Časzazemljo.si

Ekologija

Območje 'somraka' v naših oceanih vedno bolj ogroženo

A.K./04. 01. 2024 14.37

Podnebne spremembe bi lahko dramatično zmanjšale življenje v najglobljih delih naših oceanov, ki jih še doseže sončna svetloba, opozarjajo znanstveniki. Globalno segrevanje bi lahko povzročilo, da se bo življenje v tako imenovanem 'območju somraka' do konca stoletja zmanjšalo za kar 40 odstotkov, kažejo nove raziskave. A to območje opravlja ključno okoljsko funkcijo, saj deluje kot ponor ogljika.

Območje somraka leži na globini med 200 in 1000 metrov. In to območje kipi od življenja, vendar je bilo v toplejših obdobjih Zemljine zgodovine dom precej manj organizmom kot danes, so ugotovili raziskovalci. V raziskavi pod vodstvom Univerze v Exeterju so si znanstveniki ogledali dve toplejši obdobji v Zemljini preteklosti – pred približno 50 milijoni let in pred 15 milijoni let. Preučevali so zapise iz ohranjenih školjk, poroča BBC. Raziskava je bila objavljena v znanstveni reviji Nature Communications. 

Območje somraka
Območje somrakaFOTO: Shutterstock

 

Raziskovalci so ugotovili, da je v teh obdobjih na tem območju živelo veliko manj organizmov, ker so bakterije hitreje razgradile hrano, kar pomeni, da je ta s površja redkeje dosegla cono somraka. "Bogata raznolikost življenja v coni somraka se je razvila v zadnjih nekaj milijonih let, ko so se oceanske vode dovolj ohladile, da so delovale kot hladilnik. V tem območju je bilo tako več hrane in zato so se izboljšali pogoji, ki omogočajo življenje," je za BBC ponazorila vodja raziskave dr. Katherine Crichton iz Univerze v Exeterju. 

Območje somraka je danes pomemben habitat za morsko življenje. Tam je še vedno pretemno za fotosintezo, vendar je območje, kot pravijo znanstveniki, domovanje za več rib kot v vseh ostalih delih oceana skupaj. Tu najdemo še številne druge organizme, vključno s številnimi mikrobi in planktonom. S svojimi nenavadnimi oblikami in vedenjem se mnogi prebivalci območja somraka zdijo nekoliko 'znanstvenofantastični', vendar so vsi prilagojeni življenju v globokem, temnem svetu, kjer so temperature blizu ledišča, pojasnjujejo na spletni strani Woods Hole Oceanographic Institution. Za preživetje v tako temnem okolju številne vrste v coni somraka proizvajajo lastno svetlobo z biokemičnim procesom, znanim kot bioluminiscenca, da pritegnejo plen. Cona somraka opravlja tudi ključno okoljsko funkcijo. Deluje namreč kot ponor ogljika in črpa ogljikov dioksid, ki segreva planet, iz našega ozračja.

Območje somraka
Območje somrakaFOTO: Shutterstock

'Če ne bomo zmanjšali emisij toplogrednih plinov, bo to privedlo do izumrtja v območju somraka'

Znanstveniki so simulirali, kaj bi se lahko dogajalo na območju somraka zdaj in kaj bi se lahko zgodilo v prihodnosti zaradi segrevanja podnebja. Njihove ugotovitve kažejo, da pomembne spremembe morda že potekajo: "Naša študija je prvi korak k odkrivanju, kako ranljiv je lahko ta oceanski habitat za segrevanje podnebja," svari dr. Crichton in dodaja: "Če ne bomo hitro zmanjšali emisij toplogrednih plinov, bi to lahko privedlo do izginotja ali izumrtja večine življenja v coni somraka v 150 letih. To bo imelo številne negativne učinke.

 Luiz A. Rocha iz Akademije znanosti v Kaliforniji je za CNN poudaril, da je območje somraka zelo slabo preučevano, razlog za to pa so visoki stroški takšnega raziskovanja. Kot ugotavljajo v raziskavi, je podnebna kriza vplivala na oceane v obliki onesnaženja, segrevanja, deoksigenacije, zakisovanja in prekomernega ribolova. Zaradi teh učinkov so naravovarstveniki pozvali k ukrepom za omejevanje škodljivih dejavnosti v oceanih. Zaščita območja somraka bo težavna, saj tam ni mogoče uporabiti običajnih ukrepov za zaščito, kot sta preprečevanje ribolova ali globokomorskega rudarjenja, je dejal Rocha.

Zgodovinski dogovor za zaščito odprtega morja 

Na upanje, da to zmoremo, pa vpliva zgodovinski dogovor, o katerem smo že poročali. V prostorih Združenih narodov je bil lani končno podpisan prelomni dogovor o zaščiti odprtega morja, ki ga je podpisalo skoraj 200 držav. Države članice ZN-a so se tako končno dogovorile o besedilu prve mednarodne pogodbe o zaščiti svetovnih oceanov. A to še zdaleč ni rezultat dveh tednov, temveč kar dveh desetletij prizadevanj, pogajanj in dogovarjanj med državami in krmarjenjem med številnimi interesi.    

Zaščitena območja, vzpostavljena v pogodbi, bodo omejila obseg ribolova, poti ladijskih prevozov in raziskovalne dejavnosti, kot je globokomorsko rudarjenje, ko se minerali črpajo z morskega dna 200 ali več metrov pod površjem. Pogodba, s katero želijo podpisnice zaščititi odprto morje, zagotavlja pravna orodja za vzpostavitev in upravljanje zaščitenih morskih območij, ki so ključna za ohranjanje biotske raznovrstnosti oceanov. Zajema tudi zavezo za okoljske ocene morebitne škode komercialnih dejavnosti, kot je globokomorsko rudarjenje, še preden bi se te začele, in zavezo podpisnikov, da bodo delili oceanske vire.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857