Nekaj deset mladih se je pod okriljem gibanja Mladi za podnebno pravičnost danes ob 11.30 zbralo pred poslopjem državnega zbora v Ljubljani. Zahtevali so odločnejše podnebno ukrepanje in med drugim napovedali, da se bodo njihovi shodi odslej odvijali vsak petek.
Mladi so se tokrat na ulico vrnili po 15. marcu, ko se je po vsem svetu, tudi pri nas, odvila globalna protestna akcija. V Sloveniji so se takrat podnebni štrajki odvili v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Novem mestu, Ravnah na Koroškem, Ormožu, Slovenskih Konjicah in Kamniku. Najbolj množičen je bil shod v Ljubljani, ki se ga je po oceni organizatorjev udeležilo okoli 9000 ljudi.
"Politiki so nas takrat sicer sprejeli, a se na koncu ni nič bistveno spremenilo," je razloge za nov protest, ki je pritegnil okoli 50 udeležencev, v izjavi za novinarje predstavil Saša Kralj. "Naše zahteve ostajajo enake." Med drugim mladi zahtevajo bolj konkretne politike, več odločnosti, od odločevalcev pa pričakujejo, da bodo prevzeli odgovornost. Ob tem moramo že v osnovi premisliti sam sistem, je menil Kralj.
"Trenutno se razvitost in naprednost družbe merita predvsem prek kazalca gospodarske rasti. To je treba odmisliti in vpeljati nove koncepte in dojemanja, kot je denimo koncept odrasti," je pojasnil. Ta koncept v presojanje razvitosti družbe vključuje dejavnike, kot sta čistost zraka in moč socialne države.
Mladi bodo odslej sicer v Ljubljani protestirali vsak petek, je še napovedal Kralj. Proteste pa dopolnjujejo z različnimi izobraževalnimi in drugimi dejavnostmi, kot so denimo bralni krožek in predavanja strokovnjakov po Sloveniji. "Smo sporočevalci najpomembnejše problematike v človeški zgodovini in čeprav ne masiven protest, bodo naši zaskrbljeni obrazi opomnik na obljube o ozelenitvi politike," so še pred današnjim protestom zapisali v slovenskem gibanju Mladi za podnebno pravičnost.
Protesti v 1300 mestih po svetu
Drugi val protestov mladih za podnebno ukrepanje naj bi danes sicer zajel skoraj 1300 mest v 100 državah. 15. marca se je v več kot 130 državah zbralo na stotisoče ljudi.
Švedska najstnica Greta Thunberg je s protesti pred švedskim parlamentom začela avgusta lani, s svojim početjem pa je navdihnila mnoge mlade po celem svetu, ki so sledili njenemu zgledu. Spodbudila je gibanje Petki za prihodnost po vsem svetu.
Revija Time je Thunbergovo prejšnji mesec predstavila na svoji naslovnici, prejšnji mesec pa se je mlada aktivistka v Vatikanu srečala tudi s papežem Frančiškom, ki ji jo je spodbudil, naj nadaljuje s svojimi prizadevanji. 16-letnica je naslovila tudi svetovne voditelje na letošnjem letnem zasedanju Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu, pa tudi podnebno konferenco ZN v poljskih Katovicah konec lanskega leta.
"Zakaj bi se učili za prihodnost, ki je morda kmalu ne bo več, ko nihče ne počne nič, da bi jo rešil? In v čem je smisel, da se učimo dejstva, ko najpomembnejša dejstva naši družbi ne pomenijo nič," se sprašujejo mladi protestniki. Pravijo, da stavkajo, da vladam sporočimo, naj naredijo svojo domačo nalogo v boju proti podnebnim spremembam.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV