Časzazemljo.si

Ekologija

Morska gladina v ZDA bo v 30 letih narasla toliko kot doslej v celotnem stoletju

Anja Kralj/20. 02. 2022 15.58

Ameriški obali, katere deli so že močno izpostavljeni tveganju zaradi naraščajoče morske gladine, grozi še občutnejši dvig. V naslednjih 30 letih lahko v ZDA pričakujejo dvig morske gladine vse do 30 centimetrov, kar je enako skupnemu dvigu morske gladine v celotnem preteklem stoletju, ugotavlja nedavno vladno poročilo ZDA. Kot svarijo, oceani, ki obkrožajo ZDA, naraščajo hitreje od svetovnega povprečja, kar bi lahko povzročilo dramatično povečanje števila ljudi, ki jim grozi tveganje zaradi poplavljanja morja.

Kot piše britanski Guardian, se gladina morja, ki obkrožajo obalo ZDA, dviguje hitreje od svetovnega povprečja. Ta situacija bi lahko povzročila 'dramatično povečanje' Američanov, ki bodo v naslednjih tridesetih letih živeli na območjih, ranljivih zaradi možnosti poplav. Že zdaj je po ocenah poplavam izpostavljenih več deset milijonov državljanov, svari analiza, ki so jo pripravili pri Nasi, Noaa in šestih vladnih agencijah ZDA.

Nekatere lokalne skupnosti bodo tako občutile posledice vedno bolj pogostih poplav,  tveganje pa je še višje na območjih s slabo grajenimi stanovanji in območjih z neustrezno poplavno zaščito, opozarjajo v analizi. Znanstveniki so napovedali, da lahko na območju vzdolž obale ZDA v naslednjih 30 letih pričakujejo v povprečju 30-centimetrski dvig morske gladine, do leta 2100 pa bi se lahko ta ob trenutnem tempu kurjenja fosilnih goriv še podvojila. Veliko bo torej odvisno od tega, kako hitro bodo ZDA in svet sposobni zmanjšati emisije toplogrednih plinov.

Ocean
OceanFOTO: iStock

Poplave bodo vedno pogostejše 

Trend dvigovanja morske gladine, ki ga poganjajo podnebne spremembe, ki jih povzroča človek, postaja vedno bolj resen in vedno hitrejši, svarijo znanstveniki, ki so skupaj pripravili napovedi do leta 2050. Pogostost poplav, ki lahko poškodujejo domove in podjetja, se je v ZDA od devetdesetih let prejšnjega stoletja že povečala za kar 50 odstotkov. Znanstveniki pričakujejo, da bodo do leta 2050 poplave postale v povprečju desetkrat pogostejše. Obsežnejše poplave, s potencialno katastrofalnimi posledicami za prebivalce, bi se lahko pojasnile petkrat pogosteje, kaže analiza. To pomeni, da bi lahko hujše poplave, ki jih na nekem območju pričakujejo enkrat na dve do pet let, zdaj postale letni pojav oziroma po črnem scenariju bi se lahko zgodile večkrat na leto. Dodatno bi jih lahko poganjale še nevihte oziroma močnejše padavine.

"Gladina morja še naprej narašča z zaskrbljujočo hitrostjo in ogroža prebivalstvo po vsem svetu," je ob predstavitvi analize povedal Bill Nelson iz Nase. "Znanost znova dokazuje, da so ukrepi za ublažitev podnebne krize, ki jo poganjajo človeške dejavnosti, nujni,"  je dodal. Rick Spinrad iz Noaa pa je poudaril, da bi moralo to poročilo biti zadnji alarm za takojšnje ukrepanje.

Poplave v ZDA
Poplave v ZDAFOTO: NASA

Dvig morske gladine se bo v ZDA v samo 30 letih podvojil, svarijo znanstveniki. Seveda se bo sprememba gladine morja razlikovala glede na regije. Medtem ko naj bi se na zahodni obali ZDA do leta 2050 morska gladina po najnovejših napovedih dvignila za 10 do 20 centimetrov, bo dvig na vzhodni obali predvidoma kar 35 centimetrov. Skupnosti, ki živijo ob Mehiškem zalivu, bo ogrožal dvig morske gladine do kar 45 centimetrov, piše Guardian. Tam bodo tako lahko doživeli do desetkrat več poplavnih dogodkov kot doslej, medtem ko se tveganje za poplavljanje na Aljaski in na Havajih ne bo bistveno povečalo. Bidnova podnebna svetovalka Gina McCarthy je dejala, da so analize iz teh podatkov še dodatna potrditev, da bi morali zaradi podnebne krize utripati vsi alarmi.

Spomnimo
Kot poudarjajo znanstveniki, je od ukrepov, ki jih sprejmemo in začnemo izvajati danes, odvisno, ali nam bo uspelo preprečiti črne scenarije, po katerih bi lahko zaradi dviga morske gladine brez domov ostala desetina svetovnega prebivalstva. Nove raziskave Climate Central namreč kažejo, da če bo svet nadaljeval po trenutni poti emisij, ki vodi do globalnega segrevanja kar treh stopinj Celzija glede na predindustrijsko dobo, bo približno 50 večjih mest po vsem svetu moralo postaviti protipoplavne obrambe ali pa bodo zaradi dviga gladine morja izgubili večino naseljenega območja. 

Če bi se globalna temperatura dvignila za tri stopinje Celzija, bi bilo ogroženih več kot 800 milijonov ljudi po vsem svetu. Izjemno ogroženi so deli Azije. Po tem scenariju bi bila na Kitajskem ogrožena območja, na katerih zdaj živi več kot 43 milijonov ljudi. Indija, Vietnam in Indonezija so med najbolj ogroženimi petimi državami, ki so najbolj ogrožene zaradi dolgoročne rasti gladine morja.

V tem primeru je, da jih bo skoraj povsem preplavilo, ogroženih tudi več manjših otokov. V skladu s scenarijem segrevanja treh stopinj Celzija se Maldivi, Maršalovi otoki, Kiribati, Kajmanski otoki, Tokelau, Tuvalu in Bahami soočajo z negotovo prihodnostjo, v kateri bo lahko več kot 90 odstotkov njihovega trenutnega prebivalstva zaradi naraščajoče gladine izgubilo svoje domove. 

Kot kažejo napovedi IPCC, bi dvig temperature ozračja za dve stopinji Celzija do leta 2100 povišal raven morske gladine med 0,3 in 0,93 metra. Nekatere raziskave napovedujejo celo, da bi se lahko morska gladina dvignila tudi za dva metra, četudi bi se dvig temperature ustavil pod dvema stopinjama Celzija. Po letu 2100 pa bi lahko glede na nekatere modele morska gladina narasla za kar šest metrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 870