Februarja smo poročali o pobeglem levjem mladiču, ki je bil kot hišni ljubljenček vzgojen v Črni gori. Po tem, ko je pobegnil, so ga iskali črnogorski policisti, gasilci, prostovoljci, agencije za varstvo okolja, službe za zaščito in reševanje ter občani. Naposled so ga odkrili v hiši v vasi Podostrog. Levček je v Poborih nad Budvo pobegnil konec januarja. Tako je mladič več dni taval prepuščen samemu sebi.
Levji mladič je bil vzgojen kot hišni ljubljenček, zato se ni bal približati naseljenim območjem. Občasno se je približal tudi domačinom, ki so mu metali hrano. Kot so svarile pristojne službe, bi bil levček v dveh ali treh mesecev dovolj velik, da bi lovil pse, mačke in celo ljudi.
Agenciji, ki izdaja dovoljenja za uvoz in izvoz eksotičnih živali ter dovoljenja za lastništvo, levčka ob prestopu državne meje niso prijavili. Kot vse kaže, so mladiča v Črno goro pretihotapili ilegalno.
Ilegalna trgovina z živalmi tudi na evropskih tleh
Ta primer je dokaz, da se nelegalna trgovina z divjimi živalmi dogaja tudi v naši regiji, so zaskrbljene okoljevarstvene organizacije. V WWF Adria so po dogodku objavili sporočilo za javnost, v katerem so opozorili na pereč problem, pred katerim si tudi v Evropi ne smemo zatiskati oči.
"Levi niso hišni ljubljenčki. Če so ti v ujetništvu upravičeno in v skladu z zakoni, morajo biti izpolnjeni številni pogoji. Živali morajo biti vedno v okolju, ki je čim bolj podobno njihovemu naravnemu okolju," so opozorili.
Poleg etičnih vprašanj, ki se porajajo ob takšnih primerih, je skrb vzbujajoč predvsem problem nelegalne trgovine z divjimi živalmi. Ta naj bi po ocenah Europola po svetu ustvarila več kot 4,4 milijarde evrov. Trgovina z divjimi živalmi pa ima katastrofalne posledice za biotsko raznovrstnost in mnoge vrste pripelje na rob izumrtja, svarijo v WWF Adria.

Kot smo že poročali, na svetu vsak dan umrejo trije nosorogi in vrsta črnega nosoroga je že izumrla. Med sesalci se na svetu največ nezakonito trguje z luskavci oziroma luskasti mravljinčarji. Velike opice so že lokalno izumrle v več afriških državah. Dobiček od nezakonite trgovine s prostoživečimi vrstami mnogokrat ponikne v žepe mednarodnih kriminalnih mrež.
Evropske države pa so pogosto cilj in tudi območja tranzita velikih mačk, kot so levi in tigri. Poleg trgovine z mladiči ali mrtvimi živalmi kot trofejami so evropske države pogosto tranzitne tudi za nezakonito trgovino z levjimi kostmi, zobmi in kremplji, ki jih iz Afrike tihotapijo v Azijo, kjer se uporabljajo v alternativni medicini in kot nakit. Čeprav takšne primere redko odkrijejo, še zdaleč niso redki, nezakonita trgovina pa pogosto vključuje še slonovino, rogove nosorogov in žive živali, kot so želve in ptice, opozarjajo pri WWF Adria.
Kot je povedala Snježana Malić-Limari z WWF Adria, v Evropi kljub obstoječim zakonom, ki urejajo kriminalne dejavnosti v zvezi z divjimi živalmi, večine primerov ne odkrijejo, saj primanjkuje predvsem usposobljenega kadra in sodelovanja med pristojnimi institucijami: "Pomembno je vzpostaviti učinkovito in dolgoročno sodelovanje med organizacijami, povečati število strokovnjakov, ki bi se posvetili izključno tovrstnemu kriminalu, in širšo javnost ozaveščati o škodi, ki jo povzročajo takšni hudodelci."
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV