Časzazemljo.si

Ekologija

Unicef: Slovenija solidna na področju varnega okolja za otroke, slabša pri onesnaženosti zraka

K.H., STA/24. 05. 2022 10.45

Večina bogatih držav ustvarja nezdrave, nevarne in škodljive pogoje za otroke po svetu. Med 39 najbogatejšimi državami sveta se je na področju zagotavljanja varnega okolja za otroke Slovenija uvrstila na osmo mesto. Je pa Slovenija med slabšimi na področju onesnaženosti zraka s prašnimi delci in izpusta emisij CO2. Zaskrbljujoče je tudi nizko zadovoljstvo z življenjem med otroki, ugotavlja Unicef.

Deklica gleda skozi okno, zunaj megla
Deklica gleda skozi okno, zunaj meglaFOTO: Shutterstock

Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) tudi letos predstavlja poročilo iz serije, ki razvršča države EU in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) glede na blaginjo otrok. V poročilu Prostori in kraji (Places and Spaces) primerja stanje na področju zagotavljanja varnega okolja za otroke v 39 državah.

V poročilu, ki ga je pripravil Unicefov raziskovalni center Innocent, so bili upoštevani kazalniki, kot so izpostavljenost škodljivim onesnaževalcem, vključno s strupenim zrakom, pesticidi, vlago in svincem, nadalje dostop do svetlih in zelenih območij ter varnih cest, pa tudi stopnja, na kateri države prispevajo k podnebni krizi, porabi virov ter odlaganju elektronskih odpadkov.

Med slabšimi smo denimo na področju onesnaženosti zraka s prašnimi delci in izpusta emisij CO2. Zaskrbljujoče je tudi nizko zadovoljstvo z življenjem med otroki. Smo pa med državami, ki so najmanj onesnažene s pesticidi na območjih, kjer živijo otroci, in med državami z najmanj komunalnimi odpadki na prebivalca.

V skupni razvrstitvi se med najboljše države za otroke uvrščajo Španija, Irska in Portugalska, a sodeč po kazalnikih prav nobena država EU in OECD ne zagotavlja varnega okolja za otroke. Med sosednjimi državami se je Italija uvrstila na šesto mesto, Madžarska na 18., Avstrija na 19. in Hrvaška na 23. mesto. Na dnu lestvice so ZDA, Kostarika in Romunija.

"Večina bogatih držav neustrezno skrbi za zagotavljanje zdravega okolja za otroke, ki živijo na njihovem ozemlju, poleg tega pa prispevajo tudi k uničevanju okolja otrok na drugih koncih sveta," je dejala Gunilla Olsson, direktorica UNICEF-vega raziskovalnega centra Innocenti. "V nekaterih primerih države zagotavljajo relativno zdrava okolja za svoje otroke, obenem pa prispevajo največ onesnaževalcev, ki uničujejo življenjska okolja otrok izven meja."

Slovenija se je na področju zagotavljanja varnega okolja za otroke uvrstila v zgornjo četrtino, na osmo mesto. Med slabšimi je na področju onesnaženosti zraka s prašnimi delci in izpusta emisij CO2. Povprečna vrednost izpostavljenosti delcem PM2,5 v Sloveniji je 17,1 mg na m3, s čimer se država uvršča na 31. mesto od 43 držav OECD.

Otroke v Sloveniji ogrožata tudi stanovanjska prikrajšanost in energetska revščina. Podatki iz 2019 kažejo, da 19,3 odstotka otrok v Sloveniji živi v vlažnih in plesnivih bivalnih enotah (25. mesto), 8,7 odstotka gospodinjstev pa živi v prenatrpanih domovih (19. mesto).

Zaskrbljujoč je tudi podatek, da bi za normalno življenje potrebovali kar 3,1 Zemlje, če bi vsi prebivalci sveta porabljali vire v enaki meri kot prebivalci Slovenije (23. mesto), poleg tega pa se naša država segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja. V letu 2019 pa je bilo zgolj 0,57 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) namenjenega izdatkom za zaščito okolja (25. mesto).

Poročilo sicer tudi kaže, da je Slovenija v skupini držav, ki so najmanj onesnažene s pesticidi na območjih, kjer živijo otroci, in med državami z najmanj komunalnimi odpadki na prebivalca.

UNICEF Slovenija ves čas opozarja na sistemske vrzeli na področju duševnega zdravja. Velik problem predstavljajo nedopustno dolge čakalne dobe, omejen in neenakomeren dostop do storitev ter nepovezanost sistema psihosocialne pomoči in duševnega zdravja.

Zaskrbljujoče je tudi nizko zadovoljstvo z življenjem med otroki. Epidemija covida-19 je pokazala, kako lahko pretresi v zunanjem svetu vplivajo tudi na počutje. Z izolacijo, soočanjem s strahovi in žalostjo so se duševne stiske otrok v Sloveniji še poglobile. Med 28 državami so otroci iz Slovenije na 21. mestu po zadovoljstvu z življenjem (merjeno med 15-letniki), še navaja poročilo.

Priporočila oblikovalcem politik

Iz Unicefa Slovenija so pri tem pripravili priporočila oblikovalcem politik, ki med drugim pozivajo k implementaciji okoljske politike po meri otrok ter oblikovanju čezsektorskega in vsevključujočega akcijskega načrta. Ta enakovredno vključuje vse deležnike in ki bo postavil okoljsko pravičen nacionalni okvir, namenjen zaščiti otrok ter mladih pred onesnaženim zrakom, vodo, trdimi odpadki in hrupom.

Med priporočili je tudi določitev zakonsko obvezujočih ciljev, ki bodo omejili priporočene mejne vrednosti za trde delce v okolici vrtcev, šol in izobraževalnih institucij.

Prav tako je potrebno vzpostaviti poseben sklad za zaščito otrok pred onesnaženim zrakom ter rezervacijo proračunskih sredstev za sklad iz okoljskih davkov, vse dokler ne bodo ravni onesnaženosti dosegle vrednosti, ki niso škodljive za zdravje otrok. Nenazadnje pa je treba zagotoviti tudi vključevanje otrok in mladih v oblikovanje strategij za obvladovanje podnebnih sprememb, so še navedli v sporočilu Unicefa.

Več kot 20 milijonov otrok v tej skupini držav ima povišano raven svinca v krvi. Svinec je ena od najnevarnejših strupenih snovi v okolju.

Finska, Islandija in Norveška so tri države na vrhu lestvice po zagotavljanju zdravega okolja za otroke, ki živijo v njih. Hkrati pa so na samem dnu lestvice po zagotavljanju zdravega okolja za ves svet, saj prispevajo veliko emisij in elektronskih odpadkov ter tudi porabijo veliko virov. 

Na Islandiji, v Latviji, na Portugalskem, v Združenem kraljestvu, pa tudi v Sloveniji, je vsak peti otrok doma izpostavljen vlagi in plesni, na Cipru, Madžarskem in v Turčiji pa to velja za več kot 1 od 4 otrok.

Številni otroci doma in na prostem dihajo strupen zrak. Mehika je ena od držav z najvišjimi številkami zdravih življenjskih let, izgubljenih zaradi onesnaženosti zraka (3,7 let na tisoč otrok), na Finskem in Japonskem pa so številke najnižje (0,2 leti). 

V Belgiji, na Češkem, v Izraelu, na Nizozemskem, Poljskem in v Švici je več kot 1 od 12 otrok izpostavljen visoki stopnji onesnaženosti zaradi pesticidov. Onesnaženost zaradi pesticidov je povezana z rakom, vključno z otroško levkemijo, prizadene pa lahko tudi njihov živčni, kardiovaskularni, prebavni, razmnoževalni, endokrini, krvni in imunski sistem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857