Časzazemljo.si

Ekologija

Le redke korale preživele rekordne temperature morja na Floridi

A.K./20. 02. 2024 14.21

Rekordno vroče temperature morske vode lansko poletje in jesen so povzročile, da je poginilo več kot tri četrtine koral, ki so jih v zadnjih letih raziskovalci gojili na otočju Florida Keys. Grebene so z dodatnimi koralami naselili zato, da bi poskusili rešiti ogroženi vrsti koral, ki sta izjemno občutljivi na podnebne spremembe.

Raziskovalci običajno ob potopu občudujejo korale živo rdeče, oranžne in rjave barve. Toda tokrat so naleteli na žalostne prizore mrtvih koral z rjavkasto zelenimi algami, ki so se naselile na 'brezživem okostju'. Do beljenja koral namreč pride, ko so zdrave korale obremenjene zaradi visokih temperatur oceana. Te pa povzročijo, da korale izločijo simbiotske alge, ki živijo v njihovih tkivih, s tem pa izgubijo živahne barve in ostanejo bele. To za korale pomeni velik stres in lahko tudi povsem odmrejo. 

Mrtvi koralni grebeni
Mrtvi koralni grebeni FOTO: AP

Raziskovalci iz Nacionalne uprave za oceane in atmosfero (NOAA) so se ta teden vrnili na pet koralnih grebenov, kjer so naselili dve vrsti koral, ki sta na seznamu ogroženih vrst. Zanimalo jih je, kako so naseljene korale preživele visoke temperature morske vode, ki so se lansko poletje in jesen gibale okoli 30 stopinj Celzija. Temperatura morja na skrajnem jugu ameriške zvezne države Floride pri otočju Florida Keys se je, kot smo poročali, julija lani povzpela na okrog 38 stopinj Celzija, kar je temperatura bolj običajna za vodo v toplicah ali kopalni kadi. Termometer na boji v zalivu Manatee ob obali Floride je pokazal 38,4 stopinje Celzija. In razočarani raziskovalci so, kot poroča AP, ugotovili, da večina koral dviga temperature morske vode ni preživela. Na petih grebenih Florida Keys so tako zabeležili masovni pogin naseljenih koral. Znanstveniki, da je voda pretopla za preživetje koral, krivijo podnebne spremembe, ki jih poganja človek, še dodatno gorivo pa je zgodovinski El Nino. 

Lansko poletje so med ekstremno vročino poskušali rešiti koralne grebene, zdaj pa je prvi zimski pogled, na katerem so ugotavljali, koliko koral je preživelo, pokazal žalostno stanje. Ugotovitve so zaskrbljujoče, preživelo je le 22 odstotkov od 1.500 ponovno naseljenih koral vrste staghorn coral (korala jelenov rog) in le pet odstotkov od 1.000 ponovno naseljenih koral vrste elkhorn corals. Na enem izmed grebenom, ki leži najbolj južno, pa niso našli nobene žive korale, je za AP povedala morska biologinja Katey Lesneski. Kot je dejala, je grozljivo biti priča tako obsežnemu beljenju koralnih grebenov. Kot je poudarila, "je treba zbrati še veliko podatkov, a prepričani smo lahko, da česa takega še nismo videli v zgodovini človeštva".

Visoke temperature morske vode imajo številne posledice 

Vroča morska voda po besedah strokovnjakov ne  uničuje le koralnih grebenov, obenem bi lahko povzročila močnejše orkane. Kot smo že pisali, toplejši oceani vplivajo na vedno več ekstremih vremenskih dogodkov, saj predstavljajo dodaten 'naboj' za nevihte, hurikane in ekstremno deževje. Tako se povečuje možnost za poplave, ki bodo ogrožale številne države. Bolj topla voda namreč tali obsežne ledene plošče na Grenlandiji in Antarktiki, kar pomeni dvig morske gladine. Morska voda se, ko se segreje, širi oziroma razteza, kar povzroči višjo gladino morja in več toplotnih valov, ki lahko negativno vplivajo na občutljive koralne grebene in morski ekosistem. Kot pojasnjujejo pri WWF,  toplejše temperature morja tudi podaljšujejo cvetenje meduz in večajo možnosti za razmnoževanje nekaterih vrst. Toplejše sredozemsko morje je tudi prijaznejše do invazivnih vrst meduz, ki sem "zatavajo" iz tropskih morij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857