Tisto, kar voznike najbolj ovira pri prehodu na e-mobilnost, je vzdržljivost oziroma življenjska doba baterije pri električnih vozilih. Ljudje se bojijo, da bi se dogajalo podobno kot s pametnimi telefoni, ko nas lahko ta pusti na cedilu takrat, ko ga najbolj potrebujemo.
A pogosto so te skrbi neutemeljene, ali pa gre za stara prepričanja, ki ne držijo več. Razvoj električnih avtomobilov se namreč odvija s svetlobno hitrostjo in proizvajalci veliko pozornosti namenjajo prav izboljšanju baterije in učinkovitosti vozila. Razčistimo torej nekaj mitov in resnic glede baterij električnih vozil.

MIT 1: Z električnim avtomobilom ni možno iti na vikend izlet iz Ljubljane v Portorož in nazaj, ne da bi vmes morali polniti električni avtomobil.
Resnica: Ne drži. To je možno! Število kilometrov, ki jih lahko naredimo z enim polnjenjem baterije, je sicer odvisno od posameznega modela vozila in od načina vožnje. Vendar pa avtomobilska industrija razvija vse bolj zmogljive baterije in učinkovitejše električne pogonske sklope, s katerimi podaljšujejo doseg vozila. Z Renault ZOE lahko denimo prevozite do 395 kilometrov (z enim polnjenjem), to pa je več kot dovolj za izlet iz Ljubljane v Portorož in nazaj, pri čemer prevozite približno 240 kilometrov.
MIT 2: Električni avtomobil lahko napolnimo v samo 30 minutah.
Resnica: Drži! Na hitrih polnilnicah, ki so postavljene ob avtocestah, lahko Renault ZOE v zgolj 30 minutah napolnimo za dodatnih do 150 kilometrov vožnje. Baterijo električnega twinga pa lahko samo v eni uri napolnimo do 80 odstotkov kapacitete.
MIT 3: V električnem avtomobilu ni dovolj prostora za prtljago, saj baterija zasede večino prostora.
Resnica: Ne drži. Proizvajalci skušajo maksimalno izkoristiti prostor v vozilu. Denimo, pri Renault ZOE in Twingu Electric baterija nikakor ne posega v prostor kabine ali prtljažnika. Baterija je namreč vgrajena v podvozju.
MIT 4: Baterija električnega avtomobila ali hibrida se polni tudi med vožnjo.
Resnica: Drži! Z regenerativnim zaviranjem se vsakič, ko voznik upočasni vožnjo, ali ko pritisne na zavoro, kinetična energija zajema in pretvarja v električno energijo, ki polni akumulator.
MIT 5: Svoj električni ali priključni hibrid lahko polnim med opravki v nakupovalnem centru.
Resnica: Drži. Vse več nakupovalnih centrov ima polnilne postaje za električna vozila. Zavedajo se namreč, da število električnih vozil in hibridov narašča, zato želijo zadovoljiti tudi te stranke, ki lahko z obiskom nakupovalnega centra ubijejo dve muhi na en mah.
MIT 6: Električni avtomobil ali hibrid ni primeren za hladnejše podnebje.
Resnica: Ne drži! Avtomobil na električni ali hibridni pogon ni nič bolj občutljiv na ekstremne temperature kot avtomobil z motorjem na notranje izgorevanje. Bo pa doseg vozila zaradi samih lastnosti baterije manjši – podobno kot vaš mobilni telefon v mrazu zdrži manj časa.
MIT 7: Voznik je odgovoren za recikliranje baterije električnega vozila, ko ta preneha delati, ali ji poteče rok uporabe.
Resnica: Ne drži! Proizvajalci električnih vozil, kot je Renault, poskrbijo za recikliranje baterije in poravnajo stroške, ki pri tem nastanejo. To je brezplačna storitev za stranke.
MIT 8: Električnega vozila ne moremo priklopiti na navadno vtičnico.
Resnica: Ne drži! Večino električnih vozil lahko polnimo tudi prek običajne vtičnice. Vendar pa tega ne priporočamo za redno uporabo, ampak zgolj takrat, ko drugače ne gre. Običajna vtičnica namreč ni narejena za to, da bi celo noč skozi njo tekel električni tok take moči, kot bi imeli nanjo vseskozi priklopljen stari močni sesalec … Z investicijo le nekaj deset evrov pa lahko klasično vtičnico zamenjate s tako, ki zmore varno pretakati take količine električnega toka vsak dan.
MIT 9: Električnega avtomobila ali priključnega hibrida se ne sme polniti, ko dežuje ali sneži.
Resnica: Ne drži! Polnjenje električnega avtomobila ali priključnega hibrida je povsem varno, ne glede na vreme.
MIT 10: Električni avtomobil lahko napaja tudi druge električne naprave.
Resnica: Res je. Renault razvija rešitve, s katerimi bodo njihovi električni avtomobili energijo lahko tudi oddajali. Tako bomo lahko z njimi napolnili tudi druge električne naprave, če nimamo drugega vira elektrike. Še več, v prihodnosti bomo v primeru razvoja pametnih omrežij lahko električni avto polnili, ko bo elektrika cenejša, ter jo potem iz avta prodajali naprej takrat, ko bo dražja.
Sponzorirana vsebina