
Malezija je maja napovedala, da bo državam, ki kupujejo palmovo olje, začela podarjati orangutane, kot del "diplomacije orangutanov". To je sprožilo negodovanje med naravovarstveniki, ki so opozorili, da je ključna zaščita teh ogroženih velikih opic v naravi.
Oblasti v Kuala Lumpurju so prvotne načrte sedaj spremenile, poročajo malezijski mediji. Pristojni malezijski minister Johari Abdul Ghani je v nedeljo dejal, da bodo vsi posvojeni orangutani ostali v Maleziji, vse dejavnosti zaščite pa so bodo izvajale na gozdnih območjih v nasadih palm.
Ta območja zagotavljajo prostor za orangutane, da se prosto gibljejo, iščejo hrano in se razmnožujejo brez vmešavanja ljudi ali drugih dejavnosti, je pojasnil minister po poročanju uradne tiskovne agencije Bernama.
Kupci malezijskega palmovega olja lahko sedaj "sponzorirajo" enega ali več orangutanov, zbrana sredstva pa bodo namenjena izvajanju programov ohranjanja živali, je ministrove besede povzel časnik The Star.
Po navedbah Svetovne organizacije za varstvo narave (WWF) največjo grožnjo orangutanom predstavlja izguba habitata spričo sečnje gozdov, razvoja infrastrukture in širjenja kmetijskih dejavnosti, zlasti nasadov palm za pridobivanje palmovega olja.
Po podatkih WWF na otoku Borneo živi približno 105.000 orangutanov, katerih ime pomeni "gozdni človek", na Sumatri pa nekaj tisoč.
Kitajska se že vrsto let poslužuje pand kot sredstva v diplomaciji, med drugim za ustvarjanje pozitivne podobe države. Peking priljubljene črno-bele medvede običajno posodi prijateljskim državam oziroma tujim živalskim vrtom pod strogimi pogoji, kar med drugim vključuje vrnitev vseh potomcev v kitajski program vzreje pand.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV