
Projekt Opredelitev ekoloških koridorjev na ravni Slovenije kot podpora načrtovanju prostorskega razvoja in upravljanja narave in drugih virov je izvedla Biotehniška fakulteta v Ljubljani, okoljski ministrstvo pa ga je sofinanciralo. Rezultati vključujejo usmeritve in karte potencialnih ekoloških koridorjev za modelne živalske vrste.
Karte habitata in koridorjev so bile izdelane za medveda (predstavnik skupine velikih zveri), za jelenjad (predstavnik gozdnih velikih rastlinojedih parkljarjev, mezoplenilcev in drugih gozdnih vrst) ter za vodne ptice in beloglavega jastreba. Za ribe in nekatere druge skupine vrst pa so namesto kart pripravljene usmeritve.
"Z uvedbo regionalnih prostorskih planov je zakon vzpostavil podlago, da se v prostorskih planskih aktih naravne, ekološko pomembne prvine in povezave obravnavajo celovito in v celotni državi," so pojasnili na ministrstvu.
Oblikovane so tudi smernice in hierarhija vključevanja potreb posameznih skupin vrst v prostorsko načrtovanje in v presoje načrtovanih prostorskih ureditev ter v oblikovanje upravljavskih načrtov za rabo naravnih in drugih virov, pojasnjujejo na ministrstvu.
Zakon o urejanju prostora ekološko povezljivost naslavlja s prostorskima instrumentoma zelenega sistema regij in zelenega sistema naselij, s katerima se načrtuje zeleno infrastrukturo, ter na več mestih podano zahtevo o zagotovitvi povezanosti ekosistemov. Za kakovostno delovanje zelenih sistemov je ključna ekološka povezljivost, ki jo načrtovalci v okviru prostorskega načrtovanja prepoznajo in ohranjajo ali pa na novo vzpostavljajo, če je okrnjena, so med drugim še zapisali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV