Letošnja sezona bombaža v Egiptu je odlična, pridelek je bogat, se veselijo pridelovalci. Cene bombaža so se v primerjavi z lanskim letom namreč podvojile. Medtem ko so odjemalci lani za 50 kilogramov pridelka odšteli 2000 egiptovskih funtov, jih letos med 4.000 do 4.500, poroča AP.
Razlog za izredno dobro letino bombaža je vročinski val. Medtem ko je peklenska vročina letos povzročala številne težave po svetu, pa je ugodno vplivala na letino bombaža v Egiptu, je za AP povedal pridelovalec bombaža Ašraf Al Šamsi.

So to res dobre novice?
Lastnik polj bombaževca Halid Al Šamsi pripoveduje, da so se ljudje bali, da se bo letos ponovil lanski scenarij, ko so bile cene bombaža zelo nizke: »A letošnja sezona je odlična, skoraj 90 odstotkov bombaževcev je polnih. Tisti, ki zaradi lanskih nizkih cen niso posadili bombaževca, so zdaj jezni in razočarani. Posadili ga bodo in upajo, da bo prihodnja letina spet tako bogata.«
A to, kar so za pridelovalce bombaža dobre novice, lahko pomeni velike težave za prehransko varnost severnoafriških držav, opozarjajo strokovnjaki.
"Kmetijstvo bo prizadeto, saj bo produktivnosti večine poljščin zaradi njihove nizke odpornosti proti spremembam v temperaturi padla " je za AP pojasnil Mohamad Abdul Karim, profesor na Univerzi v Aleksandriji: "In edini pridelek, na katerega naraščajoča temperatura ozračja vpliva pozitivno, je bombaž.«
Za kilogram bombaža potrebujemo 20.000 litrov vode
Pridelava bombaža sicer, kot že vemo, ni trajnostna. Na svetu se bombaž goji na 35 milijonih hektarjev, kar je ekvivalentno velikosti 20 Slovenij. Za pridelavo kilograma bombaža potrebujemo 20.000 litrov vode. Zaradi intenzivne pridelave bombaža se je denimo presušilo Aralsko jezero: "Bombaževec potrebuje za svojo rast toploto in vodo. V državah, kjer so idealne temperature za rast, je običajno manj dežja, zato namakajo polja s vodo iz bližnjih rek in jezer. Usoda, podobna tisti, ki jo je doživelo Aralsko jezero, se obeta tudi drugje, če se ne bo kmalu kaj spremenilo. Izginotje jezera pomeni tudi zdesetkano število živali in izsušeno jezersko dno, polno kemičnih usedlin, ki jih zdaj veter skupaj s strupi raznaša daleč naokoli, " problematiko pojasnjujejo v društvu Ekologi brez meja.
Ogrožena prehranska varnost
Znanstveniki pojasnjujejo, da bi lahko spremembe temperature in vzorcev padavin, ki so povezane s podnebnimi spremembami – čeprav kratkoročno res pomenijo ugodnejše razmere za proizvodnjo bombaža – škodovale ključnim poljščinam, pomembnim za zagotavljanje prehranske varnostni države, kot je denimo pšenica, ki zaradi višje temperature težje uspeva in slabše obrodi.
Pričakovano zvišanje temperature in spremembe vremenskih vzorcev že v bližnji prihodnosti bi lahko privedli do slabšega uspevanja nekaterih poljščin, predvidevajo. Povišanje temperature bo na primer povzročilo, da se bo pridelava žit premaknila bolj proti severu, v regije s primerno temperaturo in razmerami za tovrstne pridelke, svarijo strokovnjaki.

Kot svari Dr. Ajman Abu Hadid, nekdanji egiptovski minister za kmetijstvo, bi se lahko zgodilo, da bodo zaradi podnebnih sprememb okrnjene letine pšenice in drugih žit, ki so ključna tudi za prehransko varnost drugod po svetu, zato pa bi bil ogrožen uvoz ključnih živil. Združeni narodi opozarjajo, da je prebivalstvo Egipta izjemno ranljivo in občutljivo za podnebne spremembe. Zato strokovnjaki poudarjajo, da morajo v državi poljščine saditi preudarno in z dobrim načrtovanjem zagotavljati prehransko varnost države. Kot zaključuje dr. Hadid, zato država upa, da bombaževec ne bo edina rastlina, ki bo v prihodnjih letih bogato obrodila.
Podnebna konferenca naslednje leto v Egiptu
Novembra 2022 bo naslednja podnebna konferenca v Egiptu, so na plenarnem zasedanju odločili delegati na konferenci v Glasgowu. Egiptovska delegacija se je zahvalila za zaupanje in pojasnila, da je "vesela in počaščena", je poročala nemška tiskovna agencija dpa. Podnebna konferenca COP27 bo po poročanju medijev med 6. in 18. novembrom 2022 potekala v Šarm el Šejku.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV