Časzazemljo.si

Ekologija

'Pljuča Zemlje' v plamenih: našteli rekordno število gozdnih požarov

K.H./21. 08. 2019 10.16

V Amazonskem deževnem gozdu v Braziliji so letos zabeležili rekordno število gozdnih požarov. V prvih osmih mesecih so našteli že več kot 72.800 požarov, medtem ko jih je bilo v celotnem lanskem letu manj kot 40.000. Okoljevarstveniki opozarjajo, da so požari pogosto podtaknjeni, kmetje pa na takšen nezakonit način skušajo priti do novih zemljišč.

Brazilski Nacionalni inštitut za raziskave vesolja (Inpe) je s pomočjo satelitskih podatkov od januarja do sredine avgusta zabeležil že okoli 72,843 požarov na območju Amazonskega deževnega gozda, samo od četrtka je v gozdovih zagorelo 9500-krat. To je največ od leta 2013, odkar beležijo statistiko požarov na tem območju. V letu 2018 so skupno našteli manj kot 40.000 požarov na območju Amazonskega deževnega gozda. Število požarov v prvih osmih mesecih pa se je povečalo za 83 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Podatke so objavili nekaj tednov po tem, ko je predsednik Jair Bolsonaro razrešil šefa agencije Ricarda Galvaoa zaradi opozoril o bistveno povečanem izsekavanju gozdov.

V ponedeljek se je v Sao Paulu zaradi gostega oblaka dima, ki so ga močni vetrovi prinesli iz več kot 2700 kilometrov oddaljenega požarišča, sredi dneva stemnilo. Okoli treh popoldne se je dan v trenutku spremenil v noč, tema pa je trajala približno eno uro. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Predsednik Bolsonaro je ob najnovejših podatkih le zamahnil z roko, češ da gre za sezono požarov, ko kmetje z ognjem čistijo zemljišča. "Nekoč so me klicali Kapitan Motorna žaga. Zdaj sem 'Nero', ki požiga Amazonski gozd," je dejal. Na inštitutu Inpe medtem poudarjajo, da letošnje številke močno odstopajo od siceršnjega povprečja med sušnim obdobjem. Kot pravi letošnja sezona ni nič bolj sušna kot sicer. "Požare sprožajo ljudje, bodisi namerno ali po nesreči," pravi Alberto Setzer, raziskovalec pri Inpe. 

Največji deževni gozd na svetu, ki mu pravijo tudi "pljuča Zemlje", je izjemno pomemben pri blažitvi podnebnih sprememb, saj absorbira velike količine ogljikovega dioksida. Vpliva tudi na oblikovanje oblakov in na kroženje vode.

Divji požari so v Braziliji v času sušnega obdobja precej pogosti, vendar pa so pogosto tudi podtaknjeni, saj kmetje tako na nezakonit način pridejo do zemljišč za rejo živine. Okoljevarstveniki v zadnjih mesecih obtožujejo Bolsonara, da spodbuja gozdarje in kmete pri prekomerni sečnji gozdov, saj ga zanima le ekonomski potencial Amazonije. 

Ameriška vesoljska agencija Nasa medtem pravi, da je požarna aktivnost v celotnem porečju Amazonke (razteza se prek Brazilije, Peruja, Kolumbije in nekaterih drugih držav) nekoliko pod dolgoletnim povprečjem. Vendar pa je letos požarov več v zveznih državah Amazonas in Rondonia, manj pa jih je v zveznih državah Mato Grosso in Para. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857