Časzazemljo.si

Ekologija

V Franciji od prihodnjega leta prepovedano mletje živih piščancev

Karmelina Husejnović/20. 07. 2021 07.00

Piščanci moškega spola so za industrijo, ki jo vodi profit, nerentabilni in posledično se jih farme želijo čim prej znebiti. Kmalu po izvalitvi jih tako čaka kruta usoda, saj jih še žive zmeljejo ali usmrtijo s plinom. Francija je s prihodnjim letom napovedala prepoved tovrstne prakse, zavzeli pa se bodo tudi za prepoved na ravni EU.

Vsako leto piščančje farme po svetu usmrtijo okoli sedem milijard piščancev moškega spola že kmalu po izvalitvi. Množična proizvodnja piščancev namreč v njih ne vidi dobička, saj ne morejo nesti jajc, poleg tega pa ne zrastejo tako veliki kot piščanci ženskega spola in torej tudi z vidika vzreje za meso niso dobičkonosni. Na farmah jih vidijo zgolj kot strošek, zato jih kmalu po izvalitvi žive zmeljejo ali usmrtijo z ogljikovim monoksidom.

A tovrstno početje bo s prihodnjim letom v Franciji prepovedano, je sporočil francoski kmetijski minister Julien Denormandie

Med prvimi je leta 2019 mletje živih piščancev prepovedala Švica. Podobno prepoved pa je že letos maja napovedala tudi Nemčija, kjer bo kruta praksa na ravni države prepovedana od leta 2022. Nemška kmetijska ministrica Julia Klockner je dejala, da mletje živih piščancev ni etično sprejemljivo. Sicer pa so med prvimi na svetu tovrstno prakso že pred osmimi leti prepovedali v nemški zvezni državi Severno Porenje-Vestfalija.

Piščanci moškega spola, ki se izvalijo v piščančjih farmah, imajo zelo kruto usodo
Piščanci moškega spola, ki se izvalijo v piščančjih farmah, imajo zelo kruto usodoFOTO: Shutterstock

Francija se je za prepoved odločila po tem, ko so na to že več let opozarjale organizacije za dobrobit živali. Denormandie pa je po poročanju Reutersa dejal, da bodo skušali prepoved doseči tudi na evropski ravni. 

Na piščančjih farmah bodo morali vpeljati posebne metode in stroje, s katerimi lahko zaznajo spol piščanca še preden se ta izleže iz jajca. Vendar pa rejci opozarjajo, da postopki za ugotavljanje spola zarodkov v jajcih pri množični reji niso enostavni in stroškovno ugodni. Francoska vlada je sicer obljubila, da bo rejcem zagotovila 10 milijonov evrov pomoči za to, da pridobijo potrebno opremo. 

Francoski kmetijski minister je sicer že lani napovedal, da bo prepoved začela veljati letošnje leto, a očitno so zdaj datum prestavili na 1. januar 2022. 

Mletje ali usmrtitev piščancev s plinom dovoljuje evropska direktiva iz leta 2009. Ta sicer nalaga, da mora biti smrt "takojšnja" in da piščanec ne sme biti star več kot 72 ur. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857