Časzazemljo.si

Ekologija

Potrdili načrt za večjo zaščito morskih psov

STA, K.H./25. 11. 2022 18.48

Delegati so ob koncu 11-dnevnega zasedanja podpisnic konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami sprejeli načrt za zaščito dodatnih 54 vrst morskih psov. S to potezo bi lahko drastično zmanjšali donosno trgovino s plavutmi morskih psov.

Morski pes
Morski pesFOTO: Shutterstock

Trgovina z morskimi psi iz družin carcharhinidae, znanimi tudi kot morski psi rekviem, in kladvenic bo odslej strogo nadzorovana v okviru konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami (Cites). Delegati iz 183 držav in iz EU so predlog soglasno sprejeli na zadnji dan dvotedenskega zasedanja, ki je potekalo v Panami.

Predstavnica Paname Shirley Binder je v pogovoru za AFP odločitev označila za "zgodovinsko", saj pomeni, da bo zdaj zaščiteno veliko število morskih psov, ki predstavljajo 90 odstotkov trga s plavutmi.

Odločitev je padla po burni razpravi, v kateri sta se Japonska in Peru zavzemala za manjše število morskih psov, ki bi bili deležni zaščite. Vendar so delegati njune predloge zavrnili.

Trgovina s plavutmi morskih psov je dobičkonosna zaradi velikega povpraševanja v Aziji, kjer se v državah, kot so Hongkong, Tajvan in Japonska, plavuti morskih psov pogosto znajdejo na krožnikih. Čeprav je juha iz plavuti morskega psa skoraj brez okusa in želatinasta, velja za poslastico, ki jo uživajo zelo bogati, pogosto na porokah in dragih pogostitvah.

Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami je v veljavo stopila leta 1975 in narekuje pravila mednarodne trgovine za več kot 36.000 vrst divjih živali. Med podpisnicami konvencije je 183 držav in EU.

Za kilogram plavuti je v povprečju treba odšteti 1000 dolarjev (približno 960 evrov). Trgovina s plavutmi morskih psov pa letno ustvari približno 500 milijonov dolarjev (približno 480 milijonov evrov).

Vodja zaščite morskih psov pri Društvu za zaščito narave (WCS) Luke Warwick je prepričan, da so s to odločitvijo preprečili izumrtje morskih psov. "Ključni naslednji korak bo izvajanje teh uvrstitev in zagotovitev, da bodo čim prej privedle do strožjih ukrepov za upravljanje ribištva in trgovine," je ocenil.

Predstavniki držav podpisnic konvencije so obravnavali 52 predlogov za spremembo ravni zaščite različnih živalskih vrst. Med drugim so razpravljali o t. i. steklenih žabah, krokodilih in nekaterih vrstah želv.

Po podatkih okoljevarstvene organizacije Pew je letno ubitih med 63 do 273 milijonov morskih psov, predvsem zaradi njihovih plavuti in drugih delov. V mnogih delih sveta ribiči morskim psom odrežejo plavuti, nato pa jih vržejo nazaj v ocean, kjer jih čaka kruta smrt zaradi zadušitve ali izgube krvi.

Ker številne vrste morskih psov potrebujejo več kot 10 let, da dosežejo spolno zrelost, in imajo nizko stopnjo rodnosti, je stalni lov na te vrste zdesetkal njihovo število. "Smo sredi zelo velike krize izumiranja morskih psov," je med zasedanjem opozoril Warwick.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 857