Kralj Karl III. se je močno zavzemal za ohranjanje narave in za popularizacijo ekoloških praks, ki jih je izvajal tudi sam, bil je denimo zagrizen ekološki kmetovalec. S krono kralja Karla III. pa je prišlo tudi pričakovanje, da bo novi kralj postal politično nevtralen, kar po vsej verjetnosti pomeni konec njegovih pozivanj k ohranjanju našega planeta, piše Euronews.

Kronanje je novi kralj sicer začinil z nekaj 'zelenimi' dodatki, kot je ponovna uporaba dedkovih zlatih oblačil. Preden je postal kralj, je bil po vsem svetu znan kot goreč zagovornik varovanja okolja. Srečal se je tudi z enim najbolj znanih okoljskih aktivističnih obrazov Greto Thunberg, lani je sodeloval na podnebni konferenci COP26 v Glasgowu, javno pa je podprl tudi protestniško skupino Extinction Rebellion.
In kakšna je njegova zelena zapuščina?
Leta 1970, ko je bil star 21 let, je kralj Karl III. prvič javno spregovoril o okoljski problematiki in skrbi za podnebje. Govoril je o naraščajoči grožnji onesnaževanja svetovnih oceanov z nafto, opozarjal je na kemikalije, ki jih izpuščajo v reke, in na toplogredne pline, ki jih proizvajajo avtomobili in letala, ki segrevajo naše ozračje. Ob eni izmed priložnosti je dejal, da so ga pred 50 leti zaradi njegovih opozoril o onesnaževanju in povzročanju okoljske škode sprva imeli za "popolnoma norega". A to se je kmalu spremenilo.

V zadnjih letih je Karl III. postal osrednja oseba mednarodnega okoljskega gibanja. Podpiral je dobrodelne organizacije, zagovarjal podnebne kampanje in se osebno vključeval v pogovore in debate o podnebni krizi s svetovnimi voditelji. Ni se izognil niti kontroverznim izjavam. V govoru leta 2013 je na primer okrcal mednarodno združenje korporativnih lobistov, ki da planet spreminja v umirajočega bolnika.
Takrat še princ Charles, danes pa kralj Karel III., je ob začetku lanske podnebne konference COP 26 poudaril, da je zdaj naša zadnja priložnost in da morajo voditelji lepe besede prevesti v še lepša dejanja. Kot smo poročali, je svet v času pred lansko podnebno konferenco v Glasgowu presenetila tudi pokojna britanska kraljica, ki je bila sicer znana po tem, da se v javnosti ni opredeljevala do političnih in družbenih vprašanj, ko je izrazila frustracijo zaradi neukrepanja svetovnih voditeljev v boju proti podnebnim spremembam. Kralj Karell III. pa je bil v preteklosti že tarča kritik, da je želel vplivati na odločevalce glede okoljskih vprašanj in da ni politično nevtralen kot pokojna kraljica.
V osemdesetih letih 20. stoletja je tudi Karl III. začel spreminjati svoje posestvo v Gloucestershiru v Združenem kraljestvu v pravi pravcati raj za ekološko kmetijstvo. Vrtovi v Highgrove House so zdaj svetovno znani po svojem napredku na področju trajnosti in biotske raznovrstnosti.
Že leta meri in objavlja lasten skupni ogljični odtis, pri čemer upošteva tudi potovanja za neuradne posle. Njegov skupni ogljični odtis v letu do marca 2022 je sicer znašal 432,3 tone. To je krepko nad povprečjem EU, ki znaša 6,8 tone na osebo, poroča EuroNews.
Tony Juniper, nekdanji direktor organizacije Friends of the Earth in aktualni predsednik organizacije Natural England, je kralja označil za "najpomembnejšo okoljsko osebnost v zgodovini". Poudaril je, da je Karl III. že 50 let sodeloval v razpravah o deževnih gozdovih, kmetijstvu, prehranski varnosti in podnebnih spremembah ter si v tem času nabral ogromno znanja.
Ameriški okoljevarstvenik in politik Al Gore se je na Twitterju zahvalil kralju Karlu III. za "desetletja vodenja in globoko zavezanost okolju ter zaščiti prihodnosti našega planeta". Poudaril je še, da je bilo njegovo povzpetje na prestol grenak trenutek za okoljevarstvo, saj se bo od kralja odslej pričakovala politična nevtralnost.
A vse ni tako črno. Ko je imel princ William v začetku tega leta govor ob kraljičinem platinastem jubileju, je izpostavil vprašanje krčenja gozdov in ohranjanja prosto živečih živali. Juniper meni, da sta oče in sin dala vtis, kot da Karl III. zdaj predaja štafeto za podnebne ukrepe svojemu sinu.
Kako zelena pa je sicer kraljeva družina?
Kot smo že pisali, so njeni člani pogosto tarče kritik zaradi opravljanja svojih poti z zasebnimi letali, ki pridelajo precej več ogljika, kot če bi se na pot odpravili s komercialnimi leti. Po pisanju Daily Maila je takrat še princ, zdaj pa novi britanski kralj, sicer s svojo potjo do Švice, kjer je v Davosu prav tako opozarjal na varstvo okolja, pridelal šest ton ogljika na osebo v primerjavi z 0,19 tone, ki bi ga pridelal, če bi na forum prispel s komercialnim letalom. Za uporabo zasebnega letala so kritizirali tudi princa Harryja. Tudi on se je sicer že večkrat javno zavzel za okolje. Varovanje narave je temelj našega preživetja in se ga ne bi smelo dojemati kot hipijevskega, je ena izmed izjav britanskega princa Harryja, ki je požela ogromno pozornosti. "Izjemno pomembno je, da se naučimo soobstajati, da zaščitimo najbolj dragocene naravne vire," je poudaril.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV