Kot piše Sky News, so gozdni požari, ki so jih zanetile strele, v zadnjih dveh letih uničili vsaj 10.000 velikanskih sekvoj. To je skoraj petina populacije najmogočnejših in najvišjih dreves na svetu. Samo letos so ognjeni zublji pogoltnili med 2261 in 3637 dreves, so sporočile zaskrbljene oblasti. V gozdnih požarih lani je bil epilog še hujši – v plamenih je izginilo vsaj 7500 velikanskih sekvoj, ki so endemit na območju Sierra Nevade.

V Narodnem parku Sequoia v ameriški zvezni državi Kalifornija raste tudi najvišje drevo na svetu. V osrčju narodnega parka raste približno 2000 velikanskih sekvoj, med njimi tudi najvišje drevo na svetu, 83 metrov visoka sekvoja General Sherman, stara približno 2500 let.
"Sprejemamo izredne ukrepe za zaščito teh dreves," je letos poleti, ko je ogenj neusmiljeno pustošil po nacionalnem parku, dejala ena od predstavnic parka Christy Brigham. "Resnično želimo narediti vse, da zaščitimo ta drevesa, stara od 2000 do 3000 let," je dejala.
Nekoč so veljale za neuničljive
Velikanske sekvoje z zelo debelim lubjem in vejami, ki rastejo zelo visoko, lahko preživijo manj intenzivne požare. Vendar pa ti velikani, ki rastejo ob vznožju gorovja Sierra Nevada v Kaliforniji, ne morejo kljubovati intenzivnejšim požarom, ki so v zadnjih letih zaradi podnebnih sprememb postali stalnica, je poročala STA.
Kot piše Sky News, so ta mogočna drevesa nekoč veljala za neprebojna in požarno neuničljiva, zadnji podatki o tem, kako močno je ogenj prizadel populacijo velikanskih sekvoj, pa kažejo na to, kakšno moč in posledice imajo podnebne spremembe, ki so gorivo za divjanje gozdnih požarov, ki postajajo vedno bolj intenzivni. Planet, ki se segreva, pomeni vedno hujše suše, ki ogrožajo tudi ta starodavna drevesa.

V Kaliforniji je letos zaradi suše in visokih temperatur izbruhnilo več kot 7400 požarov, ki so uničili več sto tisoč hektarjev gozdov.
Kot so izračunali, je bilo v požarih izgubljenih približno 19 odstotkov od 75.000 velikanskih sekvoj, ki v premeru merijo več kot 1,2 metra. "Strezniti se moramo. Gre za veliko izgubo populacije teh ikoničnih dreves, ki so nenadomestljiva," je opozoril Clay Jordan iz narodnega parka Sequoia. Izpostavil je, da jih po vsem tem ne moremo več jemati za samoumevne: "Da jih bodo lahko občudovali in spoznali tudi naši otroci in vnuki, je treba nujno ukrepati."
Lani so v Kaliforniji postavili neslavni rekord, v požarih med avgustom in januarjem je pogorelo največ gozdne površine v zgodovini države, letošnje leto pa je drugo na lestvici najbolj uničujočih požarov. Če ne bi 25. oktobra padla velika količina padavin, bi bila lahko usoda mogočnih dreves letos še hujša. "To situacijo moramo poimenovati s tem, kar je v resnici – izredno stanje," svari Jordan, ki dodaja: "Pred nekaj leti bi bilo grozljivo, če bi izgubili le nekaj sekvoj v gozdnih požarih, zdaj pa jih plameni pogoltnejo več tisoč na leto. Ukrepanje je nujno."
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV