Hibrid je avtomobil, ki ga poganjata električni motor (ali dva) in motor na notranje izgorevanje (dizelski ali bencinski). Takšen pogonski sistem omogoča manjšo porabo fosilnih goriv in manj izpustov CO2, poleg tega pa vožnjo v povsem električnem načinu.
Obstajata dva tipa hibridov: polni (HEV) in priključni hibrid (PHEV). Kakšna je razlika med njima? V grobem lahko rečemo, da ima priključni hibrid polnilno vtičnico, medtem ko je polni hibrid nima. Druga razlika pa se skriva v bateriji: pri priključnem hibridu je namreč ta večje zmogljivosti.
Poglejmo si podrobneje razlike med hibridom in priključnim hibridom na primerih Renault Clio E-Tech in Renault Captur E-Tech.
Polni vs. priključni hibrid
Obe vozili sta izdelani na enakem podvozju in si delita enako hibridno tehniko. To pomeni, da sta v obeh vozilih nameščena enak bencinski motor in enak električni motor. Pogonska sistema se razlikujeta le v tem, kako veliko baterijo za pogon imata.
Polni hibrid Clio E-Tech ima majhno baterijo, zato je sami ne morete polniti. Avtomobil pa zato zmore prevoziti le nekaj kilometrov na 100-odstotno električen način.

Kljub temu je okolju prijazna rešitev, saj kar 80 odstotkov časa vožnje v mestni gneči lahko opravi na elektriko. S tem se potrošnja goriv v urbanih okoljih zmanjša za do 40 odstotkov v primerjavi s primerljivim modelom, ki ga poganja zgolj motor na notranje izgorevanje. Pri tem voznik nima nobenih skrbi glede polnjenja baterije. Poleg tega pa ne proizvaja hrupa kot klasični avtomobili, kar je v mestih še posebej dobrodošlo.
Priključni hibrid Captur E-Tech deluje na podoben način kot polni hibrid, s to razliko, da ima tudi vtičnico, preko katere lahko polnimo baterijo na električnih polnilnicah. Poleg tega je njegova baterija nekajkrat večja in zmogljivejša kot pri polnih hibridih.

Prednost takšne rešitve je, da omogoča večji doseg v zgolj električnem načinu vožnje, kar seveda še bolj zmanjša porabo fosilnih goriv in posledično izpuste CO2. Takšen avtomobil zaradi dizelskega oziroma bencinskega motorja omogoča več avtonomije na daljših potovanjih, zaradi električnega motorja pa tudi okolju prijaznejši in cenovno ugodnejši način vožnje v urbanih okoljih. Na kratkih in dolgih potovanjih Renaultovi priključni hibridi, kot je Captur E-Tech, omogočajo do 75-odstotno zmanjšanje porabe goriva, če električni motor uporabljamo vsak dan in ga po potrebi polnimo. Med tednom ga denimo lahko polnite v bližini doma in službe in se tako vozite le na elektriko. Konec tedna d pa se brez skrbi odpravite na dolgo družinsko potovanje, saj vam kombinacija baterije in klasičnega motorja obljublja velik doseg in brezskrbnost, da bi se vam izpraznila baterija.
Kakšen je doseg baterij in kako dolgo se polni priključni hibrid?
Clio E-Tech hibrid lahko, kot rečeno, v vožnji po mestu do 80 odstotkov časa deluje na električni način in tako "pokuri" manj fosilnih goriv ter povzroči manj izpustov CO2. Električna baterija pri polnem hibridu se samodejno polni z uporabo kinetične energije. Med upočasnjevanjem in zaviranjem električni motor pretvori gonilno silo v energijo, s katero se napolni baterija.
Podobno je pri priključnem hibridu, kjer lahko baterijo tudi polnite. Tehnologija E-Tech sicer obnovi več energije od večine hibridov, zato lahko še dlje vozite na električni pogon.
Priključni hibrid ima 9,8 kWh zmogljivo baterijo, medtem ko se hibrid ponaša z 1,2 kWh zmogljivostjo baterije. Ker je baterija v priključnem hibridu večja in bolj zmogljiva, lahko shrani tudi več energije. To pa omogoča večji doseg in večje razdalje v polnem električnem načinu. S priključnim hibridom Captur E-Tech lahko "na elektriko" opravite razdaljo do 50 kilometrov kombinirane vožnje (po WLTP) in vozite do 135 km/h v polnem električnem načinu.

Polnjenje priključnega hibrida traja okoli tri ure, pogostost polnjenja pa je odvisna od vaše vožnje. V električnem načinu sicer lahko vozite na vaših vsakodnevnih opravkih. Ko se baterija priključnega hibrida izprazni, se Captur E-Tech priključni hibrid obnaša kot polni hibrid. Motor na izgorevanje se običajno "vklopi" na daljših potovanjih, kjer deluje hkrati z električnim motorjem.
Obe hibridni različici se ponašata tudi z električnim vžigom in takojšnjim speljevanjem, kar je dodatna prednost v primerjavi s klasičnimi motornimi avtomobili. Hibridni vozili se samodejno zaženeta v električnem načinu in ostaneta v tem načinu do hitrosti med 70 km/h in 130 km/h. Če je potrebna dodatna moč ali je baterija premalo napolnjena, vozilo aktivira izgorevalni motor.
Razlike v porabi goriva
Ker hibridna vozila uporabljajo tako električni motor kot motor na notranje izgorevanje, je poraba fosilnih goriv manjša kot pri primerljivih klasičnih dizelskih ali bencinskih avtomobilih.
Clio E-Tech hibrid v povprečju porabi približno 4,3 litra na 100 kilometrov (po WLTP) oziroma okoli 40 odstotkov manj goriva kot njegova nehibridna različica. To pa predvsem na račun tega, da 80 odstotkov mestne vožnje opravi na povsem električen način.
Poraba goriva pri priključnem hibridu Captur E-Tech je neposredno povezana z nivojem napolnjenosti električne baterije. Če voznik svoj priključni hibrid polni vsak dan, lahko uporablja zgolj električni pogon, pod pogojem, da z vozilom ne naredi več kot 50 kilometrov (po cestah in avtocestah). Prav tako lahko Captur E-Tech v povsem električnem načinu vozi do hitrosti 135 km/h, kar dodatno zmanjša povprečno porabo fosilnih goriv. Kljub temu pa priključni hibrid ne more delovati povsem brez bencina. Zato, da vozilo in motor na izgorevanje pravilno delujeta, je treba po potrebi dolivati bencin.
Kaj pa cenovne razlike?
Trenutno so Renaultovi polni hibridi cenejši od njihovih priključnih hibridov. Predvsem zato, ker gre za različne modele vozil in dodatne opreme v vozilu.
V primerjavi z različico z motorjem na notranje izgorevanje je Clio E-Tech hibrid cenovno precej primerljiv. Zato je odličen prvi korak za tiste, ki razmišljajo o prehodu na e-mobilnost, a se še ne želijo povsem posloviti od fosilnih goriv.
Po drugi strani je priključni hibrid Captur E-Tech nekoliko dražji od primerljivega modela z motorjem na notranje izgorevanje. Vendar pa je treba gledati širše, saj priključni hibrid prinaša številne prihranke. Poleg prihrankov zaradi nižje porabe goriva so nižji tudi stroški vzdrževanja. Električni motor ima namreč manj delov kot izgorevalni motor in ga ni treba tako pogosto vzdrževati. Pri hibridnih vozilih je zaradi preklapljanja med izgorevalnim in električnim motorjem stopnja obrabe manjša, kar pomeni manj menjav olja in manj skupnega vzdrževanja ter več prihrankov za voznika. Poleg tega si lahko nakup priključnega hibrida olajšate s kreditom Eko sklada.
Sponzorirana objava