Časzazemljo.si

Ekologija

Avstralske požare preživel redek vrečar, ki pogine po množičnem parjenju

K.H., STA/18. 08. 2021 09.26

Znanstveniki so sporočili, da so obsežne gozdne požare, ki so leta 2019 prizadeli Avstralijo, preživele tudi redke miši vrečarice, čeprav je bil uničen tudi enden od njihovih redkih habitatov. Živalce so na seznamu ogroženih vrst, saj samci po sezoni množičnega parjenja poginejo, predvsem na račun izčrpanosti.

Ko so pred dvema letoma v Avstraliji divjali gozdni požari, v katerih je poginilo več kot tri milijarde živali, so se znanstveniki bali tudi za prihodnost ene od podvrsti miš vrečaric. Vrsto so uradno priznali šele pred osmimi leti. Obsežni gozdni požari pa so uničili tudi njihov habitat v nacionalnem parki Bulburin na vzhodu Avstralije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

To je eden od treh znanih habitatov te vrste. "Našli smo 21 posameznikov na pogorelih in nepogorelih habitatih, kar je super. To pomeni, da so se ohranili," je dejal Andrew Baker z univerze za tehnologijo v Queenslandu.

Posebnost te podvrste miši vrečarice s sivo dlako, ki se prehranjuje predvsem z žuželkami in pajki, je, da živi precej negotovo življenje. Samci poginejo običajno po manj kot enem letu zaradi posledic intenzivne dvotedenske sezone parjenja. Samice pa le redko doživijo tretjo sezono parjenja.

Samci med sezono parjenja proizvajajo testosteron, njegove visoke vrednosti onemogočajo, da bi se nehal proizvajati stresni hormon kortizol, to pa jih na koncu zastrupi. Odpadati jim začne dlaka in pride do notranjih krvavitev. Še v zadnjih izdihljajih iščejo samice, s katerimi bi se parili do smrti, je pojasnil Baker.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857