Časzazemljo.si

Ekologija

Svet na poti do segrevanja ozračja za 2,4 stopinje

K.H., STA/04. 05. 2021 16.33

Svet je, upoštevaje vse doslej sprejete ukrepe za zaščito podnebja, na poti do globalnega segrevanja ozračja za 2,4 stopinje Celzija do konca stoletja. To je nad zastavljeno mejo dveh stopinj, ki jo predpisuje pariški sporazum, in občutno nad še bolj zaželeno mejo 1,5 stopinje, kaže nova raziskava.

Globalno segrevanje
Globalno segrevanjeFOTO: Dreamstime

Novo projekcijo, ki so jo objavili danes, je pripravil neodvisni projekt Climate Action Tracker, v Berlinu pa sta jo predstavila podnebni raziskovalec Niklas Höhne in tamkajšnja okoljska ministrica Svenja Schulze. V njej so izračunali, da je svet z novimi vladnimi načrti za zaščito podnebja na poti, da se do konca stoletja ozračje segreje za 2,4 stopinje Celzija. Pričakovano segrevanje ozračja se tako glede na ocene izpred nekaj mesecev zmanjšuje za 0,2 stopinje Celzija.

Po optimističnem scenariju, po katerem bi bili 100-odstotno izvedeni vsi načrtovani vladni ukrepi, bi dvig temperature omejil na dve stopinji Celzija. 

Število držav, ki so si za cilj zadale podnebno nevtralnost, se je zvišalo na 131, te države pa so odgovorne za 73 odstotkov vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov.

"Jasno je, da pariški sporazum spodbuja spremembe in vlade spodbuja k sprejemanju drznejših ciljev, a še vedno je pred nami dolga pot, zlasti ker večina vlad še nima vzpostavljenih politik, ki bi zagotovile uresničitev njihovih zavez," je v sporočilu za javnost zapisal glavni izvršni direktor organizacije Climate Analytics, ki je del projekta Climate Action Tracker, Bill Hare.

Po trenutnih politikah smo od cilja še precej oddaljeni

"Naša ocena segrevanja glede na trenutne politike je 2,9 stopinje Celzija, še vedno skoraj dvakrat toliko, kot bi morali doseči, in vlade morajo nujno okrepiti svoja prizadevanja," je dodal.

Največ so sicer k izboljšanju ocene prispevali novi napovedani koraki ZDA, EU, Kitajske in Japonske, čeprav slednji dve formalno še nista predložili novih prostovoljnih ciljev Združenim narodom.

Doslej je nove načrte v okviru pariškega sporazuma predložilo nekaj čez 40 odstotkov držav, ki so ratificirale ta sporazum. Te države ustvarijo okoli polovico globalnih izpustov ter imajo tretjino globalne populacije.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857