''Obdarujemo lahko na način, ki ne povzroča negativnih vplivov, sploh če pomislimo na dejanske želje in cilj obdarovanja. Večjo vrednost kot darila imajo storitve in izdelki, ki jih sami naredimo, izkušnje, ki jih sami nudimo, na primer sprehod s psom, čaj v planinski koči, masaža, večerja ali recept,'' izpostavlja Živa Kavka Gobbo, predsednica okoljske organizacije Focus in vodja programa Globalna odgovornost in potrošnja.

Nekaj okolju prijaznih idej za obdarovanje so pripravili v okviru projekta Care4climate. Tam svetujejo, da obdarovancu letos morda podarite doživetje – denimo vstopnico za koncert, ogled filma, predstave v gledališču …
Podarite lahko tudi doma izdelana darila, kot so piškoti, kopalne soli in mila, dišeče sveče, doma vzgojene sobne rastline. Zagotovo se kaj trajnostnega najde v vaši shrambi, na primer domač zeliščni čaj, grozdni sok, slivova marmelada ali pa vložene dobrote. Preverite, če ima vaš obdarovanec to, kar mu boste podarili, sploh rad, da darilo ne bo postalo odpadek.
Etična potrošnja ima, kot pojasnjuje Kavka Gobbo, lestvico prednostnih odločitev – prva je premislek o potrebi in nenakup. Tudi če nek izdelek potrebujemo, lahko potrebo pogosto zadovoljimo tudi brez nakupa, npr. z izposojo od prijateljev ali znancev, prek izmenjevalnih platform ali knjižnic reči, kot sta Knjižnica reči v Ljubljani ali Kranju.
Če izmenjava ali izposoja nista možni, je naslednji korak razmislek o nakupu rabljenega izdelka, t. i. ’iz druge roke’. Takih platform in trgovin je veliko, lahko pa obiščemo centre ponovne rabe ali organizacije, kot je Knof, kjer lahko kupimo skoraj vse – od igle do slona, med drugim svetuje Kavka Gobbova. Tudi v takšnih, malce posebnih in unikatnih trgovinicah, se najdejo trajnostna darila za naše najdražje. Ena izmed takšnih deluje v okviru zavoda Knof.
Unikatna trgovinica z vintage izdelki, kjer izračunajo prihranek CO2
Kot izpostavlja Polona Hrovat Mavsar iz zavoda Knof, se količina odpadkov decembra poveča za 25 %, tudi na račun zavrženih stvari, ki smo jih dobili, pa jih sploh ne potrebujemo ali nam niso všeč: "Z nakupi daril iz druge roke, ponovne uporabe, nenovih, 'preloved 'daril ... pokažemo, da nam je mar za okolje, saj tako zmanjšamo porabo virov in količino odpadkov na deponijah. Darila iz ponovne uporabe nosijo svojo zgodbo, med njimi pa velikokrat najdemo prave zaklade. Tudi, če še nismo zbrali poguma, da tašči kupimo takšno darilo, pa ga lahko prijateljici, ki podpira tak način nakupovanja. Ostalim pa lahko podarimo čas, storitev ali kakšno posebnost z nakupom pri majhnem podjetju iz lokalnega okolja," pravi. Slovenci namreč letno zavržemo 40.000 ton še uporabnih stvari, ki končajo v sežigalnicah in odlagališčih. Z nakupom iz druge roke tako privarčujete naravne vire in zmanjšujete izpuste CO2.
Gre za posebno in unikatno platformo, kjer boste našli tudi zaklade iz preteklosti. V zavodu Knof kot zanimivost izračunajo prihranek CO2, če kupite rabljen izdelek v primerjavi z novim: ''Obstajajo raznovrstna orodja, ki nam pomagajo izračunati porabo ali prihranek CO2 za velik nabor predmetov, od avtomobilov, do pohištva in tekstila. Prihranek CO2 tako izračunamo kot primerjavo s klasičnim nakupom novega izdelka,'' pojasnjuje Hrovat Mavsarjeva.

Pri nakupu ikoničnega servis z baročnim potiskom znamke Zaječar Jugoslavija, ki je bil izdelan približno leta 1970, tako recimo prihranite približno 2,1 kg CO2, so izračunali. Tako ponujajo tudi nostalgične kose, izberete lahko denimo kozarce, pladnje, skodelice, krožnike, kot so jih uporabljale naše babice.

Zavod Knof sprejema donacije pohištva in starih izdelkov, vse predmete najprej pregledajo in kategorizirajo. Potem jih, odvisno od stanja, obdelajo. Nekateri so potrebni le čiščenja, spet druge popravijo ali obnovimo. Sledi umestitev v prodajo, spletno ali fizično. Tudi v to vložijo precej časa, da so izdelki dobro in realno predstavljeni kupcem, razloži Hrovat Mavsarjeva.
''Nakup predmetov iz prejšnjega stoletja, tisočletja je posebej zanimiv za ljudi, ki cenijo zgodovino, kulturo in design. Naši kupci se zavedajo da s tem, ko kupujejo retro in vintage predmete iz naše in svetovne zgodovine dobijo kakovostne izdelke, ki nosijo svojo zgodbo. Hkrati skupaj skrbimo tudi za ohranjanje kulturne dediščine. To je na nek način tudi naložba, tako kot v kvalitetno sliko priznanega slikarja,« poudarja.
Donacije prejemajo tudi za v butike ponovne uporabe Stara šola. In kot pove Hrovat Mavsarjeva, se občasno med njimi najdejo pravi zakladi iz preteklosti slovenske in jugoslovanske tekstilne industrije, kot so Vezenine Bled, RIO – Rijeka, Labod, Mura, Rašica.

Eden lepših kosov v tem naboru je avtentično obnovljena vitrina iz kmečke hiše iz Črnomlja, zelo so ponosni na stole in mizico REX, oblikovalca Nika Kralja. Imajo tudi edinstvene kose kristala, primer je komplet kristalnih kozarcev za vino Steklarna Boris Kidrič Rogaška Slatina iz obdobja 1950. V kolekciji Knof pa najdete tudi stole model BL-16 iz tovarne Tvornica stolica Mundus – Florijan Bobić iz Varaždina. Na tak način je predstavljena tudi sama kolekcija, kjer so izpostavljene blagovne znamke in oblikovalci naše preteklosti, zanimivo in unikatno kolekcijo opisuje Hrovat Mavsarjeva.
Obdarujte s srcem, predvsem pa z mislijo na osebo, ki jo boste obdarovali, sicer so darila nesmiselna: "V današnjih časih, ko je večini ljudi dostopna široka ponudba poceni izdelkov, se raje odločite, da obdarovancu namenite svoj čas. Lahko podarite nekaj, kar ste sami izdelali, nekaj iz ponovne uporabe, kar mu je pisano na kožo ali pa podprite manjša lokalna podjetja z nakupom njihovih izdelkov in storitev," svetuje tudi Mavsarjeva.
Trajnosten je lahko tudi nakup, s katerim podprete slovenske oziroma lokalne oblikovalce. V izložbi pritličja poslovne stavbe Metalka v centru Ljubljane bo tako med praznično nakupovalno mrzlico odprla vrata novoletna pop-up trgovina Jelka in ponudila sveže trajnostne izdelke slovenskih oblikovalcev in oblikovalk.

Na ogled bodo vse nujne novoletne potrebščine, ki spadajo pod jelko: keramična posoda, vaze, okraski, nenavadni objekti, namizni pogrinjki, šali, blazine, rokavice, leseni poličniki, fotografije in tapiserije. Z nakupom boste prispevali k razvoju družbeno angažiranega oblikovanja in podprli mlade oblikovalce in oblikovalke iz domačega okolja, pravijo organizatorji pop-up trgovine.
Kot je pojasnil Rok Oblak, je unikatno oblikovanje preživetveno zelo zahtevna panoga za ustvarjalce, nujno pa je treba gojiti zdravo kulturo oblikovanja v vsakem lokalnem prostoru. "Izdelek ni trajnosten samo, če je izdelan iz primernih materialov, ampak zraven štejemo vsaj še način proizvodnje in lokalnost. Večina izdelkov pod Jelko je trajnostnih iz vseh stališč, izpostavil bi pečeno pohištvo, izdelano iz odpadne plastike, tekstilne izdelke iz lokalne volne, barvane z naravnimi pigmenti in krožnik Njiva, izdelan iz prsti lokalne koruzne njive, predstavlja zanimivo ponudbo drugačnih daril, " pove Oblak, ki dodaja, da z nakupom izdelkov lokalnih oblikovalcev v svoj prostor odnesemo nekaj sorodnega, s čimer se lažje poistovetimo in z izdelkom spletemo bolj trajnostno vez.
Kako zaviti darilo?
Ko ste že izbrali darilo, vam ostane vprašanje, kako ga podariti. V okviru projekta Care4climate svetujejo, da darilo postavite v škatlo za čevlje, ki jo okrasite s pentljico iz jute. Z doma pečenimi piškoti lahko napolnite kozarec za vlaganje, čez katerega položite papirnati prtiček in ga pritrdite z vrvico. Darilo lahko tudi zavijete v časopisni papir in dodate okrasni trak, ki ste ga shranili od zadnje priložnosti. Uporabite lahko tudi rjavo papirnato vrečko, vrvico iz jute in smrekovo vejico. Prav tako pa so predstavili zanimivo idejo, da darilo zavijete v kos tkanine ali šal, ki ga ne nosite in hkrati obdarovano osebo spodbudite, da pri naslednjem obdarovanju za zavijanje darila uporabi isti šal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV