Časzazemljo.si

Ekologija

Koga Slovenija pošilja na podnebno konferenco?

Karmelina Husejnović/31. 10. 2021 02.54

V Glasgowu se začenja podnebna konferenca COP26, ki se je bo udeležila tudi več kot 50-članska delegacija iz Slovenije s premierjem Janšo na čelu. Vsi sicer na konferenci ne bodo prisotni vseh 13 dni, kolikor bo potekala. Stroški slovenske prisotnosti na tako pomembnem dogodku pa so ocenjeni na okoli 1,2 milijona evrov. In kdo bo v Glasgowu zagovarjal slovenske ambicije?

Premier Janša se bo udeležil uvodnega dela konference, ko se bodo srečali svetovni voditelji.
Premier Janša se bo udeležil uvodnega dela konference, ko se bodo srečali svetovni voditelji. FOTO: AP

Na seznamu delegatov, ki jih na konferenco v Glasgowu pošilja Slovenija, je trenutno 54 imen. Na Škotsko bodo kot predstavniki vlade odpotovali predsednik vlade Janez Janša, minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, minister za finance Andrej Šircelj in minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec

Pridružila se jim bo tudi slovenska veleposlanica v Združenem kraljestvu Simona Leskovar, ki bo tja iz Londona odpotovala s sodelavkama z veleposlaništva Darjo Golež in Petro Trkov

Slovensko vladno delegacijo bo na uvodnem vrhu voditeljev vodil premier Janša, v drugem delu konference pa minister Vizjak. 

Ministrsko ekipo bodo spremljali tudi Igor Senčar, državni sekretar v Kabinetu predsednika vlade, pristojen za koordinacijo mednarodnih in EU zadev; Peter Šuhel vodja Kabineta predsednika Vlade Republike Slovenije; Mirjam Feder, protokol, Kabinet predsednika vlade in Jasmina Spahalić, uradna govorka Ministrstva za okolje in prostor v času predsedovanja. Slovenija bo namreč kot predsedujoča Svetu EU imela pomembno vlogo. Skupaj z Evropsko komisijo bo zastopala in predstavljala EU navzven, vodila pogajanja s tretjimi državami ter usklajevala države članice EU.

Glavna podnebna pogajalka za Slovenijo je Tina Kobilšek, ki je mednarodne izkušnje nabirala v Evropski komisiji v Bruslju, kjer je delala na direktoratu, ki se ukvarja s prometom in mobilnostjo. 

Združeno kraljestvo v partnerstvu z Italijo bi COP26 moralo gostiti že lani, a so konferenco zaradi pandemije covida-19 preložili za eno leto. Globalne priprave nanjo so torej potekale že dve leti, covid-19 pa je vplival tudi na pogajalski proces, saj so priprave večinoma potekale v virtualni obliki.

Konference se bo udeležilo daleč največ delegatov z Ministrstva za okolje in prostor: državna sekretarka na ministrstvu Metka Gorišek; vodja Službe za EU koordinacijo in mednarodne zadeve Katja Piškur ter vodja Sektorja za podnebne spremembe in biotehnologijo Martin Batič. Poleg njih pa z okoljskega ministrstva še: Marija Markeš, Luka Vombek, Tatjana Orhini Valjavec, Zorana Komar, Barbara Simonič, Nataša Anderlič, Miha Movrin, Andrej Kranjc, Livija Marko, Ana Klemen, Lea Koprivc, Špela Sovinc, Jure Pak, Luka Zajc, Polona Kuhar, Nika Čeranič in Maruška Podbevšek Kozmus.

Druga najbolj številčna delegacija bo z Ministrstva za infrastrukturo, s katerega se bodo poleg državnih sekretarjev Aleša Miheliča in Blaža Košoroka ter vodje kabineta ministra Klemna Babnika konference predvidoma udeležili še direktor Direktorata za energijo Hinko Šolinc, direktor Direktorata za trajnostno mobilnost in prometno politiko Darko Trajanov, vodja Sektorja za mednarodne zadeve in protokol Jana Lenarčič ter Maša Lampret, Matjaž Vrčko in Danijel Crnčec.

V Glasgowu bosta predvidoma prisotna tudi Maruša Romih in Peter Papež iz kabineta ministra za finance ter še trije delegati z Ministrstva za finance: Monika Ban Zlatev, Brigita Škafar in Tjaša Kralj.

V drugem delu konference bo slovensko delegacijo vodil minister Vizjak.
V drugem delu konference bo slovensko delegacijo vodil minister Vizjak.FOTO: Bobo

Jana Urh Lesjak bo zastopala Ministrstvo za zunanje zadeve, Boštjan Petelinc pa Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Delegacijo bosta dopolnjevala še strokovnjaka z dveh inštitutov: Katarina Trstenjak z Inštituta Jožef Stefan in Boštjan Mali z Gozdarskega inštituta.

Nestrokovni člani delegacije so še Marko Bergant, inšpektor za varnost predsednika Vlade Republike Slovenije; Tomaž Grešovnik, varnostnik predsednika Vlade Republike Slovenije; Žan Kolman, uradni snemalec in Rok Rakun, uradni fotograf slovenske delegacije.

Stroški ocenjeni na okoli 1,2 milijona evrov

Kot piše v izhodiščih za udeležbo slovenske delegacije na podnebni konferenci, so stroški ocenjeni na 1,2 milijona evrov. Ti so večinoma povezani z obveznostmi, ki izhajajo iz vloge Slovenije kot predsedujoče Svetu EU. V največji meri gre za stroške, povezane z najemom prostora in opreme za paviljon EU.

Kot so še poudarili na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP), ki nam je posredovalo seznam delegatov, končna delegacija najverjetneje ne bo tako številčna. "Odločitev o udeležbi delegatov/ministrov iz Ministrstva za finance in Ministrstva za infrastrukturo še ni dokončno potrjena," so zapisali. 

Podnebna konferenca COP26
Podnebna konferenca COP26FOTO: AP

Prav tako pa ne bodo vsi delegati prisotni ves čas konference. Tako se bo denimo delegacija predsednika vlade udeležila le zasedanja World Leaders Summit, ki bo na začetku COP26, torej 1. in 2. novembra. Predvidena delegacija Ministrstva za finance in Ministrstva za infrastrukturo pa bo prisotna zgolj kratek čas, ko so na dnevnem redu dogodki na temo financ, energetike in prometa.

Na MOP pravijo, da je bila delegacija sestavljena glede na pogajalske potrebe. "Vzporedno s pogajalskim procesom UNFCCC predsedstvo COP (UK) organizira politične sektorske kampanje, ki se jih udeležujejo drugi ministri. V primeru slovenske delegacije je to minister Vrtovec, ki se udeležuje tematskega dneva Energy Day 4. 11.," so nam pojasnili. 

Več kot 30.000 udeležencev, a med njimi ne bo ruskega in kitajskega predsednika 

Konference COP26 v Glasgowu naj bi se med 31. oktobrom in 12. novembrom udeležilo več kot 30.000 udeležencev. Poleg pogajalcev in političnih voditeljev, bodo v Glasgowu tudi predstavniki nevladnih, okoljskih organizacij in podjetij, pa tudi novinarji, lobisti, protestniki in aktivisti. Med znanimi obrazi bodo tam tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, britanski naravoslovec Sir David Attenborough in švedska aktivistka Greta Thunberg

Greta Thunberg je v Glasgow prispela že v soboto.
Greta Thunberg je v Glasgow prispela že v soboto.FOTO: AP

Konference se ne bosta udeležila voditelja dveh velesil: kitajski predsednik Ši Džinping in ruski voditelj Vladimir Putin. Slednji je sporočil, da na Škotsko ne bo odpotoval zaradi razmer s covidom-19. 

Temeljna namena konference sta dokončno oblikovanje knjige pravil za začetek izvajanja Pariškega podnebnega sporazuma, sprejetega leta 2015 in dvig splošne ambicije za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov ter s tem omejevanje segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija.

Konferenca bo naslovila tudi ukrepe za prilagajanje na posledice podnebnih sprememb in zaveze za dvig podnebnega financiranja, predvsem za najbolj ranljive države.

COP26 se bo začel z zasedanjem voditeljev 1. in 2. novembra ter nadaljeval s pogajanji na tehnični ravni v prvem tednu zasedanja. V drugem tednu sledita ministrski segment in sklepna faza pogajanj na politični ravni. Podnebna konferenca se bo zaključila s sprejetjem končnega poročila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857