Časzazemljo.si

Ekologija

Od naključnega odkritja, da 'disko luči' privlačijo pokrovače, do nove ribolovne tehnike

Karmelina Husejnović/24. 05. 2022 10.50

Znanstveniki so po naključju odkrili tehniko lovljenja školjk pokrovač, s katero bi lahko zmanjšali škodo, ki jo našemu morskemu dnu povzročajo tradicionalne metode. Ugotovili so namreč, da so pokrovače kar same "skočile" v mrežo, saj so jih pritegnile svetleče LED-luči v njej.

Grebenasta pokrovača
Grebenasta pokrovačaFOTO: Shutterstock

Britanski pomorski raziskovalec Robert Enever in njegova ekipa iz ribiškega svetovalnega podjetja Fishtek Marine s sedežem v Devonu v Združenem kraljestvu sta zasnovala košarice s podvodnimi svetilkami. Z njimi so želeli zmanjšati količino rib, ki jih ribiči uporabljajo kot vabo za rakovice in jastoge. LED-lučke naj bi namreč v košare privabile jastoge. 

A povsem nepričakovano je "disko vaba" veliko bolj kot jastoge v košaro pritegnila školjke pokrovače. "Kot bi bil disko za pokrovače – osvetlite past in same skočijo vanjo. Osupljivo je, da ni tega še nihče odkril. Gre za zelo vznemirljivo odkritje," je dejal Enever.

"To odkritje ima potencial za popolnoma nov način obalnega ribolova," je poudaril znanstvenik, ki se ukvarja z zmanjševanjem vpliva ribolova na morsko okolje.

Uradni britanski statistični podatki o morskem ribolovu kažejo, da je lov na pokrovače najdonosnejši ribolov v Angliji in četrti najdonosnejši v Združenem kraljestvu. Večino pokrovač ulovijo z izkopavanjem morskega dna, s tem pa poškodujejo morske habitate. Okolju prijaznejša metoda je, da pokrovače ročno pobirajo potapljači, vendar pa je ta zelo zamudna in draga. 

Enever zato upa, da bo nova ribolovna tehnika, pri kateri z LED-lučkami pokrovače privabljajo v košare, postala poceni okolju prijazna učinkovita metoda lova na te morske sadeže. 

Pokrovače same 'skočijo' v vabo z lučmi

Novo metodo je Enever po naključju odkril že leta 2019, ko je z ribičem Jonom Ashworthom ob obali Cornwalla prvič poskusil z LED-lučkami privabiti jastoge in rakovice. Pri tem sicer niso opazili kakšnega pomembnega povečanja njihovega ulova, so pa v vabah našli veliko grebenastih pokrovač. 

"V praktično vsaki vabi, ki smo jo povlekli na površje, so bile pokrovače. V vabah, v katerih ni bilo luči, pa pokrovač ni bilo. Takoj je bilo jasno," je po poročanju The Guardiana dejal Ashworth. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V nadaljnjih poskusih so nastavili še skupno 1886 vab. V 985 vab, ki so imele nameščene luči, se je ujelo 518 pokrovač. Namestili so tudi 901 kontrolnih vab, v katerih ni bilo luči, vanje pa sta se ujeli le dve pokrovači. Eksperimenti so pokazali, da so se pokrovače v 99,6 odstotka primerov ujele v vabe z lučmi. 

Raziskavo je Enever izvedel skupaj z morskim ekologom in ribiškim biologom na Univerzi v Yorku, Bryceom Stewartom, ki pokrovače preučuje že več kot 20 let, in drugimi znanstveniki z Univerze v Exeterju. Objavili so jo v znanstveni reviji Journal of Fisheries Research.

"To je ena najvznemirljivejših stvari, na katere sem naletel v vsej svoji karieri – to je veliko presenečenje," je dejal Stewart. Pravi, da je posebnost pokrovač, da imajo lahko vzdolž odprtine tudi do 200 oči

 

"Večina živali, vključno z nami, ima leče, pokrovače pa jih nimajo. Imajo pa 'ogledala' na zadnji strani oči, pa tudi dve mrežnici: ena zaznava temnejše stvari, druga pa svetlejše. Možno je, da ta kontrast uporabljajo za zaznavanje gibanja. Morda imajo raje osvetljena območja, ker jim zagotavljajo varnost pred plenilci ali ker tam lažje najdejo plankton, s katerim se prehranjujejo," pravi Stewart. 

Poznejši eksperimenti v akvariju so pokazali, da pokrovače bolj privlači modra kot bela svetloba. Toda strokovnjaki menijo, da bo treba izvesti še več raziskav na različnih nahajališčih pokrovač. Trenutno metodo preizkušajo še na štirih lokacijah na Britanskem otočju. Vsekakor pa je to zelo spodbudno odkritje, ki bi lahko pomenilo minirevolucijo pri lovljenju teh morskih živali. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857