EKOLOGIJA

Za postavitev gorskih bivakov zbrali 117.000 pločevink

printNatisnimessage0
V manj kot štirih mesecih so v slovenskih gorah zbrali 117.000 odvrženih praznih pločevink. Iz teh bodo v prihodnjih mesecih izdelali dva bivaka, ki bosta v prihodnosti nudila trajnostno zavetje ljubiteljem slovenskih gora.

Aktivacija zbiranja pločevink na projektu Laško Gremo v hribe
Aktivacija zbiranja pločevink na projektu Laško Gremo v hribeFOTO: Pivovarna Laško

V okviru Zaveze Gorski bivaki za bele vrhove so na 14 lokacijah najbolj frekventnih planinskih sestopov po Sloveniji postavili posebej označene zabojnike za zbiranje odpadnih pločevink. V poletnih mesecih so s pomočjo obiskovalcev gora tako zbrali kar 117.000 pločevink. 

Zbrane pločevinke predstavljajo vir aluminija v obsegu dveh ton, iz katerega bodo v prihodnjem letu izdelali in postavili dva bivaka za slovenske gore. "Navdušeni in ponosni smo, da smo s podporo skupnosti in partnerjev zbrali dve toni aluminija. Izjemen rezultat govori o uspešnosti iniciative," je dejal Urban Kramberger, vodja blagovne skupine Laško.

Zavezo Gorski bivaki za bele vrhove so na svetovni dan Zemlje, 22. aprila, podpisali Planinska zveza Slovenije (PZS), Pivovarna Laško Union, Slopak, Talum, Impol in KOV. 

Kot so zapisali v sporočilu za javnost po zaključeni prvi fazi projekta, je izjemen odziv ljudi dokazal, da lahko majhna in dosledna dejanja vodijo do znatnih vplivov na okolje. Vsaka zbrana odpadna in reciklirana pločevinka bo namreč postala del nečesa večjega – novega bivaka.

Tanja Subotić Levanič iz Pivovarne Laško Union je povedala, da v podjetju odgovornost do skupnosti in okolja izkazujejo z izvajanjem trajnostne strategije Varimo boljši svet, katere pomemben del predstavlja ohranjanje okolja ter trajnostno ravnanje z odpadki in stranskimi proizvodi po načelu krožnosti. Do leta 2040 nameravajo postati v celoti ogljično nevtralni, zato prioritetno uvajajo projekte za znižanje izpustov ogljikovega dioksida na področju okolja.

Franci Turk iz družbe Slopak pa je dodal, da so tudi sami v preteklosti vodili ozaveščevalni projekt z namenom ohraniti slovenske gore brez odpadkov. Želi si, da bi celotna skupnost ohranjala zavezo in še naprej pravilno ločevala odpadno embalažo za še bolj zeleno prihodnost.

Ilustracija bivaka
Ilustracija bivakaFOTO: Pivovarna Laško

Zdaj sledi naslednja faza, v kateri bodo aluminij iz zbranih pločevink predelali in preoblikovali v materiale za bivake. Še ta mesec bo Slopak pričel s pripravo zbranega aluminija iz odpadnih pločevink. Novembra pa bo družba Talum izvedla taljenje aluminija v surovino, od decembra do februarja pa bo v okviru podjetja Impol sledilo oblikovanje in razrez aluminijastih komponent. 

PREBERI ŠE
Iz odpadnih pločevink bodo izdelali bivake, ki bodo postavljeni v slovenskih gorah

Končna zasnova in montaža bivakov, za kateri bo poskrbela družba KOV, je predvidena od marca do junija prihodnje leto. Postavitev prvega bivaka iz odpadnih in recikliranih pločevink v slovenskih gorah pa je načrtovana za prihodnji september. V mesecih, ki bodo sledili, pa tudi drugega.

Za zdaj je znana lokacija za en bivak. Postaviti ga nameravajo za Akom v Martuljških gorah nad Gozdom Martuljkom, kjer sicer že stoji Bivak 3 za Akom.