Kot smo poročali, se je kraljici Elizabeti II. zdelo neverjetno, da ve več o tem, kdo se ne bo udeležil podnebne konference COP26 kot o tem, kdo bo v Glasgowu prisoten. Kraljico po poročanju britanskih medijev zelo jezi, da svetovni voditelji veliki govorijo, a nič ne naredijo.
Kraljica bi se morala v živo udeležiti podnebne konference, a ji je to preprečilo slabo zdravstveno stanje, zdravniki so ji namreč po tem, ko je dan preživela v bolnišnici, svetovali, naj vsaj štirinajst dni počiva, poročajo britanski mediji. Bo pa kraljica udeležence konference nagovorila v posnetem video sporočilu, so sporočili z Buckinghamske palače.

Princ Charles pred COP 26: 'Lepe besede moramo spremeniti v še lepša dejanja'
Princ Charles je bil v preteklosti že tarča kritik, da je želel vplivati na odločevalce glede okoljskih vprašanj in da ni politično nevtralen kot kraljica. Zanj je podnebni vrh v Glasgowu zdaj priložnost, da nagovori najmočnejše svetovne voditelje, pišejo britanski mediji, ki ga označujejo za 'pomemben glas, ki je zmožen združiti tako privatni in javni sektor na način, kot ga ne zmore noben politik.'

Ob začetku COP 26 tako odmeva njegov govor v katerem je posvaril, da je zdaj " dobesedno zadnja priložnost. Zdaj moramo lepe besede prevesti v še lepša dejanja." Dodal je, da je zaradi obsega podnebnih sprememb ogrožena prihodnost človeštva in narave. Po njegovih besedah pa so podnebne spremembe postale tema pogovorov od uredništev do dnevnih sob. "Zdaj je čas, da pozabimo na razlike med nami in zagrabimo to edinstveno priložnost za zeleno okrevanje in rešitev našega planeta"

Princ Charles je že lani v švicarskem Davosu na Svetovnem gospodarskem forumu januarja pozval k varovanju okolja. Opozoril je, da so podnebne spremembe, globalno segrevanje in izguba raznolikosti največje grožnje človeštvu.
"Zdaj je čas, da stopimo korak naprej. Da bi zaščitili našo prihodnost, potrebujemo nov ekonomski model," je dejal britanski princ. Princ Charles je takrat med drugim pozval k uvedbi zelenih davkov in predstavil svoj načrt, s katerim bi lahko svetovno gospodarstvo postalo bolj trajnostno in bi se lažje spoprijelo s podnebnimi razmerami. Zaščito narave moramo postaviti na prvo mesto, je poudaril. Vlade in podjetja morajo slediti cilju podnebne nevtralnosti, h kateremu so se zavezale. "Onesnaževalci naj plačajo račun".
Po pisanju Daily Maila je princ sicer s svojo potjo do Švice pridelal šest ton ogljika na osebo v primerjavi z 0,19 tone, če bi na forum prispel s komercialnim letalom. Za uporabo zasebnega letala so kritizirali tudi princa Harryja.
Za varovanje okolja se zavzema tudi princ Harry
Varovanje narave je temelj za naše preživetje in se ne bi smelo dojemati kot hipijevsko, je ena izmed izjav britanskega princa Harryja, ki je požela ogromno pozornosti. "Izjemno pomembno je, da se naučimo soobstajati, da zaščitimo najbolj dragocene naravne vire," je poudaril.
Kako okoljsko osveščena je kraljica? Med, umetno krzno in nova drevesa
Britanski Independent je kraljičina izjava spodbudila, da preveri, kako okolju prijazno živi kraljica. Našteli so kar nekaj okolju prijaznih praks, ki jih je uvedla v času svojega vladanja. Kraljici je bil po pisanju britanskih medijev vedno všeč preprost način življenja.
Tako je sprejela kar nekaj okolju prijaznih odločitev. Leta 2019 je kraljica oznanila, da ne bo več nosila pravega krzna in bodo vsa njena oblačila odslej vsebovala le umetno krzno, ki jo bo grelo v primeru, da se udeležujejo dogodka v mrzlem vremenu. Kakor koli, še vedno je včasih oblekla pravo krzno, saj je bilo to del tradicionalne oprave v sklopu opravljanja njenih kraljevih dolžnosti.
Kot še poudarjajo pri mediju, je seveda znano, da kraljica nosi številne oprave za različne priložnosti in dolžnosti, a da so vidna njena prizadevanja, da oblačila nosi več kot enkrat in jih drugače kombinira. Kraljica je znana tudi po tem, da varuje z elektriko in nadzoruje svojo porabo.
Nekateri viri trdijo, da kraljica pogosto ponovno uporabi zavijalni papir. Kraljica naj bi imela navado, da po božičnem dnevu ves papir, pentlje in ostale okraske shrani. Buckinghamska palača je dom tudi za številne čebele, kraljica ima namreč na posestvu štiri čebelnjake, tam pa pridelujejo lasten med. Na leto naj bi kraljeve čebele pridelale približno 83 kozarcev medu. Vrtovi na posestvu so zasnovani tako, da so dom za številne insekte. Sama pa je javnost že nekajkrat nagovorila k sajenju novih dreves.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV