"Zaskrbljujoče je, da so zadnja štiri poletja na Floridi najbolj vroča poletja v zgodovini meritev," pravi Bette Zirkelbach, vodja bolnišnice za želve v Marathonu na jugu Floride.
"Znanstveniki, ki preučujejo želvje mladiče in jajca, v zadnjih štirih letih niso našli morskih želv moškega spola, pač pa zgolj samičke morskih želv," je dodala. Omenjeni center za želve sicer deluje že od leta 1986.
Ko želvja samica izkoplje gnezdo na plaži, temperatura peska vpliva na razvoj zarodkov in določa spol izvaljenih mladičev. Spol želvic se namreč ne določi med oploditvijo, pač pa je odvisen od temperature okolja oziroma peska med razvojem jajčec.
Če se jajčeca želve razvijajo na temperaturah pod 27,7 stopinje Celzija, bodo mladiči želve samci. Če pa je temperatura nad 31 stopinjami Celzija, pa se izvalijo samice, so zapisali na ameriški Nacionalni upravi za oceanografsko atmosfero (NOAA).
"Z leti bo opazen močan upad v njihovi populaciji, ker preprosto ni genetske raznolikosti," opozarja Melissa Rosales Rodriguez, skrbnica morskih želv v nedavno odprti bolnišnici za želve v živalskem vrtu v Miamiju. "Nimamo zadostnega razmerja med samci in samicami, da bi bilo razmnoževanje uspešno," je dodala.
Podobno statistiko niso zaznali le na Floridi, pač pa so podobno ugotovili tudi v eni od avstralskih študij. V zadnjem času je tudi po tej študiji kar 99 odstotkov mladičev morske želve samičk. Ta neobičajen trend je le eden od mnogih znakov, da podnebna kriza posega v naravne ekosisteme Zemlje in da se spremembe odvijajo prehitro, da bi se številne vrste prilagodile.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV