Časzazemljo.si

Gospodarstvo

'Če delamo pravilno, nam narava daje material in mi ga lahko naravi vračamo'

Maja Korošec/03. 12. 2021 06.12

Dokaz, da so lahko tudi športne inovacije trajnostno naravnane, je posebna lesena fitnes naprava, ki jo je ustvaril Aljaž Štemberger iz Kočevja. Leseni veslač, kot je poimenoval inovacijo, je primer, kako lahko uporabimo les, ki ga v Sloveniji ne primanjkuje. To je zgled, kako lahko zaživi poslovna ideja, nastala na podlagi tradicije, znanja in prizadevanja za zdrav način življenja. Pri razvoju veslača je sodeloval s Podjetniškim inkubatorjem Kočevje.

"Skico veslača (All-Fit Rower) sem imel na steni obešeno nekaj let. Doma smo večkrat vse spremenili in postavili na glavo, le listek je vedno ostal na istem mestu. Pa me je žena vprašala, ali naj listek vrže stran ali bo kaj iz tega. Tako sem se odločil, da bom idejo z listka prenesel v realnost," nam je Aljaž Štemberger iz kočevskega naselja Koblarji razložil, kako je začel uresničevati svojo poslovno idejo.

A zakaj ravno fitnes naprava, in to lesena? Vse je postalo logično, ko nam je Štemberger pojasnil, da je trener in vaditelj ter že več kot 25 let deluje kot strokovni delavec v športu: "Izhajam iz športne družine, mama je trenirala gimnastiko, oče pa košarko in kegljanje. Trenirati sem začel že pri petih letih. Pri 15 sem že imel svoj klub borilnih večin, do svojega 35. leta pa sem tekmoval v različnih borilnih veščinah." 

Aljaža Štembergerja spodbuja slovensko gospodarstvo, zato les za svoj fitnes kupuje pri domačih dobaviteljih, če se le da, s kočevskega konca.
Aljaža Štembergerja spodbuja slovensko gospodarstvo, zato les za svoj fitnes kupuje pri domačih dobaviteljih, če se le da, s kočevskega konca.FOTO: Žiga Lovšin

Že več kot 20 let tudi vodi različne rekreacijske vadbe, skoraj deset let ima lastni fitnes center v Kočevju. Pri pripravi na tekmovanja je sodeloval tudi s profesionalnimi športniki ali jim pomagal pri treningih po poškodbah. Ker se je tudi sam večkrat poškodoval, se je posvetil pravilni vadbi mišic. "Moj cilj je ljudem približati učinkovito vadbo s kar najmanjšo možnostjo poškodb," je dejal.

Združil je znanje o športu in lesu

Ker je doma v deželi gozdov, ima znanje o obdelavi lesa in je z materialom 21. stoletja povezana njegova širša družina, je bila izbira lesa samoumevna rešitev za njegovo inovacijo. Pa tudi za vrsto drugih športnih pripomočkov, ki jih je zasnoval in poimenoval Strong as Wood. "Izdelki so plod izkušenj in ugotovitve, da na trgu ni naprav, s katerimi bi lahko omogočil vadbo, kot bi jo želel ponuditi. Obdelava lesa pa je družinska tradicija. Stric je bil mizar, tudi oba bratranca sta mizarja, stara mama pa prihaja iz Brež, kjer so se ukvarjali z lesom," je pojasnil.

Štemberger torej dobro pozna les in njegove značilnosti. Opisal ga je kot prijeten, topel material, ki omogoča boljše počutje: "Prostor in izdelki iz lesa nikoli ne dajejo hladnega občutka. Če pravilno delamo, nam narava daje material in mi ga lahko naravi vračamo. Ko leseni izdelki odslužijo svojemu prvotnemu namenu ali se poškodujejo, jih lahko denimo kompostiramo, uporabimo za kurjavo in podobno." Verjame, da se vložek v naravo in spoštljiv odnos do nje na dolgi rok obrestujeta. Ob tem želi biti člen v verigi, ki spodbuja slovensko gospodarstvo, zato les kupuje pri domačih dobaviteljih, če se le da, s kočevskega konca.

Tudi svoj fitnes v Kočevju je opremil z lesom, sam je izdelal letvenike, steno s funkcijskimi trakovi in elastikami za vadbo ter lesene tramove s prečkami za plezanje. "Naredil sem step pručke, škatle za preskakovanje, majhne ročne bradlje in ročni masažni valjček. Moja inovacija so tudi gibljive ročke za sklece," je naštel. In vsi ti izdelki so iz lesa – smreke, javorja, jesena, bukve, hrasta, gabra – in vezane plošče.

Leseni veslač – več fitnes naprav v eni 

Ker se je zavedal, da ima marsikdo doma prostorsko stisko in si zato v dnevni sobi ne more omisliti telovadnice, je iskal rešitve, kako ljudem z eno napravo omogočiti učinkovito vadbo tudi na domačem parketu: "Razmišljal sem in na list papirja zrisal napravo, ki zavzame zelo malo prostora in omogoča raznoliko vadbo." Leseni veslač je čez nekaj let, kot smo že povedali, na ženino spodbudo zares ugledal luč sveta. 

Po besedah inovatorja je vsaka od telovadnih naprav po navadi uporabna samo za nekaj vaj. "Zato sem hotel izdelati napravo, ki bi omogočala vadbo vseh mišice Na veslaču lahko treniramo vse, od mišic rok in trupa do nog, celotno telo. Na napravi je plošča z natisnjenimi ikonami, ki uporabniku omogočajo pregled nad vsemi vajami za celotno telo, kot nekakšen hitri načrt za trening," je opisal.

Štembergerju pri razvoju veslača pomagal Podjetniški inkubator Kočevje

Vse, kar je novo, pa se običajno ne zgodi brez težav. Tudi Štembergerju je veslač povzročil nekaj sivih las, vendar ni bilo nič takega, kar se ne bi dalo urediti, je pojasnil: "Naredil sem nekaj sprememb od prvotnega načrta, večinoma so bili to lepotni popravki pri stranicah. Prvi model tudi ni imel vadbenega načrta, cevaste elastike pa sem zamenjal za oplaščene – zaradi večje varnosti in vzdržljivosti."

Da bi leseni veslač lažje zaživel, se je povezal s strokovnjaki Podjetniškega inkubatorja Kočevje, ki so mu pomagali pri razvoju inovacije. "Sprva smo razvijali poslovni model (stroške, prodajo, izdelavo prototipa, promocijo) in kasneje izdelali tudi prve prototipe. Aljaž se je vključil v program SIO (subjekti inovativnih okolij), s pomočjo katerega smo mu tudi pomagali pri razvoju blagovne znamke Strong as Wood, promociji in dizajnu izdelka," je pojasnil Andrej Mladenovič iz Podjetniškega inkubatorja Kočevje.

Aljaž Štemberger je primer, kako združiti trajnostni način proizvodnje z zdravim načinom življenja.
Aljaž Štemberger je primer, kako združiti trajnostni način proizvodnje z zdravim načinom življenja.FOTO: Žiga Lovšin

Mladenovič je potrdil, da je leseni fitnes, kot ga je zasnoval Štemberger, res inovacija. "Morda lahko na globalnem trgu poiščemo vizualno podobne kose, vendar pa se načini uporabe razlikujejo. Glavna prednost in inovacija je prav v uporabi, saj izdelek bistveno zmanjša možnosti poškodbe in ponuja enostavno uporabo brez tveganj," je dejal in dodal, da tovrstna uporabnost in estetika v lesu doslej še nista bili združeni na tak način.

'Zavedati se morajo, da danes zelo težko preživiš sam'

Za konec nas je zanimalo, kdaj, v katerih primerih je dobro, da se podjetniki obrnejo na inkubatorje. Mladenovič je pojasnil, da so glavne aktivnosti kočevskega inkubatorja usmerjene ravno v pomoč startupom in potencialnim podjetjem, da bolje in hitreje 'tečejo'. Strokovna ekipa jim lahko svetuje pri razvoju poslovnega modela, prototipiranju, marketingu in financah, podobno kot je pomagala Štembergerju. "Številna startup podjetja ugasnejo, še preden pričnejo zares delovati. Mi smo tukaj zato, da poskrbimo, da se to ne zgodi. Da razumejo, kaj je poslovni model, in postavijo takega, ki je trajen in uspešen na dolgi rok. Da bi razumeli finance podjetja, jih priganjamo, da morajo prodajati, in jim nudimo podporo na vsakem koraku. Zato je za podjetja ali tiste, ki imajo poslovno idejo, pametno, da obiščejo inkubator ali podobno institucijo ter pričnejo sodelovati, saj si bodo zagotovili potrebno pomoč, širili svojo poslovno skupnost. Zavedati se morajo, da danes zelo težko preživiš sam," je izpostavil.

Inkubator Kočevje se sicer usmerja k inovativnim podjetjem na področjih robotike in novih tehnologij, lesne industrije in lokalne samooskrbe. "Seveda pa so naša vrata odprta za vse branže in industrije," je strnil Andrej Mladenovič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857