Časzazemljo.si

Miza za vsakogar

Niti en človek s cerebralno paralizo ni enak

PR/19. 12. 2022 16.44

Klaudija Stare se spopada s cerebralno paralizo. Diagnoza ji je bila postavljena že v otroštvu, staršema pa se lahko zahvali, da sta že pri dveh letih v njeno življenje vnesla gibanje. Danes se ukvarja s športom, ki je vse prej kot enostaven. Klaudija namreč pleše ob drogu. Zakaj ravno ples ob drogu? "Zato, ker je težak," odgovori v smehu.

Z vadbo se srečuje že od samega začetka. Starši so z njo telovadili že od drugega leta, ko ji je bila postavljena diagnoza. Že takrat so ji povedali, da je vadbeno inteligentna. "Fizioterapevtka mi je pokazala vaje, ki jih moram delati doma. Mami pravi, da sem jo vedno popravljala, če mi kaj ni pravilno pokazala. Nikoli me niso zavirali, da česa ne smem. Edino v šoli sem se srečevala s stavkom 'ti pa tega ne smeš'." Sedaj jo vodi želja po tem, da svoje telo "popravi" in da ga spravi do točke, da lahko lahkotno pleše ob drogu. "In se da, res se da. Na začetku, predno se telo navadi kombinacije giba, je res malo bolj robotsko, potem pa steče."

Ples ob drogu 

"Ko je Tjaša Dobravec zmagala na talentih, se je v meni prebudila želja, da bi poskusila tudi sama. Prav ona me je prepričala, da pridem in poskusim. In kapo ji dol, da me ni 'šparala' s treningi. Tudi zdajšnja trenerka Manca trenira z mano tako kot z vsako. Striktno povedala, ne me šparat! Zame je bil to velik izziv. Nisem vedela, če bom jaz to res lahko." Sedaj vidi, da lahko. Tudi ona je lahko baletka na drogu. Pri plesu ob drogu delajo vse mišice v telesu, še tiste najmanjše in po nekem času, je občutila, da se mišice prebujajo.

Klaudija Stare
Klaudija StareFOTO: PR

Klaudija je mnenja, da se s treningom moči in fleksibilnosti da marsikaj izboljšati. Pravi, da če bi ležala doma in nič delala, bi verjetno pristala na vozičku. A bila je trmasta in vztrajna pri stvareh, ki si jih je resnično želela doseči. "Verjamem, da če se starši ne bi tako trudili in delali takrat z mano vaj vsak dan, moje telo ne bi bilo tako močno, kot je sedaj in se velikokrat vprašam kaj bi bilo, če ne bi imela takih staršev kot jih imam in kaj bi bilo, če jaz ne bi bila tako vztrajna."

Misel na voziček jo žene naprej

Zdravniki so že v rani mladosti napovedali, da bo Klaudija pred 21. letom pristala na vozičku. Tega njej niti njenim staršem ni nikoli nihče povedal, po slučaju je to izvedela od stranke v službi. "Bil je mož od neke zdravnice, ki je tudi poznala moj primer. Enkrat mi je povedal, da ko je ženi povedal zame, je ta planila v jok in mu povedala, da so pričakovali, da bom pristala na vozičku." V tistem trenutku je bila šokirana, ker nikoli ni čutila, da se to lahko zgodi tudi njej. "Velikokrat se spomnim na tega gospoda in njegovega stavka, oblitega z žalostjo in obenem spoštovanjem do mene. Požene me naprej."

Kaj pravzaprav je cerebralna paraliza? Gre za poškodbo možganov, poznamo pa več vrst. Spastična ali krčevita oblika, atetoidna, ataksična, hišptonična in mešana. Pri nekaterih gre za težko kontrolo določenih ali vseh mišic, pri drugih je problem v lovlenju ravnotežju, lahko pa pride tudi do znižanja tonusa. in izgledajo otrdeli. Niti en človek s cerebralno paralizo ni enak.

"V mojem primeru imam težave z ravnotežjem. Na eni strani imam bolj zategnjene mišice, na drugi strani pa so sproščene. Mogoče sem imela malenkost znižan mišični tonus, to pomeni, da mišice niso pravilno aktivne. Moji gib je monoton, a sem ga po mnenju zdravnice popravila."

Gibanje je ključno

Pove, da ima na nekaterih mišicah malenkost slabšo gibljivost. "Ko sem utrujena vlečem eno nogo bolj za sabo, je ne dvignem pravilno. Včasih se zgodi, da dam v možganih ukaz nogam, pa noga ravno ne uboga. Kontakt med mišico in možgani je včasih prepočasen." Ugotovila je, da je gibanje ključno. "Pred leti sem delala v službi, ki je zahtevala sedeči položaj, poleg tega pa mi časovno ni dopuščala, da bi se dovolj gibala. Po enem letu se mi je to na telesu zares poznalo. Počutila sem se nesposobno normalno hodit. Korak je bil monoton, spotikala sem se skoraj ob vsakem koraku. Mišice so bile na otip mlahave. Stala sem kot pijan človek, ki ne ve na katero stran bo padel. In ko sem dobila občutek, da ne stojim lepo, stabilno pokonci, sem si rekla, da moram vsaj pol ure na dan trenirat fleksibilnost in moč."

Klaudiji se njena trma in vztrajnost obrestujeta. "Vera v to, da lahko spremenim logiko mojih možganov je postala še močnejša. Videla in začutila sem, da lahko zboljšam živčno povezavo možganov z mišicam." Danes ni stvari, ki bi jo rada počela, pa ne more. "Vozim avto, kolo, hodim v službo, plešem," suvereno zaključi.

O tem, kako živi svoje življenje, bo Klaudija spregovorila v petek 16. decembra, ko jo bo k Mizi za vsakogar povabila Nina Gaspari. To bo zadnji pogovor v Mastercard praznični vasici, ki svoja vrata zapira v soboto. 



 

Naročnik oglasa je Mastercard.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857