Časzazemljo.si

Ekologija

'EU mora pospešiti popolno prepoved kemikalij v otroških plenicah'

Anja Kralj/09. 08. 2022 22.08

Leta 2019 je bila objavljena raziskava, ki je pokazala, da je v otroških pleničkah zaskrbljujoče število kemikalij. Potem se je, kot kažejo rezultati nove študije, stanje na trgu izboljšalo, a še vedno ostaja bojazen, da bi se strupi v otroških plenicah znova pojavili. Otroci so, kot opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), še posebej občutljivi na kemikalije, zato bi morala Evropska Unija narediti vse, kar je mogoče, da prepove uporabo kemikalij, ki predstavljajo tveganje v higienskih izdelkih.

 Trg otroških plenic v Evropi je letno težak kar sedem milijard evrov. Kot so spomnili pri EuroNews, je bila leta 2019 prvič objavljena raziskava z zaskrbljujočimi ugotovitvami. Pokazala je, da je kar 90 odstotkov dojenčkov v Evropi prišlo v stik s toksičnimi plenicami, ki lahko pomenijo zdravstveno tveganje. Kot so ugotovili, je bil namreč takšen odstotek otrok izpostavljen tveganim kemijskim spojinam v plenicah. Znanstveniki, ki so tedaj opravili raziskavo, ki je bila narejena v Franciji, so ugotovili, da bi lahko to pomenilo tveganje za nekatere bolezni v prihodnosti. Agencija ANSES je tako testirala najbolj prodajane znamke plenic za enkratno uporabo. Odkrili so kar 38 zaskrbljujočih kemikalij v plenicah, ki so jih prodajali v Evropi. Večina tovrstnih kemikalij je spadala med hormonske motilce. 

Dojenček
DojenčekFOTO: iStock

Izračunali so, da bi lahko 14 milijonov evropskih otrok zato doletele bolezni, ki bi lahko zmanjševale kakovost njihovih življenj. Otroci so, kot opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), še posebej občutljivi na kemikalije. 

Kaj se je dogajalo po raziskavi? 

Po prvi objavi raziskave leta 2019 je ANSES nadaljeval s testiranjem devetih večjih blagovnih znamk plenic. Ugotovili so, da je po tem v plenicah ostala zgolj ena sporna kemikalija, kar kaže, da so se blagovne znamke vsaj na nek način odzvale in da se je stanje izboljšalo. Toda prisotnost kemikalij bi se lahko kadar koli vrnila, se bojijo nevladne organizacije, zato je agencija pozvala EU, naj strogo omeji kemikalije v plenicah. Temu predlogu se institucije EU za zdaj izogibajo, piše EuroNews, julija so tako zamudili predpisani rok za blokado. 

"Starši vsak dan tvegajo, da bodo svoje novorojenčke izpostavili strupenim kemikalijam že s tem, da jim zamenjajo plenice. Starši ne bi smeli biti v položaju, da morajo ugotavljati, ali so plenice, ki jih uporabljajo, strupene ali ne," poudarja Maria Arena, članica odbora Evropskega parlamenta za okolje, javno zdravje in varnost hrane. "EU mora pospešiti prepoved kemikalij v plenicah in zagotoviti okolje brez strupov za vse," je prepričana. 

Evropska agencija za kemikalije priznava morebitna tveganja, saj trdi, da kemikalije ne bi smele biti prisotne, vendar trdi, da francoskim raziskovalcem ni uspelo ustrezno dokazati tveganja za otroke, piše Euronews. A nevladne organizacije vztrajajo, da je to stališče napačno. Evropska komisija je tako zamudila zakonski rok za odgovor na francoski predlog, ki bi prepovedal uporabo nevarnih kemikalij v plenicah, zaradi česar je varstvo potrošnikov zastalo za mesece ali leta, opozarja 21 nevladnih organizacij. Te so se obrnile na Evropsko komisijo in jo opozorile, da bi bile zdravstvene posledice za otroke lahko nepopravljive in da bi morali prepovedati kemikalije. Menstrualni in drugi higienski izdelki so prav tako izdelani iz istih materialov in prav tako predstavljajo nevarnost, še poudarjajo. 

V odzivu na trditve je Evropsko združenje za enkratno uporabo in netkane materiale (EDANA), katerega člani proizvedejo več kot 80 odstotkov vseh plenic za enkratno uporabo, prodanih v EU, poudarilo, da dajejo prednost varnosti: "Proizvajalci zagotavljajo, da so vsi izdelki skladni z vso ustrezno evropsko in nacionalno zakonodajo v zvezi s kemikalijami in varnostjo izdelkov ter so varni za predvideno uporabo," dodajajo, da presegajo zakonske obveznosti EU, da bi zagotovili najvišjo raven varnosti in preglednosti svojih izdelkov. EDANA trdi, da onesnaževala v sledovih, ki jih najdemo v nekaterih izdelkih, plenicam niso dodana namerno in niso prisotna v  dovolj veliki meri, da bi predstavljala tveganje.

Pozorni bodite tudi pri igračah 

Kot opozarjajo pri projektu Care4Climate, dojenčki in majhni otroci z vsemi čutili raziskujejo svoje okolje, tako da lahko različna onesnaževala njihovo telo dosežejo skozi usta in kožo, ki je zelo tanka in nežna. Zato je pomembno, da se oskrbite z izdelki, ki ne vsebujejo PVC in BPA. Upoštevajte, da majhni otroci poleg žvečenja gumijastih predmetov v usta dajejo tudi predmete, ki niso namenjeni njim. Tudi otroške igrače namreč še vedno vsebujejo veliko škodljivih kemikalij: "Igrače iz pliša in njihova polnila lahko vsebujejo bromirane zaviralce gorenja, ki so škodljivi za naše zdravje. Žal na etiketah igrač ni treba navajati njihove sestave." Kot svetujejo, razmislite o uporabi otroških stekleničk, pripomočkov in drugih izdelkov brez BPA. Za več informacij se obrnite na proizvajalce posameznih izdelkov. Kupite igrače iz tkanin in plišaste igrače iz naravnih vlaken. Prepričajte se, da je na igrači nalepka s sestavo izdelka. Ne kupujte igrač iz mehke plastike, saj ta vrsta plastike ni primerna za otroke, ki so mlajši od treh let, še opozarjajo.

Znanstveniki opozarjajo, da je kemično onesnaževanje na našem planetu prestopilo mejo, ki lahko pomeni točko preloma za ekosisteme. Onesnaženje s kemičnimi snovmi na rob izumrtja potiska številne živalske vrste, raziskovalci ga povezujejo tudi z nižanjem stopnje rodnosti in dvema milijonoma smrti na leto. 

Evropska Unija načrtuje detoks nevarnih kemikalij

Spomnimo, Evropska Unija je letos razkrila načrt za največjo prepoved nevarnih kemikalij doslej. Omejili bi lahko uporabo do 12.000 snovi. Kmalu bi lahko v Evropi s posebno shemo tako prepovedali oziroma omejili na tisoče potencialno škodljivih kemikalij, ki se nahajajo v otroških igračah, plenicah, kozmetiki, barvah, lakih, embalaži ... Medtem ko številni strokovnjaki ambicioznost EU podpirajo in pozdravljajo, v kozmetični industriji svarijo, da bi takšna omejitev pomenila zmanjšanje raznolikosti izdelkov za potrošnike.

Če bi shemo sprejeli v celoti, bi to pomenilo največjo prepoved škodljivih kemikalij doslej. Načrt se prvič doslej osredotoča na celotne razrede kemičnih snovi, vključno z vsemi zaviralci gorenja, bisfenoli, PVC-plastiko, strupenimi kemikalijami v plenicah za enkratno uporabo in kemikalijami PFAS, ki jih poznamo tudi pod imenom večne kemikalije.

Vse to bo uvrščeno na seznam snovi, ki jih bo Evropska agencija za kemikalije obravnavala in odločala o njihovi omejitvi. Seznam se bo redno pregledoval in posodabljal pred revizijo uredbe EU o dosegu za kemikalije, ki je predvidena za leto 2027. Kemikalije, opredeljene v novem dokumentu, vključujejo snovi, ki jih denimo uporabljajo v embalaži za shranjevanje živil, plenicah za enkratno uporabo in PAH, ki se med drugim najde v granulah za otroška igrišča.

Načrt sicer vzbuja precej razburjenja v kozmetični industriji, kjer trdijo, da bi osredotočenost sheme na skupine kemikalij lahko vplivala na izdelke visokega cenovnega razreda, kot so kreme za sončenje in parfumi, v katerih so lahko uporabljene številne sintetične snovi. Kot opozarjajo, to lahko pripelje do tega, da bo potrošnikom na trgu na voljo manj raznolika ponudba izdelkov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857