba bati, da bodo v prihodnosti lahko jedli samo zelenjavo. "Zmanjšanje števila govedi na svetu ne bi pomenilo le manjšega pritiska na zemljišča, ampak bi tudi pripomoglo k zmanjšanju emisij metana, ki jih proizvede govedo," je še dodal: "Torej bi bila zamenjava rdečega mesa z mikrobnimi beljakovinami odličen začetek za zmanjšanje škodljivih učinkov današnje proizvodnje govejega mesa na okolje." 

Podobno so, kot smo poročali, pred kratkim ugotovili tudi finski raziskovalci. "Z znatnim zmanjšanjem živil živalskega izvora in zamenjavami z novimi živili in alternativami rastlinskih beljakovin lahko občutno zmanjšamo vplive na okolje v smislu potenciala globalnega segrevanja, rabe zemljišč in rabe vode," je poudarila Rachel Mazac z univerze v Helsinkih, ki je sodelovala pri raziskavi. A kot je dodala, so raziskovalci odkrili podobne prihranke pri veganskem načinu prehranjevanja. Podoben prihranek naravnih virov pa so izračunali tudi, če bi povprečen jedec 75 odstotkov mesa zamenjal z rastlinskimi alternativami.

Spomnimo

Kot smo že poročali, so znanstveniki izračunali, da bi se morali ljudje v razvitem svetu odreči 90 odstotkom mesa in 60 odstotkom mlečnih izdelkov na svojih jedilnikih. V raziskavi, ki je bila predstavljena v reviji  Lancet, je denimo sodelovalo 37 strokovnjakov iz 16 držav.  Ti so poudarili, da morajo ljudje v bogatih državah drastično zmanjšati uživanje mesa, hkrati pa opomnili, da se v nekaterih regijah, kot je južna Azija, trenutno soočajo s premajhnim vnosom kalorij in pomanjkanjem beljakovin, kar je posledica pomanjkanja rdečega mesa. Kot alternative mesu se že danes tako ponujajo stročnice, poleg tega pa raziskovalci in podjetja ne počivajo in razvijajo številne zanimive alternative. Jesti moramo več stročnic, predvsem več fižola in leče, ter manj rdečega mesa, če želimo zaščititi Zemljo in lastno zdravje. Kot so poudarili v študiji, se morata proizvodnja in potrošnja hrane drastično spremeniti, če se želimo izogniti milijonom smrti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857