Po mnenju Evropskega računskega sodišča obstajajo velike razlike v tem, kako je Evropska komisija vključila glavne prioritete politike, in sicer podnebne spremembe, ohranjanje biotske raznovrstnosti, enakost spolov, trajnostni razvoj in digitalni prehod, v vse programe porabe EU.
Prioriteta, ki je najmanj dobro vključena v proračun EU, je po mnenju revizorjev enakost spolov. Poleg tega obstajajo velike razlike v tem, kako Evropska komisija meri prispevek proračuna EU k petim ključnim medsektorskim politikam in poroča o njihovih dosežkih, so ugotovitve v današnjem sporočilu za javnost strnili na evropskem računskem sodišču.
"Evropska komisija mora izboljšati poročanje o medsektorskih prioritetah politike, da se dokaže kar najboljši izkoristek vsakega porabljenega evra, in bolje poudariti odhodke, ki prispevajo k več horizontalnim prioritetam politike hkrati," je še izpostavil Francois-Roger Cazala, ki je pristojen za poročilo.

Komisija je sicer poročala o tem, da je v celoti vključila glavne ključne prioritete politike EU v proračunske programe, toda revizorji so odkrili pomembne razlike med vključevanjem podnebja in biotske raznovrstnosti v primerjavi z enakostjo spolov.
Pet horizontalnih prioritet je v različni meri vključenih v programe porabe EU, na primer v programe za raziskave, kmetijstvo in regionalni razvoj, vendar so revizorji ugotovili, da je Evropska komisija prišla do preveč pozitivnih zaključkov o napredku pri vključevanju ciljev.
Prioritete v zvezi s podnebjem in biotsko raznovrstnostjo so bile povečini ustrezno vključene, cilji trajnostnega razvoja Organizacije ZN in digitalni prehod pa so bili vključeni delno, so še zapisali v sporočilu. Na drugi strani je bila enakost spolov vključena veliko manj.
Komisija je za podnebje in biotsko raznovrstnost razvila metode za spremljanje porabe po več programih, da bi opredelila obseg porabe zanju in o tem poročala, ter ima vzpostavljen okvir za merjenje prispevka proračuna EU. Vendar njeno poročanje ni točno, saj uporablja približke, pa tudi zaradi slabosti, na katere so jo v zvezi s previsokimi navedbami glede porabe opozorili revizorji.
Kot so dodali, komisija sporoča le malo informacij o prispevku programov EU k ciljem trajnostnega razvoja in digitalnemu prehodu, ureditve za merjenje njihovega prispevka k enakosti spolov pa so se izboljšale, vendar imajo še vedno omejitve.
Revizorji so tokrat prvič poročali o horizontalnih prioritetah EU kot celoti. Pregledali so izbranih 11 programov, ki zajemajo 90 odstotkov plačil, izplačanih do konca leta 2021 v okviru štirih razdelkov večletnega proračuna. Pet prioritet je pomembnih za sedanjo večletno porabo EU do leta 2027, so sklenili.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV