Vročinski val v Indiji in Pakistanu, ki so ga oblasti razglasile za neposredno posledico podnebnega stresa, se nadaljuje že tretji mesec, medtem ko naj bi se živo srebro na tem območju ta teden še bolj povzpelo. V indijski zvezni državi Gujarat temperature nad 40 stopinj Celzija vztrajajo že več tednov, v nekaterih delih pa pričakujejo do 46 stopinj Celzija. Ponekod v Pakistanu so namerili že več kot 50 stopinj Celzija. Glavni poletni meseci april, maj in junij so v večini delov Indije vedno izjemno vroči, preden monsunsko deževje prinese nižje temperature in olajšanje, piše AP. Toda letošnji vročinski val je prišel še prej kot običajno in je veliko intenzivnejši.
Med vročinskimi valovi država običajno utrpi tudi hudo pomanjkanje vode, saj na desetine milijonov od 1,4 milijarde ljudi nima dostopa do tekoče vode. V bolnišnicah se tako zaradi peklenske vročine zdravijo številni državljani. Posledice izčrpavajoče vročine so namreč med drugim vročinske kapi, pa tudi dehidracije, s katerimi se soočajo v tamkajšnjih bolnišnicah. V nekaterih regijah so celo uredili posebne bolnišnice, kjer bodo zdravili zgolj bolnike s stanji, ki so posledica vročine.

Kot smo že poročali, so se zaradi visokih temperatur naglo stalili ledeniki na severu Pakistana, kar je povzročilo obsežne poplave. Med drugim je v regiji Gilgit-Baltistan narasla reka spodkopala temelje mosta, ki se je nato zrušil. Pakistan je ena od držav, ki so zelo občutljive za podnebne spremembe, tam je več kot 7000 ledenikov. Uvršča se na osmo mesto na lestvici držav, ki jih ekstremne vremenske razmere najbolj prizadenejo, je pokazala študija okoljske skupine Germanwatch.
Z neba padajo ptice
Vročina svoj davek pušča tudi na živalih. V zahodni Indiji z neba zaradi izčrpanosti in dehidracije vsak dan padajo ptice, poroča Independent.
Reševalci naj bi vsak dan naleteli na žalostne prizore poginulih ptic. Razmere za živali so se znatno poslabšale, ker je letošnja vročina "ena najhujših v zadnjem času", pravijo reševalci, ki delajo v veterinarski kliniki, ki jo upravlja neprofitna organizacija Jivdaya Charitable Trust v Gujaratu. Kot je za Reuters povedal Manoj Bhavsar, ki na tem območju že več kot desetletje rešuje ptice, so v tem času zaznali znatno povečanje števila ptic, ki potrebujejo pomoč oziroma ki zaradi izčrpanosti poginejo. Aktivisti onemogle ptice pobirajo s tal in jih oskrbijo z vodo in multivitaminskimi tabletami, še piše Independent. "Vročina negativno vpliva tudi na živali, ki se z njo borijo prav tako kot ljudje. Tako bomo verjetno priča tudi poginu goveda, zlasti v severnih delih Indije. Deloma zaradi vročine, pa tudi zaradi pomanjkanja padavin," je za AP pojasnila Liz Bentley, profesorica meteorologije.

Zaradi vročinskega vala izpadi elektrike
Pričakuje se, da bo pomanjkanje vode resno škodovalo pridelkom hrane in tovarne se že trudijo tekmovati za energijo, saj je uporaba klim na vrhuncu, poroča AP. Na številnih območjih je že prišlo tudi do izpada elektrike zaradi pomanjkanja premoga, ki ga v Indiji uporabljajo za proizvodnjo električne energije. V minulih tednih se je tako več zveznih držav soočilo s krizo oskrbe z elektriko zaradi pomanjkanja premoga kot posledice povečane porabe električne energije. Številna območja, vključno z New Delhijem in okolico, so doživela izpade električne energije in se soočila tudi s pomanjkanjem vode. Indija uporablja premog za proizvodnjo elektrike. Oblasti so uvedle dodatne vlake za prevoz premoga v zvezne države, da bi premostili pomanjkanje, poročajo indijski mediji, pa je poročala STA.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV