Časzazemljo.si

Ekologija

Dobra novica iz Pirana: iz mreže rešili ujetega delfina

A.K/06. 05. 2023 19.31

Z Obale prihajajo pozitivne novice. Ekipama društva Morigenos in Akvarija Piran je uspelo iz mreže, v katero se je zapletel, rešiti delfina. Kot izpostavljajo, žival ni utrpela resnejših poškodb, zato so za zdaj zelo optimistični. Objavili so tudi posnetek reševanja.

Društvo Morigenos je danes prejelo klic o delfinu, ki se je zapletel v stoječo mrežo nedaleč od Pirana, opisujejo. Delfin se je skušal obdržati na površini, a ga je mreža vlekla pod gladino. Ekipa društva Morigenos se je nemudoma odzvala in se odpravila na morje: "Na srečo so takrat že bili na morju naši kolegi iz Akvarija Piran, ki so tudi sami opazili žival v težavah in nas prav tako obvestili. Hitro so reagirali na pravi način in pričeli dvigati začetek mreže, kar je živali olajšalo dihanje na površini, nato pa so uspeli mrežo odstraniti z delfinovega repa."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Delfin je odplaval, ekipa društva Morigenos pa ga je nekaj minut zatem s pomočjo usmeritve kolegov Akvarija Piran uspela izslediti, so zapisali na Facebooku. Delfina so nekaj časa opazovali in se prepričali, da je z njim vse v redu in da se vede normalno, uspeli pa so ga tudi identificirati. Gre za enega izmed stalnih delfinov s tega območja, ki ga v društvu Morigenos dobro poznajo že več let, so pojasnili.

"Današnji dogodek se je na srečo končal pozitivno, pokazal pa je tudi pomen dobrega sodelovanja med različnimi akterji pri razumevanju, reševanju in v prihodnje morda celo preprečevanju tovrstnih dogodkov: morjeplovci, ki so nas obvestili o delfinu, Akvarij Piran, ki je ob pravem času in s pravim plovilom lahko živali pomagal in nas prav tako nemudoma obvestil; lastnik mreže, ki je brez obotavljanja dovolil, da se dvigne njegovo mrežo, društvo Morigenos, ki je žival izsledilo ter identificiralo in ki bo v naslednjih dneh in tednih spremljajo njegovo stanje, ter Občina Piran, ki nam je olajšala hitrejši dostop do pristana z vozilom," so zapisali. 

Pri tovrstnih primerih je izredno pomembno nadaljnje spremljanje preživetja po osvoboditvi iz mreže, opozarjajo in dodajajo, da vse na videz uspešne intervencije namreč niso vedno tudi dolgoročno uspešne: "Zato bomo v prihodnjih dneh še posebej pozorni na morebitna opažanja tega osebka, ki nam bodo podala vpogled v njegovo dolgoročno preživetje. Ker žival očitno ni utrpela resnejših poškodb, smo zaenkrat zelo optimistični. Vse, ki ste na morju, pa pozivamo, da opažanja delfinov, tako prosto plavajočih kot tistih v težavah, nemudoma sporočite društvu Morigenos na 031 77 10 77."

Zavržene mreže smrtonosna past za morsko življenje 

Ob tem spomnimo, da so mreže duhov, zavržene ribiške mreže, ki plavajo po svetovnih oceanih, pereč okoljski problem, saj predstavljajo smrtonosne pasti za živali in vir mikroplastike, ki ogroža celotno prehransko verigo. Zapuščena ribiška oprema je namreč najbolj smrtonosna oblika plastičnih odpadkov za morsko življenje. V svetovnem skladu za naravo (WWF) ocenjujejo, da poškoduje kar 66 odstotkov morskih sesalcev, ogroža pa več kot polovico morskih vrst ptic in želv. 

Izraz 'mreže duhov' oz. angl. 'ghost nets' označuje izgubljene ali zavržene ribiške mreže, ki so jih v morja in oceane odvrgli ribiči. V morju je po poročilu FAO in UNEP 640.000 ton zavrženih ribiških mrež, ki predstavljajo desetino vseh morskih odpadkov. Morja in oceani so ogroženi zaradi prekomernega lova, onesnaženja in podnebnih sprememb. Poleg tega mreže duhov onesnažujejo morske ekosisteme.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857